← Zpět na Bydlení
Pravý domov v Karlíně

PRAVÝ DOMOV V KARLÍNĚ

Žije napůl v Americe, skládá hudbu pro filmy, reklamy i pro sebe a spolupracuje s největšími hvězdami Hollywoodu. První opravdový domov ale našel Kare...

Žije napůl v Americe, skládá hudbu pro filmy, reklamy i pro sebe a spolupracuje s největšími hvězdami Hollywoodu. První opravdový domov ale našel Karel Havlíček až v pražském Karlíně.

Odpočinkový prostor v patře Odpočinkový prostor v patře
Odpočinkový prostor v patře

SOUKROMÉ PATRO Z nejklidnějšího a nejvyššího podlaží členitého bytu je bývalou výtahovou šachtou vidět do kuchyně.

Majitel bytu vzpomíná: "Měl jsem přesnou představu a taky spoustu požadavků, proto trvalo dlouho, než jsem tenhle byt objevil. Chtěl jsem něco netradičního, inspirativního, co bude mít ducha a kde se mi bude dobře pracovat. Hledal jsem místo zajímavé a dost velké, aby tu měl můj bratr-dvojče apartmán, potřeboval jsem i studio, garáž a přál jsem si mít terasu. Moje tehdejší přítelkyně architektka mi tehdy doporučovala jeden objekt za druhým a já všechno odmítal tak vytrvale, až začala být trošku naštvaná.“

Průhled do kuchyně Průhled do kuchyně
Průhled do kuchyně

TENHLE, NEBO ŽÁDNÝ

Dům, kde dnes Karel žije, stál dřív než Národní divadlo. Původně sloužil jako sklad řepkového oleje, který se používal na svícení do lamp. Než se z něj staly byty, skladovala se tu ještě kukuřice a vyráběly motory. „Celá zadní stěna domu šla pryč, místo ní je dnes prosklení a nahoře přibyla dvě patra. Tehdy byl k dispozici už jen byt 3+kk, který mi připadal moc malý, a pak tenhle, příšerně drahý. ‚Vezmi velký, nebo nic!‘ zavelela přítelkyně Barbora Bencová. Ještě že jsem ji tehdy poslechl,“ vzpomíná Karel Havlíček. Právě ona a její studio B2 Architecture se pak postaralo o celou současnou podobu třípodlažního bytu.

„Ani po deseti letech bych doma nic nezměnil. Je důležité, když člověk žije a pracuje v prostředí, které se mu líbí. Ono totiž ovlivňuje kvalitu života. Pohodlí a celkově dobrý pocit uzdravuje.“Karel Havlíček, hudební skladatel

Bydlení v Bulharsku Bydlení v Bulharsku
Bydlení v Bulharsku
Byt v Bulharsku Byt v Bulharsku
Byt v Bulharsku

BULHARSKÝ SOCIALISMUSOtec pracoval jako zahraniční zpravodaj ČTK, a tak rodina několik let bydlela například i v Bulharsku.Takhle to tam vypadalo.

Kuchyň Kuchyň
Kuchyň

KUBISMUS V KUCHYNIPánsky praktická je kuchyň, kde není jediná zbytečná věc. Karel Havlíček nevaří často, raději se stravuje venku nebo si nechá dovézt jídlo domů.

Schodiště v podkroví Schodiště v podkroví
Schodiště v podkroví

HRA SVĚTLA A STÍNU„Mám rád světlo a stín, které vykreslují obrazce na zdech, a co nejmíň věcí. Je to snové, čisté, dá se tady dýchat,“ říká Karel Havlíček.

TŘI DRUHY TICHA

Prostřední část je pracovní. Je tu byt pro hosty, koupelna, studio se zázemím, a taky kuchyň propojenás obývákem a terasou. Horní část je relaxační, soukromá, stejně jako nejspodnější patro. „Když tady byl brácha, tak jsme si občas museli volat, protože jsme jeden druhého ani neslyšeli. Sám jsem byl taky překvapený, jak moc se liší akustika v různých částech budovy.“ Jedno patro bytu má okna do ulice, další do vnitrobloku. „Když jsem úplně nahoře, slyším jen ptáky a z dálky hluk města, je tu úplně jiné ticho než v ložnici, která se nachází v klidové zóně nejspodnějšího patra,“ dodává spokojeně Karel Havlíček.

Obývací pokoj Obývací pokoj
Obývací pokoj

OBRAZ OD BRATRAObýváku propojenému s kuchyní vévodí jediný obraz v celém bytě. Karlu Havlíčkovi ho namaloval na míru jeho bratr-dvojče a dal mu název Muž bez ega.

Karlínské studio Karlínské studio
Karlínské studio

HUDEBNÍ LABORATOŘTyhle zdi, kde za posledních deset let vznikla skladatelova nejlepší díla, stály ještě dřív, než se začalo stavět Národní divadlo.

PATRIOT Z KARLÍNA

„Táta byl novinář, jezdil po světě, proto jsme se jako rodina dost stěhovali. Já sám jsem pak taky hodně cestoval, dodnes napůl žiju v Los Angeles. Rád jsem měnil místa, kde jsem žil, vlastně mi to přišlo normální. Časem jsem zjistil, že mi vyhovuje mít toho v prostoru co nejméně. V Karlíně je mi dobře. Je tady spousta kaváren, umělců, mám tu hromadu známých... Dá se vlastně říct, že je to až komunitní bydlení,“ vypráví skladatel.

V americkém studiu V americkém studiu
V americkém studiu
Pracovna v Los Angeles Pracovna v Los Angeles
Pracovna v Los Angeles

VÝHLEDY V LOS ANGELESSkladatel je zvyklý hudbu spojovat s obrazem, jeho americké pracovny měly velmi inspirativní výhled.

TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU

„Někdo si píše diář, já jsem zpracoval do desky Spoken tři roky svého života. Skládám hodně hudbu k filmům, jsem zvyklý si příběhy spojovat s dějem. Dodržuju pravidlo, že zhruba 10 až 20 procent práce dělám tak, jak se to líbí mně. Třeba i zadarmo – ovšem s tím, že to bude podle mne. Komerční zakázka má vždycky limity, které umění deformují, a když někdo začne být dobrý, najednou dělá všechno jen pro někoho. Je důležité to vyvážit a dělat to tak se vším v životě. Čím víc člověk tvoří, tím víc se mu rozšiřují obzory. Tak mne začala zajímati architektura, vizuální umění a jejich propojení. Vnímání pak propojuje jednotlivé aspekty života. Proto je mi bydlení blízké a design důležitý. Vidím v něm tu nadstavbu a rád si ho užívám.“

Majitel Karel Havlíček Majitel Karel Havlíček
Majitel Karel Havlíček

PO UŠI V MUZICETři roky života vměstnal Karel Havlíček do alba Spoken (autorem loga je jeho bratr).To si po Los Angeles odbude svůj český křest na přelomu září a října.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako