V Praze 9 odstartoval prodej nových bytů v téměř pasivním energetickém standardu. Bydlení hned u metra Kolbenova nabídne vedle perfektní lokality také nižší náklady na energie díky nejlepší energetické účinnosti PENB-A. Solární panely, kvalitní izolace budovy, certifikované materiály, ale i Smart Home jako součást standardu v každém bytě. Při rychlém financování navíc developer garantuje výhodnější podmínky.
Nové byty připravuje společnost Skanska Residential, která se dlouhodobě soustředí na vývoj a výstavbu udržitelného a hospodárného bydlení. Výjimkou není ani její aktuální nabídka ve čtvrti Emila Kolbena v pražských Vysočanech. V osmipodlažním bytovém domě o třech sekcích Kamila, Albína a Marie převažují dispozice 2kk a 3+kk. Nechybí ani malometrážní 1+kk s možností vybudování odděleného prostoru pro spaní nebo prostorné 4+kk a 5+kk v nejvyšších patrech. Vybrané byty disponují zasklenou lodžií nebo soukromou předzahrádkou v prvním nadzemním podlaží. V podzemním podlaží jsou umístěny sklepy a garážová stání připravená i pro nabíjecí stanice elektromobilů. S výstavbou developer počítá letos na podzim s předpokladem dokončení na přelomu 2026/2027. Ceny startují od 117 tisíc za metr čtvereční včetně DPH.
Interiérový design je promyšlený a moderní s důrazem na praktičnost a efektivní využití prostoru. Vysoký standard potvrzuje výběrové interiérové vybavení jako např. elegantní vyšší dveře, třívrstvé plovoucí podlahy nebo kvalitní chromované sanitární vybavení. Zároveň je v projektu zachována vysoká kvalita zdravých a udržitelných materiálů s certifikacemi EPD, FSC, PEFC. Samostatnou kapitolou je pak propracovaný systém chytré domácnosti ve standardu nebo chytrý videotelefon pro otevírání vstupních dveří.
Nový bytový dům dosahuje nejnižší energetické náročnosti PENB–A, kdy oproti zpřísněnému legislativnímu standardu roku 2023 vychází úsporněji o 25 %. Střechy budov budou doplňovat fotovoltaické panely s instalovaným výkonem 72,60 kWp a fototermické panely s předpokládanou účinností 37,29 MWh za rok. Fotovoltaická elektrárna bude šetřit energii nejen ve společných prostorech, ale i v jednotlivých bytech a fototermické panely zajistí snížení nákladů na ohřev teplé vody. Šetrný přístup se nevztahuje pouze k energiím, efektivně se bude hospodařit také s pitnou vodou, kde se předpokládá úspora pitné vody až o 31 %, tj. 33,99 l denně na obyvatele.
„V nové etapě naleznou zájemci smysluplně řešený veřejný prostor s venkovními plochami pro setkávání sousedů. Koncepce veřejných ploch vychází ze spolupráce se zástupci městské části a zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem z renomovaného studia Flera. Přímo u bytového domu vznikne klidová zóna, která nabídne bylinkový záhon, piknikové sety s pevným grilem, menší dětské hřiště, ale také zastávky naučné stezky. Velkým benefitem bydlení ve čtvrti Emila Kolbena je také přilehlý park Zahrádky a zdejší rybník, hřiště, amfiteátr a cyklostezka,“ komentuje Martin Horálek, senior projektový manažer Skanska Residential
Způsob výstavby zde vychází z přísných požadavků mezinárodní certifikace BREEAM, která zkoumá environmentální, sociální a ekonomickou udržitelnost výstavby. Nezávislá komise u takto připravených budov hodnotí například uhlíkovou stopu, využití půdy, přístup k hospodaření s vodou nebo technologie a inovace instalované v projektu.
Celý areál ponese odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých průmyslníků 20. století – Emila Kolbena, průkopníka moderního elektrotechnického průmyslu v Čechách a zastánce silnoproudé elektrotechniky. Odkaz na slavnou industriální historii bude protkán napříč celým projektem. Bytové domy jsou pojmenovány po důležitých členech rodiny Emila Kolbena, nechybí ani designové prvky ve společných prostorách a součástí orientačního navigačního systému v celé čtvrti jsou umělecky ztvárněné “Sloupy Emila Kolbena”. Ty navrhlo studio LAND05 ve spolupráci s umělcem Matějem Hájkem.