← Zpět na Proměny
Malý, ale přesto budoár!

Malý, ale přesto budoár!

Interiérová designérka Mirka Došlá si u této realizace trochu povzdychla, že nic menšího ještě nezařizovala. Byteček o necelých 17 m2 vs...

Interiérová designérka Mirka Došlá si u této realizace trochu povzdychla, že nic menšího ještě nezařizovala. Byteček o necelých 17 m2 však i tak vymodelovala do útulné podoby.

DŘÍVE Maličký byt ve staré činžovní zástavbě měl nové, sádrokartonem srovnané stěny i strop a nově položenou laminátovou podlahu. V nejužší části byla příprava pro kuchyňský kout.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ V kuchyňské sestavě je integrovaná také úklidová skříň a šatní skříň. Tak mohl zbytek pokoje zůstat vzdušný, s minimem nábytku. U kulatého stolku jsou dvě židle a rozkládací pohovka je opřená o na míru vyrobený peřiňák s policí.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od tapety
Bonusem starých bytů jsou vysoké stropy. To designérka Mirka využila na maximum a kuchyňskou sestavu navrhla ve dvou úrovních. K horním skříňkám se však musí po schůdkách.

Kuchyňský kout Kuchyňský kout
Kuchyňský kout

NYNÍ Kuchyňský kout je nejužší částí bytu. Mirka sem umístila všechny skříně, do nichž soustředila veškeré ukládání a zbytek bytu ponechala volný. Barvy vycházejí ze vzoru na tapetě.

Původní stav - pohled na kuchyň Původní stav - pohled na kuchyň
Původní stav - pohled na kuchyň

DŘÍVE Minibyt ve starém činžáku prošel základní rekonstrukcí od developera. Teď sem bylo třeba vměstnat všechny funkce zároveň.

Maličký byt naštěstí není určený pro bydlení více lidí, ale jeho majitelka Martina si ho pořídila jako své pracovní zázemí. S rodinou totiž bydlí v domku za Prahou, ale protože pracuje jako ředitelka speciální školy, je vděčná za možnost někdy zůstat v Praze a ušetřit si tak pozdní dojíždění a brzké vstávání. „Majitelka bytu mou práci znala z časopisu, proto měla rovnou konkrétní představu: chtěla stejnou tapetu se sluncem, jakou viděla v otištěné realizaci. První, co jsem tedy musela udělat, bylo jí takový nápad rozmluvit. Na trhu je tak bohatý výběr tapet, že i ona si určitě zaslouží nějakou, která bude jen pro ni. Když jsme se pak setkaly nad vzorníkem tapet, Martina naprosto neomylně zabodla prst do nádherných vlčích máků – a bylo vyhráno! Barevný koncept byl určený a já se mohla věnovat uspořádání prostoru,“ vypráví designérka Mirka.

Pohled od okna 
Skříňová sestava obsahuje úzkou úklidovou komoru, klasickou kuchyňskou linku a postranní skříň slouží jako šatník. Mirka na lince nechala volný kout, kam se ukryjí věci, které nemusí být na očích.

Nová kuchyně s jídelním koutem Nová kuchyně s jídelním koutem
Nová kuchyně s jídelním koutem

CO SE VEJDE DO KUCHYNĚ

„Při boji s malým prostorem je dobré pamatovat na jednu moudrou zásadu, které se vždycky držím,“ připomíná designérka. „Stačí si uvědomit, že z malé místnosti nikdy velkou neudělám. Proto se vyplatí nacpat maximum zařízení do těch malých prostor a velké nechat co nejvíc prázdné, vzdušné a světlé, aby si je člověk mohl opravdu užít a mohl se v nich také nadechnout, než se ponoří do těch malých,“ směje se. V duchu tohoto pravidla tak navrhla kompaktní skříňovou sestavu, která plní rovnou několik funkcí zároveň. Její spodní skříně, pracovní deska a úzké horní skříňky slouží jako plnohodnotná kuchyň vybavená myčkou i lednicí. Vysoká úzká skříň u okna je takzvaná technická místnost, komora na úklidové prostředky, kterou má Mirka ráda, protože jde o praktické řešení, na které se často zapomíná – člověk najednou přesně ví, kam uklidit koště, žehlicí prkno, sušák na prádlo, mop i vysavač. Hluboké horní skříňky slouží k ukládání všeho sezonního. Mají velkou kapacitu, ale jejich nevýhodou je, že se do nich Martina dostane jen po schůdkách. Další možnosti ukládání ještě poskytuje velká skříň hned u dveří, která kuchyňskou sestavu de facto ukončuje. „Bohužel předsíň je tak zoufale malá, že se tam dá jen pověsit bunda na věšák, ale skříň se už nevejde. Šatník, do kterého si Martina může ukládat dlouhé šaty i kabáty, je tak součástí kuchyňské sestavy,“ vysvětluje. Při pohledu do kuchyně budí zvědavost pokračování pracovní desky do kouta. Mirka tam nechala tento úkryt záměrně, aby si majitelka mohla věci, které používá, jen tak odsunout z očí a nevidět je, když bude zrovna relaxovat na pohovce. Zajímavým designovým prvkem je rám, na kterém stojí horní kuchyňské skříňky – jde o stejný materiál, z něhož jsou i záda kuchyně, deska v povrchové úpravě rush bronz, která vytváří podle dopadu světla zajímavé efekty.

Pohled od kuchyně
Rozkládací pohovka ukrývá plnohodnotné dvoulůžko s kvalitní matrací. Opírá se o peřiňák se zabudovanými zásuvkami a odkládací policí.

Pohled od kuchyně Pohled od kuchyně
Pohled od kuchyně

NYNÍ Tapeta byla to první, co si majitelka společně s Mirkou vybrala. Její barevnost tedy určila i celý styl interiéru. Odraz dekoru v kulatém zrcadle je příjemný efekt, který dává pokoji další rozměr.

Původní stav Původní stav
Původní stav

DŘÍVE Na stěně proti kuchyňskému koutu byla jedna zásuvka. Bylo třeba připravit nové elektrické rozvody pro lampičkyi televizi mezi okny.

RELAX V OBÝVÁKU

Na postel a noční stolky se tu už místo nenašlo, ale plně je nahradila rozkládací pohovka a na míru vyrobený peřiňák. V pohovce je integrovaná kvalitní pružinová matrace Skanfort, která zaručuje kvalitní odpočinek. Televizi Mirka zavěsila mezi okna, aby nezabírala ani centimetr prostoru navíc – a získala tak hezké místo i na samostatný jídelní stůl se dvěma židlemi. „Nic menšího už doufám dělat nebudu,“ směje se. To, co vypadá samozřejmě, totiž opravdu nebyla hračka.

3 body k úspěchu

SKŘÍNĚ Maximum úložného prostoru je na jednom místě, skříně jsou vytažené až ke stropu.

POHOVKA Rozkládací pohovka s pružinovou matrací poskytuje kvalitní odpočinek.

BARVY Tapeta jako základ barevného konceptu pomohla vytvořit příjemný budoár.

Nákupní seznam

Kuchyň na míru a peřiňák, sellafurniture.com, 222 574 Kč; lustr Beam Brass, kare-shop.cz, 18 890 Kč; jídelní stůl Basic, Ø 110 cm, Bonami, 9 290 Kč; rozkládací pohovka Skanfort, 24 710 Kč; kovový stolek westwing.cz, 1 790 Kč; kulatý koberec Ikea, 1 500 Kč; jídelní židle, 5 000 Kč/ks, lampičky, 2 500 Kč, kulaté zrcadlo, 7 463 Kč, vše designovynabytek.cz; tapeta Pavot, Wall & Deco, wallanddeco.com, 30 760 Kč; váza vlastní

BAREVNÁ ŠKÁLA

BAREVNOST VELKOPLOŠNÉ TAPETY BYLA URČUJÍCÍ PRO CELÝ BAREVNÝ KONCEPT PROSTORU.

Bílou najdete na stropě, na dveřích a oknech a na stolku.

bílá bílá
bílá

Skříně jsou v teplém odstínu šedé.

šedá šedá
šedá

Stejná růžová jako na květech je i na výmalbě a na židlích.

růžová růžová
růžová

Sytá červená je na vlčích mácích na tapetě.

červená červená
červená

Rozkládací pohovka je modrá.

modrá modrá
modrá

MIRKA DOŠLÁ

„Při navrhování malých prostor
se člověk nesmí zaleknout. Je to vždycky výzva, ale dokud můžete navrhovat skříně na míru a máte je kam postavit, je vyhráno.“

Designérka Mirka Došlá Designérka Mirka Došlá
Designérka Mirka Došlá

MAJITELKA MARTINA

„Malé zázemí, odkud budu mít blízko do zaměstnání, jsem potřebovala z praktických důvodů. Že z toho vyplyne i splnění mých romantických představ, by mě nenapadlo!“

Malý, ale přesto budoár! Malý, ale přesto budoár!
Malý, ale přesto budoár!

PROSTOR

Byt v činžovním domě má celkem 17 m2, a to včetně předsíňky a koupelny s toaletou.
Po developerské rekonstrukci měl už srovnané stěny, novou podlahu, rozvedenou elektřinu
a přípravu na kuchyň.

PROBLÉM

Vstupní část bytu je tak stísněná, že do ní bohužel nebylo možné navrhnout žádné skříně, které by ulevily prostoru uvnitř obytné místnosti.

ŘEŠENÍ

Mirka se rozhodla na maximum využít nejužší část pokoje, určenou pro kuchyňský kout
a navrhla sem skříně dosahující až po strop. Aby byla obsluha kuchyně pro majitelku pohodlná, nechala první řadu skříněk užší a na dosah, až na ně pak navazují vysoké skříně, kvůli kterým je třeba vzít si schůdky.
U okna je úzká vysoká skříň určená pro úklidové prostředky, u dveří zase celou sestavu ukončuje šatník, pro který nebylo jinde místo. Součástí truhlářské zakázky byla i výroba peřiňáku, který zároveň nahrazuje noční stolky a jsou v něm integrované klasické zásuvky i USB pro připojení nabíječky na mobil.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek na míru ..........222 574 Kč
Nábytek..........................55 790 Kč
Tapeta.............................30 760 Kč
Osvětlení.........................21 390 Kč
Doplňky.............................8 963 Kč

CELKEM.......................339 477 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Interiérová designérka a výroba nábytku na míru Mirka Došlá, sellafurniture.com
Rozkládací pohovka skanfort.cz

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako