← Zpět na Bydlení
Jako Alenka v říši divů

Jako Alenka v říši divů

Jakou roli může hrát zrcadlo? Někdy dokonce tu hlavní! Nejen v pohádce, ale i v městském bytě, jehož majitelé si zakládají na velkém otevřeném prostor...

Jakou roli může hrát zrcadlo? Někdy dokonce tu hlavní! Nejen v pohádce, ale i v městském bytě, jehož majitelé si zakládají na velkém otevřeném prostoru.

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

Zrcadlo

Stěna, ve které se odráží obývací část místnosti, nejen odděluje místo pro spaní, ale zároveň celý prostor opticky zvětšuje a dodává mu na zajímavosti.

Po příbuzných zdědili třípokojový byt v samém centru Katovic s úchvatným pohledem z oken na jedné straně trh, na druhé kulturní centrum s výhledem na budovu Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu. Takovou nemovitost by byla věcná škoda nezvelebit, přestože majitele čekala spousta práce. Technický stav byl totiž špatný, takže sváděl k tomu, byt prodat, ať se s jeho rekonstrukcí trápí někdo jiný. Naštěstí se to nestalo.

Připadala jsem si jako skladatelka, která vytváří symfonii. Experimentovala jsem a kombinovala klasiku s moderním minimalismem. A hodně se zaměřovala na detail.“

Ola Bosowska, architektka

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

VŠE POHROMADĚ

… a přesto oddělené. Kuchyň za sklem, jídelna s obývacím pokojem a postel za zrcadlovou stěnou jsou rozmístěné v prostoru tak, že tu každý oddíl bytu má jedinečné místo a plní beze zbytku svou funkci.

POD DOHLEDEM

Majitelé bytu se rozhodli oslovit architektku Olu Bosowskou ze studia Masa Architekci. Bylo předem jasné, že návrhy i samotné práce bude komplikovat stáří domu, byl postavený před válkou, a proto na něj ostřížím zrakem dohlíželi památkáři. Plány jeho konečné podoby vznikly po mnoha hodinách přemýšlení a diskusí. Ovšem stály za to! Vznikl luxusní byt s elegantním nadčasovým interiérem. Architektka Ola se na chvíli stala skladatelem, který tvoří symfonii kombinující žánry, v tomto případě ji ale nezapisovala do not, nýbrž zrcadlo doplněné audiovizuální technikou a směrem k ložnici se příčka stává knihovnou. Celý prostor se díky nápaditému zrcadlu opticky zvětšuje. Jeho velikost ještě umocňuje světlo, které do něj prochází obrovskými okny. Zůstaly bez těžkých závěsu, protože ty naopak světlo ubírají.

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

VÝHLED

Byt leží v samém centru Katovic. Z oken je vidět místní trh, budova rozhlasu i zeleň.

MODERNÍ A VZNEŠENÝ

POKUD CHCETE ŽÍT V ELEGANTNÍM A ZÁROVEŇ ÚTULNÉM INTERIÉRU, VSAĎTE NA TŘI ZÁKLADNÍ PRAVIDLA.

1

Barvy

Zvolte dvě, nanejvýš tři základní barvy, například bílou, černou a barvu dřeva, ze kterých budete vycházet v celém prostoru. Ty doplňte stejným počtem výraznějších odstínu, k uvedeným se skvěle hodí třeba modrá a zelená.2

Materiály

Všechny by měly být kvalitní. Žádné náhražky! Nejenže déle vydrží, ale na první pohled působí luxusním dojmem. 3

Prostor

Stejně jako obraz nejlépe vynikne na prázdné velké stene, kde bude viset sám, interiér vypadá impozantně, pokud ho necháte volně dýchat, zbouráte příčky, odstraníte všechno, co neslouží, a vsadíte na funkční solitéry.

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

Černá

Bílé stěny a černé detaily na lampě, židlích, stolu i doplňcích tvoří kontrast, který rozbíjí tóny zelené, béžové a šedé a podlaha ze středně světlého dřeva.

AT ŽIJE DETAIL

Architektka si vyhrála s detaily. Vzorované křeslo Westwing do prostoru. Spojovala klasiku s moderním minimalismem a pečlivě promýšlela každý detail. Výsledek byl pro majitele i všechny, kteří byt uviděli v nové podobě, velkým překvapením. Z nezajímavého, unaveně působícího prostoru se podařilo vytvořit originální prostředí, které přesně zapadá do atmosféry Katovic, jimž se také přezdívá město událostí. Ze starého bytu zůstala jen krásná štuková práce, rozety, staré dveře a kování. Zbytek se navrhoval, vyráběl a nakupoval nově a byly při tom použity nejkvalitnější materiály z celého světa.

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

ORIGINÁL

Obrazy Rafała Olbinského interiéru sluší, zapadnou sem velikostí i barvami.

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

ZLATÝ AKCENT

Doplňky v barvě zlata vnáší do interiéru eleganci a noblesu

SVET ZA ZRCADLEM

V největší místnosti vznikl prostor pro sezení a spaní. Dominantu prostoru tvoří příčka se zrcadlovým čelem. Při její tvorbě se architektka inspirovala příběhem Alenka v říši divu. Ze strany obývacího pokoje je v ní zasazené a obrazy Rafała Olbinského působí jako výrazné solitéry. Jejich barvy nevybočují z palety odstínu, která byla použitá v celé obývací části bytu. Ladí s polštáři, přehozy přes postel i pohovkou. Jídelní část ozvláštňuje Flos Skygarden, navržená Marcelem Wandersem. Kuchyň je od ní oddělená sklem, takže je součástí celého obývacího a spacího prostoru, ale zároveň neruší případnými pachy a zvuky, když se vaří. Nostalgie starých času se tu mísí s moderními technologiemi. Celý prostor je důkazem toho, že minimalistický styl dokáže vykouzlit útulnou a harmonickou atmosféru. Přesně o takovou majitelé stáli.

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

SKLO

Minimalismus vládne i v koupelně. Dekor okrového mramoru podtrhují doplňky z čirého skla.

Jako Alenka v říši divů Jako Alenka v říši divů
Jako Alenka v říši divů

NETRADIČNĚ

 Architektka vsadila v koupelně na originalitu. V zrcadle nad umyvadlem se odráží stěna z plasticky poskládaných obkladaček, která vytváří dojem, že tu zrcadlo vlastně chybí a celý prostor je vyplněný futuristickým obkladem.

Bez bariér

Sprchový kout walk-in je nejen praktický, ale i elegantní, stejně jako police vybudovaná přímo ve

stěně. Koupelna si vystačí s dvěma základními barvami.

KONTAKTY, KDE MŮŽETE ČERPAT INSPIRACI

architekt

Ateliér Masa Architekci navrhuje nadčasové minimalistické projekty. 

www.masaarchitekci.pl

styling

O konečnou úpravu se postaral Michal Gulajski. 

www.wnetrzamichala.pl

TEXT A STYLING MICHAL GULAJSKI

FOTO MARCIN GRABOWIECKI

Rubriky:
Štítky: