Vášeň pro keramickou hlínu, ladnost pohybů při práci a smysl pro detail: to jsou hodnoty, které rodinná firma Jars vyznává již po staletí. Značku založil Pierre Jars v roce 1857 v malé vesnici Drôme na jihu Francie. Firma věří v ruční výrobu. Od kreslení po výpal přes modelování, výrobu glazur, kalibraci, odlévání, dokončovací práce a glazování, všech deset kroků, zvládnutých v průměru jednadvacetkrát, nezbytných pro výrobu keramiky s náročnou řemeslnou úpravou. Každý kus nádobí je jedinečný. Ani úplně stejný, ani úplně jiný.
JEDINECNÉ ODSTÍNY
Autorské glazury nádobí Jars jsou výsledkem dlouhých výrobních procesu a patrí k nedobytným tajemstvím této francouzské znacky. Nalezení vhodného odstínu je nárocnou tvurcí cestou plnou zkoušek, selhání, nových pokusu, zjemnení odstínu a polotónu, až konecne výsledné vítezství v podobe „té barvy“. Odvážné kontrasty. Práce s nekonecnou paletou. Živé, hluboké, popraskané, matné nebo lesklé tóny. Stolování od Jars nabízejí prodejny Potten & Pannen, pro zimní menu jsme vybírali z kombinovatelných kolekcí Wabi a Maguelone v pudrové barvě.
DIP Z BÍLÝCH FAZOLÍ A PEČENÉHO ČESNEKU
Inspirováno hummusem, ale možná ještě lahodnější než cizrnová klasika. Bílé fazole se rozmixují mnohem snadněji a jsou jemné jako máslo. Ne nadarmo se nazývají máslové.
Dip z bílých fazolí a pečeného česneku
Čas na přípravu: 20 minut + pečení česneku
Množství: 4 porce
1 palice česneku
100 ml extra panenského olivového oleje
800 g bílých sterilovaných fazolí
1 lžíce citronové šťávy
100 g mascarpone
bílý chléb
výhonky červené řepy
řepa ve sladkokyselém nálevu
sůl
1. Palici česneku položte na čtverec alobalu, pokapejte lžící oleje, posypte lehce solí. Alobal zabalte do balíčku. Česnek pečte v troubě vyhřáté na 200 °C asi 30 minut, až bude měkký.
2. Sterilované fazole slijte z nálevu, propláchněte a nechte okapat. Vsypte je do mixéru. Přidejte citronovou šťávu, 2 lžíce (asi 40 ml) panenského olivového oleje, špetku soli. Z pečeného česneku vymáčkněte 4 stroužky a přidejte k fazolím. Pak vše rozmixujte. Do fazolového pyré vmíchejte mascarpone. Podle chuti ještě dosolte.
3. Chléb nakrájejte na plátky. Dip při servírování pokapejte zbylým olejem. Přidejte zbylý pečený česnek a ozdobte výhonky červené řepy. Můžete doplnit sladkokyselou řepou.
Tip: Bulvy dvoubarevné řepy oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. V kastrůlku zahřejte asi 100 ml vody, 2 lžíce octa, 1 lžíci cukru a špetku soli. Do horkého nálevu vložte plátky řepy. Nevařte, jen je v něm nechte do zchladnutí.
SNĚHOVÉ NOKY VE VANILKOVÉ OMÁČCE
Bílé sladké plovoucí obláčky na vanilkovém nebi. Horký dezert je v těchto dnech přímo božský.
Sněhové noky ve vanilkové omáčce
Čas na přípravu: 35 minut
Množství: 4 porce
2 bílky
špetka soli
1 lžička citronové šťávy
50 g jemného krupicového cukru
80 g moučkového cukru
1 l mléka
1 vanilkový lusk
1 lžíce kukuřičného škrobu (maizena)
100 ml smetany 33%
1 lžíce rumu
červené ovoce sušené mrazem
moučkový cukr na posypání
1. Bílky dejte do mísy na šlehání se špetkou soli a citronovou šťávou. Lehce je našlehejte do pěny. Pak přisypte krupicový cukr a společně vyšlehejte do pevného lesklého sněhu. Na sníh prosejte moučkový cukr a opatrně ho do sněhu vmíchejte stěrkou.
2. V kastrolu zahřejte mléko těsně pod bod varu. Ze sněhu vykrajujte lžící nočky a pomocí druhé lžíce je dotvarujte a vložte do horkého mléka. V něm je pošírujte 2 minuty. Zároveň je opatrně otáčejte, aby na povrchu zatuhly. Až nabydou a zatuhnou, vyndejte je z mléka.
3. Do horkého mléka vyškrábněte semínka z vanilkového lusku. Škrob rozmíchejte ve smetaně. Přes jemné sítko propasírujte do horkého mléka a metličkou míchejte a vařte, až omáčka zhoustne a škrob se provaří. Pak vmíchejte rum.
4. Horkou vanilkovou omáčku rozdělte do talířů. Vložte do ní sněhové noky. Posypte je rozdrceným červeným ovocem a poprašte cukrem.
Tip: Když přidáte rozvar z kyselého červeného nebo černého rybízu, bude to naprosto dokonalý kontrast sladké a kyselé chuti.
TAGLIATELLE S BURRATOU V GORGONZOLOVÉ OMÁČCE
Až zakrojíte do měkkého sýra burrata, který je plný smetanové náplně, spojí se její chuť s výraznou omáčkou v jemné blaho. Barevná ořechová strouhanka je chutný i efektní posyp.
Tagliatelle s burratou v gorgonzolové omáčce
Čas na přípravu: 25 minut
Množství: 4 porce
300 g sušených těstovin
4 burraty (4 x 100 g)
2 plátky bílého chleba
2 lžíce šťávy z červené řepy
80 g vlašských ořechů
200 ml smetany 31%
50 ml bílého vína
150 g gorgonzoly dulce
sůl a černý pepř
1. Osolenou vodu přiveďte k varu. Vložte do ní těstoviny a vařte je podle návodu, zhruba 12 minut.
2. Burraty vyndejte z lednice a nechte v pokojové teplotě změknout.
3. Plátky bílého chleba položte na plech, pokropte šťávou z červené řepy. Přidejte ořechy a společně pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 10 minut, až bude chléb křupavý.
4. V kastrole zahřejte smetanu s vínem. Do horké smetany přilijte asi dvě lžíce vody z těstovin, nastrouhejte gorgonzolu a metličkou rozmíchejte na hladkou omáčku. Podle chuti dosolte. Pak omáčku udržujte horkou, ale nevařte.
5. Pečený chleba s ořechy rozdrťte na barevnou strouhanku.
6. Na talíře servírujte těstoviny s omáčkou. Na každou porci přidejte jednu burratu. Ponořte ji do horké omáčky, aby se v ní ohřála a lehce opepřete. Těstoviny posypte barevnou ořechovou strouhankou. Burrata: Burrata je italský sýr z kravského mléka vyrobený z mozzarelly a
smetany. Vnější obal je pevný sýr, zatímco vnitřek obsahuje stracciatellu a smetanu, což mu dodává neobvyklou jemnou texturu.
KRÉM Z PASTINÁKU A PÓRKU
Jemná, a přesto vydatná je hustá zeleninová polévka, ve které ucítíte lehce nasládlou chuť báječné kořenové zeleniny, kterou je pastinák. Nezapomeňte do ní přidat něco křupavého, jako je květák a chipsy, nebo tradiční krutony.
Krém z pastináku a pórku
Čas na přípravu: 40 minut
Množství: 4 porce
1 pórek (pouze bílá část
2 stroužky česneku
2 větší pastináky
2 brambory typu C
2 lžíce extra panenského oleje
100 g loupaných mletých mandlí
800 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru
200 ml mandlového mléka
sůl a černý pepř
květák a řepové chipsy na servírování
1. Pórek rozkrojte a pečlivě propláchněte. Pak ho nakrájejte nadrobno. Oloupaný česnek
nahrubo podrťte. Oloupaný pastinák a brambory nakrájejte na stejně velké kostky.
2. Do hrnce na polévku dejte nakrájený pórek s česnekem a olej a na velmi mírném ohni restujte do změknutí. Pak přidejte pastinák, brambory a mandle a opět krátce orestujte. Zalijte vývarem, přiveďte k varu a pak na mírném ohni vařte asi 20 minut, až zelenina změkne.
3. Pak polévku rozmixujte ponorným mixérem. Pokud ji chcete hladkou, propasírujte ji. Vlijte mandlové mléko. Podle chuti osolte a opepřete a prohřejte.
4. Růžičky květáku krátce, jen dokřupava, povařte v osolené vodě. Polévku servírujte s květákem a chipsy z červené řepy.
Tip: Pro lepší chuť pórek s česnekem nejprve lehce orestujte. Pak ho s ostatní zeleninou, mandlemi a vývarem můžete vložit i do polévkovaru a připravit polévku podle návodu. Mandlové mléko vlijte až nakonec.