← Zpět na Poradna
Hledejte za humny

Hledejte za humny

Jistě jste se nejednou pozastavili nad tím, proč dovážíme vajíčka z Polska a v chlazeném regálu najdeme mléko z Alp. To všechno máme přece doma taky.

Kam se schovala naše hrdost a vědomí, že svýma českýma ručičkama umíme vyrobit a vypěstovat naprosto vše? Vypařila se dlouhou érou vlády socialismu, nebo jsme se nechali zhýčkat porevolučním nadšením z dovozu?  

Dovážet má smysl ty suroviny, které u nás nerostou. Těžko bychom pěstovali ananas, kávu či banány, což jsou plodiny náročné na klimatické podmínky.  

EXOTICKÉ SUROVINY

U těchto lahůdek dejte přednost produktům s Fair Trade certifikací. Ta zaručuje, že zemědělci dostali dobře zaplaceno. To bohužel není samozřejmostí. Poválečné dohody, které měly uvolnit trh a tak pomoci méně rozvinutým zemím k jejich růstu, dovolily bohatým zemím ještě více zbohatnout. A tak je dnes spousta exotických plodin pěstovaná na půdě, kterou zabavily vlády jejím majitelům, a to z prostého důvodu, aby měly z čeho splácet vysoké poválečné půjčky.  

NÁVRAT K ROZUMU

I pro naše tělo je nejpřirozenější jíst jídlo, které je nám blízké. Za zeleninu, pro jejíž růst máme doma ideální podmínky, dejte peníze ekologickému zemědělci. Ekologické zemědělství je přece jen návrat ke zdravému rozumu. Úroda se chrání zelenými ploty, které zabraňují škůdcům volně se pohybovat. Řádky se sázejí daleko od sebe, aby se zabránilo rychlému šíření případných nemocí i drobné žravé havěti. V půdě se plodiny pravidelně střídají, aby ji jedna svými nároky nevysilovala. Rostliny, půda i podzemní vody nejsou znečištěné chemickými prostředky, které se do ní při konvenčním zemědělství běžně dostávají a ohrožují tak celý ekosystém. 

Je příjemné znát svého zemědělce! U nás doma jíme zeleninu ze Svobodného statku na soutoku.— Magdalena Hronová, redaktorka
Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

CO NEVIDÍME

Lidé, kteří pro nás pěstují ovoce či bavlnu, šijí oblečení nebo vyrábějí elektroniku, žijí někdy v alarmujících podmínkách. Certifikáty zaručují, že zboží, které je jimi označené, vzniklo v podmínkách humánních, od zasazeného semínka po konečné balení a že za ně lidé dostali odpovídající plat. Naučte se je hledat! Například při nákupu nové látky vybírejte bambus, konopí či bavlnu s GOTS certifikátem, což je nejpřísnější mezinárodní biotextilní certifikát. Pěstování bavlny je velmi náročné na vodu, dopravu a použití pesticidů, kterých se jen pro její ochranu spotřebuje 16 % z celkové spotřeby na Zemi a bio bavlna se pěstuje bez jejich použití. 

MÍSTO NOVÉHO STARONOVÉ

Pokud zvažujete koupi nového nábytku, nechte si renovovat starý kousek po babičce, prošmejděte bazary či se porozhlédněte po šikovném truhláři přes ulici. Nejen že tím využijete věci, které již existují a jsou mnohdy kvalitnější než ty nové, ale dáte také své peníze lidem, které doopravdy znáte. Jeden z problémů propojeného světa je totiž to, že koupí zahraničního produktu vlastně nevracíme své finanční prostředky do místa, kde žijeme a kde jsme je vydělali. 

CO ZPŮSOBUJE DOPRAVA

Spalování fosilních paliv při jakékoli dopravě, o to víc při té dálkové, má spolu se spalováním uhlí a plynu při výrobě energie a vytápění obydlí největší podíl na nárůstu oxidu uhličitého v atmosféře. To je jeden ze skleníkových plynů, který tvoří atmosférický obal Země a díky kterému máme teplé a stálé klima. Pokud je ho v atmosféře víc, než by mělo, nedochází k přirozenému ochlazení atmosféry na její hraně a celkově se otepluje.

DENNÍ DROBNÉ ZMĚNY

Na dovolenou zkuste jet vlakem a do práce na kole či pěšky. Kromě dobrého pocitu vám to i utuží zdraví! Nakupujte lokální produkty, které k vám neurazily stovky kilometrů. Za humny je určitě někdo, kdo umí také ušít šaty, vyrobit stůl nebo krásnou mísu!

Šance na změnu

NAŠE TIPY POSLOUŽÍ JAKO INSPIRACE NA VÝLET A PŘÍJEMNĚ STRÁVENÝ VÍKEND ČI NOVÝ ZPŮSOB DOPRAVY DO PRÁCE! 

Neobvyklá cestovka

Elektrická kola

Sdílená auta

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Možná vás příliš nezajímají hrady a zámky a nebo jste je už všechny viděli. DoVýroby je originální cestovka, která pořádá výlety do zákulisí výroby tradičních českých produktů. Díky nim se můžete podívat, jak se u nás vyrábí auta, nábytek či porcelán ve fi rmách, jako je například Škoda, Lugi či Thun. Kromě nich můžete zaskočit i do fi rem přímo v Praze. Do Pragovky, šperkařských ateliérů či výrobny papíru. Jestli vás nic z toho nenadchlo a zajímá vás prostředí jiné výrobny, tato cestovka vám ráda zařídí exkurzi podle vašeho vlastního přání!

www.dovyroby.cz

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Značka Leader Fox designuje a vyrábí kola v Česku. V sortimentu najdete krosová, trekingová, městská i skládací kola. Jsou určená i pro sportovní začátečníky, kteří díky nim mohou vidět kus světa a nemusí se bát, že bez auta do práce nedojedou. 

www.leaderfox.cz

Hledejte za humny Hledejte za humny
Hledejte za humny

Nemít vlastní auto může být nesmírná úleva! Žádné pravidelné prohlídky, platby povinného ručení a věčné hledání parkovacího místa. A nejen to, také ušetříte. Auto napůl je první český carsharing, tedy služba, ve které si auto půjčujete jen ve chvíli, kdy ho potřebujete. Musíte se jen zaregistrovat a složit kauci 5 000 Kč. Pak už platíte jen to, kolik doopravdy projedete. Navíc si můžete vybrat, zda potřebujete auto malé či velké. Zvolit můžete i pohon na LPG, které méně znečišťuje ovzduší! 

www.autonapul.org

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako