← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako za pecí

Bydlet jako za pecí

Martin se s rodinou pustil do stavby vlastního domku na okraji města. Součástí plánu byla i velká kachlová kamna s vyhřívanou pecí. Nakonec se jich dočkal po dlouhých šesti letech.

Majitel Martin náš televizní štáb přivítal s úlevou, že díky natáčení se konečně pohne dotažení nového domu do posledního detailu. Tím detailem byla velká kachlová kamna nakreslená už v projektu, ale protože jejich realizace je finančně i produkčně náročná, čekali na ně s rodinou šest let.

DŘÍVE V obývacím pokoji byla jedna stěna připravená pro budoucí stavbu kachlových kamen, do kterých by se přikládalo z chodby.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Celou jednu stěnu zabírají velká kamna, která kombinují kachle a omítku, vyhřívaná lavice je obložená keramikou imitující dřevo.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od okna
Do kamen se dá přikládat i z obývacího pokoje, ale hlavní topeniště je vyvedené do chodby, aby se v obytné místnosti zbytečně nedělal nepořádek. K posuvným dveřím přibyl i obklad stěny, který slouží jako protihluková bariéra, ale také dolaďuje novou přírodní atmosféru celého prostoru.

Pohled na kachlová kamna od okna Pohled na kachlová kamna od okna
Pohled na kachlová kamna od okna

NYNÍ Designérka Iva zvolila k doladění pokoje s kachlovými kamny výhradně přírodní materiály: rostlinné vlákno na koberci i sedácích, přírodní dřevo a bavlněné textilní potahy.

Dříve - pohled od okna Dříve - pohled od okna
Dříve - pohled od okna

DŘÍVE V obývacím pokoji s rohovou pohovkou byla centrem veškerého dění televize. V rohu pokoje stála zatím jen malá kamna na dřevo.

 Současná krbová kamna byla od počátku plánovaná jako provizorní, měla jen vyhřívat pokoj. Ta nová, velká, kachlová, však mají rozvádět teplou vodu po celém domě, a jak se nám Martin svěřil, očekává od nich, že mu ohřejí i vytouženou vanu plnou horké vody.

Pohled od pohovky
Designérka Iva Lukšová navrhla jednoduchý moderní tvar kachlových kamen, která jsou jen částečně obložená šedými dekorovanými kachly. Lavici tvoří keramické schodnice.

Pohled na nová kachlová kamna Pohled na nová kachlová kamna
Pohled na nová kachlová kamna
Dříve - pohled k oknu Dříve - pohled k oknu
Dříve - pohled k oknu

DŘÍVE Stěna za televizí byla dekorovaná károvanou tapetou, která měla působit také aspoň trochu jako zvuková izolace.

Výroba kachlí Výroba kachlí
Výroba kachlí
Stavba kachlových kamen Stavba kachlových kamen
Stavba kachlových kamen
Detail kachlových kamen Detail kachlových kamen
Detail kachlových kamen

JAK SE RODÍ KACHLOVÁ KAMNA S moderátorem Romanem Zachem se v tomto dílu můžete podívat do výrobny keramických kachlů v Suchdole nad Odrou. V rozhovoru majitel Michal Král upozorňuje, že na glazované, ale ještě nevypálené kachle se nesmí sahat, protože na nich zůstane i ten sebemenší otisk a kachel se musí vyhodit. Podíváte se, jak pod rukama kamnáře Ctirada Bryola kamna rostou i jak je za kachly rozvedené teplovodní potrubí .

CO SE VŠECHNO VYŘEŠÍ

Díky stavbě kachlových kamen dostane novou a finální tvář i celý obývací pokoj. Stěna za televizí byla dosud dekorovaná tapetou, ale rodina se časem rozhodla, že by ji měla raději obloženou stejným typem dřeva, z něhož jsou vyrobené posuvné dveře. S tím bude souviset i přesun velké rohové pohovky, která byla zatím natočená na televizi. Teď bude televizní zábavě konkurovat pohled do krbu zakomponovaného do kachlových kamen. Vybavení obývacího pokoje se příliš měnit nebude, protože je tvoří rodinné historické kusy nábytku, ale pár menších doplňků Iva určitě přinést chtěla. „Když už jsme se pustili do stavby, přidala se s požadavkem i dcera, kterou prý v jejím pokoji ruší Martinova hlasitá hudba, takže by ocenila větší odhlučnění obývacího pokoje,“ dodává ještě Iva k zadání této proměny.

Pohled od kamen
Dubový obklad stěny navazuje na již dříve instalované posuvné dveře. Pod televizí je starodávná komoda z rodinných pokladů, od jejíž černé barvy se energicky odráží nový červený ušák. Jutové doplňky, dřevěné lyže a lampa dotvářejí scandi styl nového interiéru.

Pohled od kamen Pohled od kamen
Pohled od kamen

NYNÍ V domě jsou použité pouze přírodní materiály, a to včetně podlahy z masivního dubu, dveří a obkladu stěny. Rodina si raději na další investici počkala, než aby ustoupila z kvality.

Hifi reproduktor a starožitná komoda Hifi reproduktor a starožitná komoda
Hifi reproduktor a starožitná komoda
Jutový koberec a taburety Jutový koberec a taburety
Jutový koberec a taburety
Lyže jako dekorace Lyže jako dekorace
Lyže jako dekorace

PŘÍRODNÍ JUTA Juta je textilní lýkové vlákno, které se vyrábí z jutovníku (Corchorus), což není strom, ale rostlina z čeledi slézovitých. Kromě pletených pytlů a koberců se hodí i na potahy nábytku, protože je velmi pevná a otěruvzdorná.

1 Kamna Nová dominanta prostoru sem přináší teplo
i nadčasovou kvalitu bydlení.

2 Dřevo podlaha, dveře i obklad stěny jsou z masivního dřeva
a vytvářejí útulný pocit domova.

3 Dispozice Pozornost se od televize přenesla ke kamnům,
k nimž je nyní natočená
i pohovka.

Výběr koberce na Bonami.cz Výběr koberce na Bonami.cz
Výběr koberce na Bonami.cz
Iva Lukšová a Jana Stryková Iva Lukšová a Jana Stryková
Iva Lukšová a Jana Stryková

NEJRYCHLEJŠÍ NÁKUP Vybírat nábytek a doplňky na internetu je pohodlné a efektivní – nemusíte trávit čas obcházením obchodů a vše si prohlédnete v klidu z domova. Ve chvíli, kdy se rozhodnete, je však dobré dojít se na některé komplikovanější kusy nábytku podívat osobně do showroomu.
V e-shopu bonami.cz najdete produkty roztříděné podle stylu, značek i ceny, což hledání ještě usnadňuje.

KAMNA JAKO DOBRÝ PLÁN

Pokud také plánujete stavbu nového domu a o kachlových kamnech sníte, určitě je nechte nakreslit už do projektu, i kdybyste je třeba realizovali později. Protože jde o náročnou stavbu, je třeba jim vytvořit základovou desku, připravit ukládání dřeva, způsob přikládání, rozvody tepla po domě, dimenzovat komín a podobně. Iva při navrhování snížila náklady na realizaci tím, že nechala kachlový obklad jen na části stavby a zbytek je jen bíle omítnutý. Lavice je obložená keramickými schodnicemi, které také dobře vedou teplo. Při stavbě je třeba ještě počítat s tím, že materiál musíte objednat dlouho dopředu a stavební proces prochází technologickými pauzami, proto je třeba se obrnit trpělivostí. Iva tuto realizaci řešila zhruba dva měsíce a nám se povedlo ji celou zaznamenat díky předtáčkám. Jsme rádi, že vám můžeme proces takové stavby zprostředkovat a třeba vás i inspirovat k něčemu podobnému.

MAJITEL MARTIN „Jsem moc rád, že jsme se konečně po šesti letech dočkali a mohli jsme postavit naše vysněná kachlová kamna.“

Majitel Martin u nových kachlových kamen Majitel Martin u nových kachlových kamen
Majitel Martin u nových kachlových kamen

Bílá je výmalba i omítka na kamnech.

bílá bílá
bílá

Přírodní dřevo je na podlaze a obkladu stěny.

hnědá hnědá
hnědá

Šedé jsou závěsy a kachle na kamnech.

šedá šedá
šedá

Červený ušák tvoří výrazný kontrapunkt.

červená červená
červená

Černá je starožitná komoda a stolky.

černá černá
černá

PROSTOR

Rodinný dům byl postavený před šesti lety a součástí projektu už byla i realizace kachlových kamen vytápěných z technické místnosti. Kamna s teplovodním výměníkem mají být napojená na rozvod teplé vody po celém domě. V létě, když se nebude v kamnech topit, bude rodina vodu ohřívat klasicky elektrickým bojlerem. Prostor pro kamna byl připravený v přízemním obývacím pokoji se vstupem do zahrady, vyhřívání prozatímně zajišťovala menší krbová kamna na pevné palivo.

PROBLÉM

Jediný problém, který řeší snad každý, kdo touží po krásných velkých kachlových kamnech, jsou peníze. Celý projekt je třeba opravdu dobře spočítat, aby nehrozily tepelné úniky a veškeré teplo bylo maximálně využito. Kachle se vyrábějí na míru konkrétní zakázce a další zásadní položkou jsou zednické a kamnářské práce, protože aby byla realizace opravdu funkční a kvalitní, nemůže ji provádět neproškolený laik.

ŘEŠENÍ

Na kachlová kamna si rodina počkala šest let, ale stálo to za to, a teď je opravdu spokojená.
Iva Lukšová navrhla jednoduchý a funkční tvar s vestavěnou krbovou vložkou, aby bylo na oheň vidět. Součástí kamen je taky vyhřívaná lavice. Se stavbou kamen došlo i na dřevěné obložení stěny a pokoj dostal finální tvář.

DESIGNÉRKA IVA LUKŠOVÁ

Ráda používá přírodní materiály a při zařizování interiérů se snaží i do nového konceptu zapojit části původního vybavení. V tomto případě využila rodinný starožitný nábytek, který má pro všechny největší hodnotu.

„Nová kachlová kamna jsou stejně nadčasová jako komoda pod televizí. Mohou rodinu provázet také několik generací a stát se stejným rodinným pokladem. Takové proměny, které mají trvalou hodnotu, mám ze všech nejraději, dávají mi skutečný smysl.“

Designérka Iva Lukšová Designérka Iva Lukšová
Designérka Iva Lukšová

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Kachlová kamna: stavební materiál – šamot, dvířka, revizní dvířka, izolační materiál, nerezový absorbér, keramické kachle, lepidla, omítka, barva, spárovací hmota, 220 000 Kč; práce kamnářů: návrh, výpočet, vizualizace, stavební výkresová dokumentace, koordinace nákupu a dopravy, stavba kamen, 120 000 Kč; dřevěný obklad, 52 000 Kč; koberec House Nordic Bombay, juta, 2 800 Kč, a taburety juta, 600 Kč/ks, černé kulaté stolky, 1 500 Kč/ks, bílá stojací lampa Kave Home Jovik, 3 992 Kč, vše Bonami, bonami.cz; nástěnné svítidlo Lucande Otavis, 1 200 Kč, stropní 900 Kč, vše elight.cz; červený ušák Oskarhamn, Ikea, 7 990 Kč; čalounění pohovky, 14 000 Kč

KOLIK TO STÁLO

Kachlová kamna...............340 000 Kč
Nábytek...............................12 190 Kč
Osvětlení...............................6 092 Kč
Koberec a čalounění............16 800 Kč
Dřevěný obklad ...................52 000 Kč

CELKEM.............................427 082 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Bonami e-shop, který má i kamenný obchod,
více na bonami.cz.
Certifikovaní kamnáři Ctirad Bryol a Iva Lukšová

Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako