← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako na milimetru

Bydlet jako na milimetru

Majitelka si přála dostat do koupelny všechno, co by tam mohlo být, kdyby měla dvojnásobek místa.


Aby designérka Ana Alačkova dostala z takového projektu jedničku s hvězdičkou, tak musela hodně počítat. Přečtěte si její zkušenost.


DŘÍVE Koupelna měla jen základní vybavení, retro rohovou vanu a hlavně chyběla druhá toaleta.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Ačkoli do koupelny přibyl sprchový kout a toaleta, vypadá prostor daleko větší a vzdušnější.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od vstupu
Jednotlivé zařizovací předměty na sebe navazují a tvoří harmonický celek. Schválně se soustřeďte, jestli na první pohled odhalíte šikovně ukrytý koš na prádlo a uvědomte si, jak barevnost a hebkost ručníků, které tady vidíte jako první, ovlivňuje vnímání celé koupelny.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ Poctivé počítání vedlo ke zdárnému konci proměny. A v chodbičce, kterou se vstupuje do hlavní části koupelny, zbyl prostor i na velký topný žebřík a skříň vestavěnou až ke stropu.

Původní stav - umyvadlo a rohová vana Původní stav - umyvadlo a rohová vana
Původní stav - umyvadlo a rohová vana

DŘÍVE Kdyby nedošlo k technickým problémům, mohla by docela elegantní koupelna ještě nějakou dobu plnit svou funkci. Ale ono došlo.

Pohled od umyvadla
Počítání bylo nutné i v tomto případě. Vymyslet umístění pračky se sušičkou tak, aby se daly i používat, nebylo vůbec jednoduché.

Pohled od umyvadla Pohled od umyvadla
Pohled od umyvadla

NYNÍ Na pračku a sušičku zbylo místa tak akorát. Nevzhledné přípojky jsem schovala za poličku, která poslouží i jako odkládací prostor pro prací prostředky. Tak aby byly vždy snadno po ruce!

Původní stav s rohovou vanou Původní stav s rohovou vanou
Původní stav s rohovou vanou

DŘÍVE Roh s radiátorem v původní koupelně byl poměrně nevyužitý. Keramické obklady vypadaly dobře, ale situaci pod vanou jste vidět nechtěli.

Jak si vybrat na Heureka.cz Jak si vybrat na Heureka.cz
Jak si vybrat na Heureka.cz
Vybírání na heureka.cz Vybírání na heureka.cz
Vybírání na heureka.cz

Těžký úkol popisuje sama interiérová designérka Ana: "Nechtěla jsem zklamat dvě malé holčičky, které při rekonstrukci přišly o svou oblíbenou vanu. A tak Roman dostal úkol – vybrat model, který bude ještě lepší než ten původní. Nebylo by to až tak náročné, kdyby nás neomezovaly milimetry. Ještě že měl skvělého pomocníka. Možnosti vyhledávání atypické vany na internetovém srovnávači cen ukázala Romanovi odbornice Veronika Molčanová z Heureky, heureka.cz.

Když mi majitelka této koupelny, učitelka Milena, popsala své přání, řekla jsem si, že to nebude jednoduchý úkol. Do místnosti ve tvaru L o rozloze necelých 7,5 m2 bylo podle požadavků čtyřčlenné rodiny potřeba umístit daleko víc věcí, než bylo v původní koupelně: vanu, sprchový kout, umyvadlo, toaletu, pračku se sušičkou, koš na prádlo a spoustu dalšího úložného prostoru. Při první návštěvě mi bylo jasné, že si během navrhování budu připadat spíše jako matematik. Hlavní prim celé proměny hrály výpočty na milimetry. Tiše jsem doufala, že do našeho projektu najdeme to správné... Docela pomohlo vyhledávání na Heurece.
O existenci vany o rozměrech 170 × 90 cm věděl málokdo. Já třeba vůbec. Hledání bylo úspěšné. Nová vana plně nahradila původní a holčičky měly obrovskou radost. Přály si totiž stejně veliký bazén, jaký měly předtím. Dál bylo nutné vypočítat nejen prostor mezi vanou a toaletou, ale i prostor pro pohodlné otevření dvířek pračky. Počítání mi usnadnil výběr záchodové mísy s hloubkou 46 cm. Šířka vstupu do sprchového koutu zase byla závislá na hloubce umyvadla. V brněnském showroomu Koupelny Elements jsem vybrala praktický model Sapho Orinoko. Jeho hloubka pouhých 42 cm se díky dokonalému tvaru umyvadla ukázala jako naprosto dostačující. Po několika večerech byl návrh na světě. Z prezentace jsem od paní učitelky Mileny dostala jedničku s hvězdičkou a šlo se na věc. Navrhuji v počítačovém programu, kde jsou všechny stěny rovné, proto mohu navrhovat přesně na milimetr. Realita je ovšem jiná, a tak jsem byla napjatá až do okamžiku, kdy jsem si v již hotové koupelně mohla ověřit, že se dvířka pračky doopravdy otevřou až do maximálního rozsahu. Požadavek na úložný prostor jsem vyřešila vestavnou skříní v původně nevyužité vstupní části koupelny. Koš na prádlo jsem schovala do skříňky pod umyvadlem. Vybranou dlažbu v dekoru imitace travertinu doplnily ručníky v pastelových barvách od značky Matějovský, nástěnné dekorace jsou z dílny mé sestry a designové doplňky od značky Sapho. Původní centrální osvětlení jsem doplnila o dva doplňkové zdroje. Funkční integrované v zrcadle Astro LED Sapho pro pohodlnější líčení a ambientní obvodové pro okamžiky, kdy zatoužíte po relaxaci v horké vaně plné voňavé pěny...

Pohled od pračky
Umyvadlo Orinoko od Sapho se stalo jedním z klíčových prvků této proměny. Je totiž hluboké pouhých 42 cm, takže umožňuje pohodlný vstup do sprchy.

Sprchový kout Sprchový kout
Sprchový kout

3 body k úspěchu

1. Měření
Dvakrát měř, jednou řež. Vyhnete se tak nečekaným komplikacím.

2. Osvětlení
Více zdrojů osvětlení není jen designová záležitost, ale především funkční.

3. Neutrální barva
Neutrální základ je ideální tam, kde je spousta prvků.

Koupelnové doplňky Sapho Koupelnové doplňky Sapho
Koupelnové doplňky Sapho
Umístění zrcadla Umístění zrcadla
Umístění zrcadla
Montáž koupelnového nábytku Montáž koupelnového nábytku
Montáž koupelnového nábytku

KROK ZA KROKEM S vybalením a umístěním zrcadla s integrovaným osvětlením a lupou mi ochotně pomáhal Roman. A o to, aby výsledek byl dokonalý, se postaral truhlář pan Janík, ten pod umyvadlo vyrobil a namontoval skříňku, která bude sloužit jako koš na prádlo. Zrcadlo Astro LED, Sapho, 100 × 70 cm, sapho.cz, 6 190 Kč

Pohled od sprchy
Z nudné chodbičky se stal naprosto funkční a plnohodnotný prostor, aniž by to bylo na úkor dostatečné šířky průchodu.

Chodbička s vestavnou skříní Chodbička s vestavnou skříní
Chodbička s vestavnou skříní

NYNÍ I když vestavná skříň nemá hloubku ani 30 cm, poskytuje dostatek úložného prostoru.
Její mohutnost odlehčuje výklenek, který se nabízí jako samozřejmé místo pro stylové dekorace.

Původní stav - pohled ke dveřím Původní stav - pohled ke dveřím
Původní stav - pohled ke dveřím

DŘÍVE Vstupní část do koupelny sloužila jen jako průchod bez praktického využití. Škoda nevyužitého prostoru.

Usazování vany Usazování vany
Usazování vany
Osazování sprchové zástěny Osazování sprchové zástěny
Osazování sprchové zástěny

BEZ ODBORNÍKŮ ANI RÁNU! Stejně jako výběr zařizovacích předmětů, tak ani jejich montáž nebyla jednoduchá. Klíčové vybavení koupelny je ze Sapho, ale atypický sprchový kout zaměřila a dodala firma SanSwiss, sanswiss.cz.

Keramické siluety Keramické siluety
Keramické siluety
Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac
Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac

VÝTVARNÉ ORIGINÁLY Dcerky majitelky Mileny byly inspirací pro výběr doplňků. Svou představu jsem sdělila své sestře, akademické sochařce Nikolině Rodić Grgac, a ona ji ztvárnila v podobě dvou keramických siluet s krajkovou ozdobou. Siluety podtrhují nejen ženskost, ale i individualitu každé z holčiček. Siluety jsme pak doplnily o misky a další funkční prvky. Instagram: @nikolina.grgac

BAREVNÁ ŠKÁLA

ZÁKLADNÍ NEUTRÁLNÍ BAREVNOST OSVĚŽUJÍ DOPLŇKY, KTERÉ SE DAJÍ KDYKOLIV SNADNO ZMĚNIT.

Bílá je na omítce, sanitě a spotřebičích.

bílá bílá
bílá

Neutrální béžová na obkladech nechá vyniknout ostatním prvkům.

Béžová Béžová
Béžová

Zelené jsou bambusové ručníky a další doplňky.

zelená zelená
zelená

Elegantní šeříková na doplňcích funguje jako ženský prvek!

šeříková šeříková
šeříková

ANA ALAČKOVA
Interiérová designérka, která miluje harmonogramy a jejich dodržování. „Spolupráce na proměně, která měla řád, mě bavila od přesného zadání až po přesné výpočty.“

Designérka Ana Alačková Designérka Ana Alačková
Designérka Ana Alačková

MILENA
Majitelka bytu „Designérka Ana vybalancovala výsledek mezi přáním zákazníka a vlastní představou o funkčním a hezkém projektu, za což jí srdečně děkujeme.“

Majitelka Milena Majitelka Milena
Majitelka Milena

PROSTOR

Koupelna ve tvaru do písmene L v cihlovém bytovém domě měla základní vybavení a spoustu nevhodně využitého prostoru. Keramické obklady stěn působily elegantně, ale už měly vypadané spáry, a některé dlaždice na zemi dokonce praskly. V koupelně bylo umyvadlo, rohová vana a pračka se sušičkou, ale provozu čtyřčlenné rodiny už to nevyhovovalo.

PROBLÉM

Kvůli špatně dotaženému sifonu celých osm let zatékalo pod vanu. Po opravě závady
a vyschnutí podkladu se jednotlivé dlaždice začaly odlepovat. Navíc pod vanou byla odhalená neskutečná hromada smetí, kterou po sobě zanechala stavební firma. Havarijní stav ale nebyl jediným důvodem pro rozhodnutí o rekonstrukci. Ve čtyřčlenné rodině akutně chyběla druhá toaleta a sprchový kout, který významně sníží spotřebu vody.

ŘEŠENÍ

Razantní změnou dispozice a výběrem atypických zařizovacích předmětů vznikl prostor nejen pro chybějící toaletu a velkorysou vanu, ale i pro nový sprchový kout, po kterém tajně toužila půlka rodiny. Vzniklý prostor ve finále vypadá daleko větší, než byla koupelna před rekonstrukcí.

Nákupní košík

Umyvadlo Sapho Orinoko, 5 970 Kč, zrcadlo Sapho Astro LED, 5 190 Kč, WC Catalano New Zero, 15 896 Kč, vana Duravit Starck, 20 363 Kč, sprchová vanička SanSwiss ILA, 10 136 Kč, vodovodní baterie Hansgrohe Metropol, 6 647 Kč, vše elements.cz; sprchová zástěna SanSwiss Cadura, 16 528 Kč, sanswiss.cz; rektifikovaná dlažba Reverso Avorio, 1 442 Kč, archtiles.cz; doplňky do koupelny Sapho Altea, 2 980 Kč, sapho.cz; bambusové ručníky, Matějovský, matejovsky.cz, 3 375 Kč/set; roleta Plisse, Top styl interiér, 7 150 Kč; LED ambientní osvětlení, valmax.cz, 15 890 Kč; stavební práce včetně WC a předsíně, 130 000 Kč

Kolik to stálo

Stavební práce............... 130 000 Kč
Dlažba a obklady............. 43 260 Kč
Nábytek a sanita ........... 168 594 Kč
Osvětlení a doplňky...........24 000 Kč

CELKEM......................... 365 854 Kč


KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Vybavení koupelny: Sapho, sapho.cz
Vyhledávač a srovnávač cen: Heureka, heureka.cz
Koupelnový textil: Matějovský, matejovsky.cz


Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako