DŘÍVE Podobným přístavkům se říká kůl- na, skladiště, komora, ale když se do nich začne jen bezhlavě odklá- dat nepotřebné harampádí, stane se z nich spíš tzv. černá díra.
NYNÍ Průchozí místnosti mají odděle- ný způsob využívání. Vstupními dveřmi se vchází do bylinkového ateliéru, za posuvnými dveřmi je sušárna a sklad.
Přístavba k původní staré chalupě neměla žádné lepší využití než na ukládání harampádí. Papundeklové dveře nic zajímavějšího ani neslibovaly.
POHLED DO PRACOVNY
Zadní místnost má podlahu z darované šedé dlažby. Nábytek sem Maruška přesunula z jiných částí domu nebo ho získala od přátel, takže ho stačilo jen repasovat a může dál sloužit.
NYNÍ Zadní místnost se ukázala jako ideální pro sušárnu. Je tu pracovní stůl, žebřík na sušení květin, praktická komoda a regál na ukládání zásob.
Majitelka staré chalupy s novodobým přístavkem vyrostla v zahradnictví své babičky, a tak má péči o rostliny doslova v krvi. Ráda bylinky pěstuje, suší i sbírá. Zázemí pro práci s bylinkami si už dlouho plánovala s kamarádkou Maruškou, která se žádného projektu nebojí, jen nebyl čas. Když ale přišla naše televizní výzva, byl to ten správný impulz, aby se konečně začalo něco dít.
Darovaná komoda dává místnosti téměř lékárnický charakter.
INSPIRACE Na pracovním stole v sušárně může mít Martina rozložené i knihy a časopisy, tady se nic neponičí.
Z VLASTNÍCH ZDROJŮ
Záměrem designérky Marušky bylo co nejvíc propojit staré a nové, využít na maximum vše, co chalupa a blízký les nabízejí, a kupovat jen to nejnutnější. Když jí Martina ukázala staré dveře z chalupy po babičce, bylo jasné, že pro svůj projekt získaly dominantní prvek, který určí celému prostoru nový charakter. Dveře bylo třeba opálit, zbrousit a nakonec navoskovat, ale ta námaha stála za to. K tomu, aby zase dobře sloužily, bylo třeba dokoupit jen nový kovový pojezd. Nejnáročnější však bylo odhalit pískovcovou stěnu, kterou zakrývala vrstva vápenné omítky s mnoha záplatami, a ty držely jako přibité. Na této zdi si ochotný kamarád sáhl na hranice svých sil, a tak ostatní práce už se pak zdály jako hračka. Elektroinstalace jsou vedené za smrkovými obklady, proto do zdi už nebylo třeba nic vysekávat, a betonová dlažba v barvě půdovek byla prostě jen těžká do ruky. Když místo původních oken přišla stylová okýnka, jež Martině daroval soused, stal se přístavek útulným pokojíčkem. Pak už se pustila do práce Maruška, která pro všechno, co objevila, našla nové využití. I pro ten starý žebřík!
REPASUJTE, CO TO JDE
Když Maruška objevila parádní dřevěný žebřík, okamžitě bylo jasné, že ho zavěsí pod strop a bude sloužit jako sušák. Zásuvka z bývalého ponku dostala nohy z dřevěných koz a je z ní přesazovací stolek. Dveře z chalupy po babičce zbavené nátěru a natřené voskem se staly praktickými šoupačkami.
ROZHOVOR S ODBORNÍKEM
Pavel Tomek, projektový manažer Skanska Residential
V kraji roubenek jsme se potkali se zástupcem partnera našeho pořadu, společnosti Skanska. Popularita dřeva stále roste, a to nejen v případě nově postavených replik tradičních roubenek. Ze západní Evropy k nám přichází i trend stavby dřevěných bytových domů například Skanska má brzy začít stavět dosud největší bytový dům ze dřeva v Česku, ve kterém najde domov téměř 80 rodin.
Jana Stryková si s Pavlem Tomkem povídala i o tom, proč na první pohled dřevostavbu třeba ani nepoznáte a jaké benefity takové bydlení přináší.
POHLED OD VSTUPU Dlouhý pracovní stůl vznikl z trámů a do jeho desky je zapuštěný dřez s přivedenou vodou. Na podlaze je betonová dlažba imitující půdovky.
NYNÍ Odhalené pískovcové bloky přiznávají původní štítovou zeď, protější stěna dostala obklad z palubek a prostor rozdělují posuvné dveře.
RECYKLACE A TŘÍDĚNÍ
Celá tato proměna probíhala v duchu minimálních nákladů, recyklace, upcyklace a třídění odpadů. I když pracujete jen s bylinkami a květinami, objevuje se vám doma spousta plastových květináčků a sáčků nebo papírových obalů.
A kde se tu bere sklo? Maruška pamatovala i na příležitost, kdy přijde návštěva s lahví něčeho dobrého třeba bylinkového...
3 BODY K ÚSPĚCHU
1. Velké čisté plochy Nový rámec prostoru tvoří pískovcová zeď, betonová dlažba a palubkový obklad.
2. Přírodní barvy Velký interiér zútulňují měkké teplé odstíny okrové, terakoty a dřeva.
3. Recyklace Většinu zařízení tvoří repasované věci nebo znovu a jinak použité dveře či zásuvky.
POHLED Z PRACOVNY Betonový překlad přístavku Maruš ka natřela také okrovou barvou, stejnou, jakou vymalovala prostor sušárny. Místnosti v přírodních tónech působí měkce a příjemně.
DŘEZ A BATERIE Designérka nechala už na začátku projektu do místnosti přivést vodu a napojit odpad. To je nejdůležitější změna, která každému, kdo tady bude pracovat, dává velkou svo bodu. Retro baterie je od značky Sapho, sapho.cz.
Shrnutí proměny
Prostor
Přístavek u staré chalupy byl rozdělený na dvě části, ale obě sloužily jako skladiště. Nebyl nijak uspořádaný a ani vnitřní zařízení včetně dveří a malých oken nemělo žádný styl. Ve skutečnosti se do něj moc nechodilo a jen zbytečně zabíral místo.
Problém
Nebyla sem zavedená voda ani odpad, do místnosti vedla maličká okna a ty nejobyčejnější interiérové dveře. V obou částech byla spousta věcí, které nikdo nepotřeboval. Martina si přála vytvořit bylinkovou dílnu, která bude mít přírodního ducha a příjemnou atmosféru, která tu zatím nebyla.
Řešení
Nosná zeď z pískovcových bloků je zbavená omítky, na vnější zeď designérka navrhla dřevěný obklad, za kterým jsou vedené všechny instalace. Na podlaze je nová dlažba a obě části oddělují posuvné repasované dveře. Okrová výmalba vše sjednotila.
MAJITELKA MARTINA
„Přála jsem si prostor na přesazování květin a práci s bylinkami, ale získala jsem mnohem víc! Vzniklo tu nádherné útočiště, z něhož čiší soulad s přírodou a ve kterém je obsažená i část mé rodinné historie. Když se podívám na dveře po babičce, cítím, že tu je moje babička pořád se mnou. Působí to na mě jako lesní jeskyně pro víly, bezpečí, ve kterém se cítím dobře.“
DESIGNÉRKA MARIE STARÁ
Multioborová umělkyně je vyučená krejčová, pracovala jako auto mechanička a nakonec se vrátila ke krejčovině, s přesahem do interiérového designu. V této fázi jsme ji objevili i my a po několika dekor story uveřejněných v časopise Krásný rok se nyní pustila i do televizní proměny pro pořad Bydlet jako. Platí o ní rčení: Do čeho se pustí, to jí jde...
Nákupní seznam
○ Materiál: podlaha, 16 000 Kč, prkna na obklad, 4 000 Kč, elek- trické kabely, 500 Kč, kování na dveře, 4 000 Kč, další potřeby, 2 000 Kč, barvy, 2 100 Kč, lazury, 2 000 Kč, police, 1 600 Kč, včelí vosk, 500 Kč, vše Bauhaus
○ Písek, stavebniny, 2 000 Kč
○ Práce: podlaha, elektřina, 28 000 Kč, truhlář, 11 000 Kč, instalatér, 3 000 Kč
○ Dveře, bazar, 3 000 Kč
○ Dřezová baterie Sapho, 3 000 Kč
○ Černá stínidla, výprodej Ikea, 600 Kč/ks
○ Postranní svítidla, repase, 600 Kč/ks
○ Zdarma: šedá dlažba, okna, posuvné dveře, materiál na stůl, větev na osvětlení, sázecí stůl (šuplík), kozy na stolek, dekorace, komoda, stůl zadní, regál, repase stolu, žebřík, dřevo na pult
Nákupní košík
- ○ Stavební materiál 34 700 Kč
- ○ Osvětlení 3 500 Kč
- ○ Dveře 3 000 Kč
- ○ Dřezová baterie 3 000 Kč
- ○ Práce 42 000 Kč
Celkem 86 200 Kč
Kontakty, které by se vám mohly hodit
Retro baterie, sapho.cz
Tříděný odpad, ekokom.cz
Dřevěné domy, skanska.cz