← Zpět na 8. řada Bydlet jako
DSC05595 kopie

Bydlet jako kořenářka: ve skladech, komorách a kůlnách máme nevyužitý potenciál.

Pro Martinu je chalupa v Českém ráji milovaným zázemím pro odpočinek, ale také pro aktivní trávení volného času. S designérkou Maruškou Starou se rozhodly využít bývalý sklad a proměnit ho v bylinkářský ateliér.

DŘÍVE Podobným přístavkům se říká kůl- na, skladiště, komora, ale když se do nich začne jen bezhlavě odklá- dat nepotřebné harampádí, stane se z nich spíš tzv. černá díra.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Průchozí místnosti mají odděle- ný způsob využívání. Vstupními dveřmi se vchází do bylinkového ateliéru, za posuvnými dveřmi je sušárna a sklad.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav
Původní stav - přístavba Původní stav - přístavba
Původní stav - přístavba

Přístavba k původní staré chalupě neměla žádné lepší využití než na ukládání harampádí. Papundeklové dveře nic zajímavějšího ani neslibovaly.

POHLED DO PRACOVNY
Zadní místnost má podlahu z darované šedé dlažby. Nábytek sem Maruška přesunula z jiných částí domu nebo ho získala od přátel, takže ho stačilo jen repasovat a může dál sloužit.

Pohled do pracovny Pohled do pracovny
Pohled do pracovny

NYNÍ Zadní místnost se ukázala jako ideální pro sušárnu. Je tu pracovní stůl, žebřík na sušení květin, praktická komoda a regál na ukládání zásob.

Majitelka staré chalupy s novodobým přístavkem vyrostla v zahradnictví své babičky, a tak má péči o rostliny doslova v krvi. Ráda bylinky pěstuje, suší i sbírá. Zázemí pro práci s bylinkami si už dlouho plánovala s kamarádkou Maruškou, která se žádného projektu nebojí, jen nebyl čas. Když ale přišla naše televizní výzva, byl to ten správný impulz, aby se konečně začalo něco dít.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

Darovaná komoda dává místnosti téměř lékárnický charakter.

Pracovní stůl Pracovní stůl
Pracovní stůl

INSPIRACE Na pracovním stole v sušárně může mít Martina rozložené i knihy a časopisy, tady se nic neponičí.

Z VLASTNÍCH ZDROJŮ

Záměrem designérky Marušky bylo co nejvíc propojit staré a nové, využít na maximum vše, co chalupa a blízký les nabízejí, a kupovat jen to nejnutnější. Když jí Martina ukázala staré dveře z chalupy po babičce, bylo jasné, že pro svůj projekt získaly dominantní prvek, který určí celému prostoru nový charakter. Dveře bylo třeba opálit, zbrousit a nakonec navoskovat, ale ta námaha stála za to. K tomu, aby zase dobře sloužily, bylo třeba dokoupit jen nový kovový pojezd. Nejnáročnější však bylo odhalit pískovcovou stěnu, kterou zakrývala vrstva vápenné omítky s mnoha záplatami, a ty držely jako přibité. Na této zdi si ochotný kamarád sáhl na hranice svých sil, a tak ostatní práce už se pak zdály jako hračka. Elektroinstalace jsou vedené za smrkovými obklady, proto do zdi už nebylo třeba nic vysekávat, a betonová dlažba v barvě půdovek byla prostě jen těžká do ruky. Když místo původních oken přišla stylová okýnka, jež Martině daroval soused, stal se přístavek útulným pokojíčkem. Pak už se pustila do práce Maruška, která pro všechno, co objevila, našla nové využití. I pro ten starý žebřík!

REPASUJTE, CO TO JDE

Když Maruška objevila parádní dřevěný žebřík, okamžitě bylo jasné, že ho zavěsí pod strop a bude sloužit jako sušák. Zásuvka z bývalého ponku dostala nohy z dřevěných koz a je z ní přesazovací stolek. Dveře z chalupy po babičce zbavené nátěru a natřené voskem se staly praktickými šoupačkami.

Rozhovor Rozhovor
Rozhovor

ROZHOVOR S ODBORNÍKEM

Pavel Tomek, projektový manažer Skanska Residential
V kraji roubenek jsme se potkali se zástupcem partnera našeho pořadu, společnosti Skanska. Popularita dřeva stále roste, a to nejen v případě nově postavených replik tradičních roubenek. Ze západní Evropy k nám přichází i trend stavby dřevěných bytových domů například Skanska má brzy začít stavět dosud největší bytový dům ze dřeva v Česku, ve kterém najde domov téměř 80 rodin.
Jana Stryková si s Pavlem Tomkem povídala i o tom, proč na první pohled dřevostavbu třeba ani nepoznáte a jaké benefity takové bydlení přináší.

POHLED OD VSTUPU Dlouhý pracovní stůl vznikl z trámů a do jeho desky je zapuštěný dřez s přivedenou vodou. Na podlaze je betonová dlažba imitující půdovky.

Nový prostor pro bylinky Nový prostor pro bylinky
Nový prostor pro bylinky

NYNÍ Odhalené pískovcové bloky přiznávají původní štítovou zeď, protější stěna dostala obklad z palubek a prostor rozdělují posuvné dveře.

Původní stav - skladiště všeho Původní stav - skladiště všeho
Původní stav - skladiště všeho
Odpadkové koše na recyklaci Odpadkové koše na recyklaci
Odpadkové koše na recyklaci

RECYKLACE A TŘÍDĚNÍ

Celá tato proměna probíhala v duchu minimálních nákladů, recyklace, upcyklace a třídění odpadů. I když pracujete jen s bylinkami a květinami, objevuje se vám doma spousta plastových květináčků a sáčků nebo papírových obalů.
A kde se tu bere sklo? Maruška pamatovala i na příležitost, kdy přijde návštěva s lahví něčeho dobrého třeba bylinkového...

3 BODY K ÚSPĚCHU

1Velké čisté plochy Nový rámec prostoru tvoří pískovcová zeď, betonová dlažba a palubkový obklad.

2. Přírodní barvy Velký interiér zútulňují měkké teplé odstíny okrové, terakoty a dřeva.

3. Recyklace Většinu zařízení tvoří repasované věci nebo znovu a jinak použité dveře či zásuvky.

POHLED Z PRACOVNY Betonový překlad přístavku Maruš­ ka natřela také okrovou barvou, stejnou, jakou vymalovala prostor sušárny. Místnosti v přírodních tónech působí měkce a příjemně.

Pracovna s dřezem Pracovna s dřezem
Pracovna s dřezem

DŘEZ A BATERIE Designérka nechala už na začátku projektu do místnosti přivést vodu a napojit odpad. To je nejdůležitější změna, která každému, kdo tady bude pracovat, dává velkou svo­ bodu. Retro baterie je od značky Sapho, sapho.cz.

Shrnutí proměny

Prostor

Přístavek u staré chalupy byl rozdělený na dvě části, ale obě sloužily jako skladiště. Nebyl nijak uspořádaný a ani vnitřní zařízení včetně dveří a malých oken nemělo žádný styl. Ve skutečnosti se do něj moc nechodilo a jen zbytečně zabíral místo.

Problém

Nebyla sem zavedená voda ani odpad, do místnosti vedla maličká okna a ty nejobyčejnější interiérové dveře. V obou částech byla spousta věcí, které nikdo nepotřeboval. Martina si přála vytvořit bylinkovou dílnu, která bude mít přírodního ducha a příjemnou atmosféru, která tu zatím nebyla.

Řešení

Nosná zeď z pískovcových bloků je zbavená omítky, na vnější zeď designérka navrhla dřevěný obklad, za kterým jsou vedené všechny instalace. Na podlaze je nová dlažba a obě části oddělují posuvné repasované dveře. Okrová výmalba vše sjednotila.

MAJITELKA MARTINA

„Přála jsem si prostor na přesazo­vání květin a práci s bylinkami, ale získala jsem mnohem víc! Vzniklo tu nádherné útočiště, z něhož čiší soulad s přírodou a ve kterém je obsažená i část mé rodinné historie. Když se podívám na dveře po babičce, cítím, že tu je moje babička pořád se mnou. Působí to na mě jako lesní jeskyně pro víly, bezpečí, ve kterém se cítím dobře.“

Majitelka Martina Majitelka Martina
Majitelka Martina

DESIGNÉRKA MARIE STARÁ

Multioborová umělkyně je vyučená krejčová, pracovala jako auto­ mechanička a nakonec se vrátila ke krejčovině, s přesahem do interiérového designu. V této fázi jsme ji objevili i my a po několika dekor story uveřejněných v časo­pise Krásný rok se nyní pustila i do televizní proměny pro pořad Bydlet jako. Platí o ní rčení: Do čeho se pustí, to jí jde...

Designérka Marie Designérka Marie
Designérka Marie

Nákupní seznam

○ Materiál: podlaha, 16 000 Kč, prkna na obklad, 4 000 Kč, elek- trické kabely, 500 Kč, kování na dveře, 4 000 Kč, další potřeby, 2 000 Kč, barvy, 2 100 Kč, lazury, 2 000 Kč, police, 1 600 Kč, včelí vosk, 500 Kč, vše Bauhaus
○ Písek, stavebniny, 2 000 Kč
○ Práce: podlaha, elektřina, 28 000 Kč, truhlář, 11 000 Kč, instalatér, 3 000 Kč
○ Dveře, bazar, 3 000 Kč
○ Dřezová baterie Sapho, 3 000 Kč
Černá stínidla, výprodej Ikea, 600 Kč/ks
Postranní svítidla, repase, 600 Kč/ks
○ Zdarma: šedá dlažba, okna, posuvné dveře, materiál na stůl, větev na osvětlení, sázecí stůl (šuplík), kozy na stolek, dekorace, komoda, stůl zadní, regál, repase stolu, žebřík, dřevo na pult

Nákupní košík

  • ○ Stavební materiál 34 700 Kč
  • ○ Osvětlení 3 500 Kč
  • ○ Dveře 3 000 Kč
  • ○ Dřezová baterie 3 000 Kč
  • ○ Práce 42 000 Kč


    Celkem 86 200 Kč

Kontakty, které by se vám mohly hodit

Retro baterie, sapho.cz
Tříděný odpad, ekokom.cz
Dřevěné domy, skanska.cz

Celý díl můžete vidět v iVysílání České televize

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →
Skanska

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako