← Zpět na 7. řada Bydlet jako
Bydlet jako alergik

Bydlet jako alergik

Josefína svého budoucího manžela potkala na horách při lyžování. Po nějaké době zjistili, že mají nejen společné zájmy, ale také zdravotní potíže.

Oba manželé jsou alergičtí na roztoče. Ložnici si proto přáli zařídit tak, aby se jim v ní dobře spalo i dýchalo.

PROJDĚTE SE CELOU PROMĚNOU, PROHLÉDNĚTE SI DETAILY
A UŽIJTE SI POCIT, ŽE VÁM OPRAVDU NIC NEUNIKLO!

Klikněte zde a vydejte se na virtuální prohlídku.


DŘÍVE Josefína si přála do malé ložnice umístit hodně úložných prostor a velkou postel. Chtěla ji zařídit vzdušně, barevně a v retro stylu.

Bydlet jako alergik Bydlet jako alergik
Bydlet jako alergik

NYNÍ Kromě postele a velké skříně na ukládání oblečení se do ložnice vešel i noční stolek a spousta květin, které čistí vzduch od toxických látek.

Půdorys proměny - nyní Půdorys proměny - nyní
Půdorys proměny - nyní

Pohled od vstupních dveří
Výraznou barevnost hráškově zelené skříně a dekorativních oblouků v cihlově hnědém a růžovém odstínu zmírňuje lněné povlečení v přírodních tónech.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ Minimalistická ložnice je pro pár alergiků ideální. Možností, kde se mohou vyskytovat alergeny, je tu skutečně velmi málo. Největší výzvou byla pro Petru postel, protože roztoči žijí a množí se nejvíc právě zde.

Designérka Petra Indruchová při zaměřování prostoru Designérka Petra Indruchová při zaměřování prostoru
Designérka Petra Indruchová při zaměřování prostoru

DŘÍVE Do malé místnosti bývá těžké poskládat vše, co je potřeba. Pokud jde zároveň o ložnici pro alergiky, může jít o opravdový oříšek.

Pohled od postele
Přírodní materiály roztoče odpuzují. Len vadí kromě roztočů také dalšímu hmyzu, což mladí manželé jistě ocení hlavně v létě, když budou večer větrat.

Malované čelo postele a noční stolek s lampičkou Malované čelo postele a noční stolek s lampičkou
Malované čelo postele a noční stolek s lampičkou
Showroom Bonami Showroom Bonami
Showroom Bonami
Showroom Bonami Showroom Bonami
Showroom Bonami

V SOULADU S PŘÍRODOU Nikola Barešová ze společnosti Bonami Janě doporučila lněné povlečení a závěsy, protože len jako přírodní materiál odpuzuje roztoče. Další jeho výhodou je prodyšnost a pevnost. Nesaje pot a vydrží řadu vyprání při vysokých teplotách bez viditelného poškození. Na webových stránkách bonami.cz najdete široký výběr ložního prádla a dalších textilií i spoustu nápadů pro vaše bydlení.

Kvalitní matrace od Prospanek.cz Kvalitní matrace od Prospanek.cz
Kvalitní matrace od Prospanek.cz
Usazování roštu do rámu postele Usazování roštu do rámu postele
Usazování roštu do rámu postele

ZDRAVÉ SPANÍ V postelové matraci může za jeden měsíc žít až milion roztočů, kteří se mimo jiné živí zbytky odumřelé lidské kůže. Petra proto pro Josefínu a jejího manžela vybrala hypoalergenní matraci s vůní levandule. Příjemné aroma této byliny nejenže pomáhá při depresi a má uklidňující účinky, ale navíc roztočům nevoní. Při výběru matrace byste se měli zaměřit nejen na to, jestli je pohodlná, ale také na její zdravotní benefity. prospanek.cz


Úkolu vytvořit z malé místnosti praktickou a funkční ložnici, která by působila vzdušně, elegantně a současně splňovala všechny nároky manželů na hypoalergenní prostředí, se chopila designérka Petra Indruchová. Zvolila postel s rozměry 160 × 200 cm. Do ložnice se jí díky tomu vešla velká šatní skříň zabírající celou jednu stěnu místnosti až ke stropu. Prostor zbyl i na noční stolek. Druhý se sem sice nevešel, ale i s tím si Petra poradila. „Jako noční stolek slouží otevřená nika v jinak pečlivě uzavřené skříni. Dveře skříně vytvářejí mechanickou překážku, která brání tomu, aby se do oblečení uvnitř dostali roztoči. Do niky jsem nechala zabudovat kromě odkládacích poliček rovněž zásuvku, ta se dá využít třeba při nabíjení telefonu,“ říká Petra. V poličkách i na nočním stolku mohou stát také kytky, které si Josefína přála. Petra se při jejich nákupu zaměřila na druhy čistící vzduch, protože vytvářejí zdravější prostředí a usnadňují bezproblémové dýchání.

JAK VYHRÁT VÁLKU S ROZTOČI

Čistý vzduch Josefína s manželem jako alergici ocení. Stejně tak ocení minimum látek, kde by se mohli množit roztoči. Těm se daří hlavně v ložním prádle, matracích, peřinách a polštářích. Je proto důležité lůžkoviny pravidelně prát a kupovat ty z přírodních materiálů, jako je len, konopné vlákno nebo bavlna. Roztoči je totiž nemají rádi. Ideální je len, protože se v něm neusazuje prach ani plísně a navíc je prodyšný.„Lněné jsou kromě povlečení i závěsy. Rozhodla jsem se pro přírodní šedobéžový odstín, který ložnici krásně zklidňuje a zútulňuje. Matraci jsem vybrala hypoalergenní a s příměsí levandulové vůně. Ta totiž roztoče odpuzuje,“ vysvětluje designérka.
Výhodou lnu je také pevnost a to, že vydrží opakované praní při vysokých teplotách. Kromě častého úklidu roztočům vadí i větrání, zvlášť v zimních měsících. Petra proto umístila postel tak, aby manželé dosáhli na okno přímo z postele a nemuseli se přít o to, kdo z nich kvůli tomu vstane. Ústředním světlem v ložnici je originální retro lustr doplněný o moderní designovou lampičku na nočním stolku.

Pohled od skříně
Na dřevěných policích má své místo kromě květin také obrázek roztoče od Lucie Gimmel z Nature Clearly. Jde o jediného zástupce tohoto hmyzího druhu, který má do ložnice přístup.

Pohled ke dveřím Pohled ke dveřím
Pohled ke dveřím

3 body k úspěchu 

1 Materiály Petra v ložnici upřednostnila materiály, jako je dřevo a sklo, kde roztoči nežijí.

2 Květiny Designérka vybrala takové, které čistí vzduch. Roztočům nesvědčí ani větrání.

3 Barvy Kontrastní barvy vytvářejí příjemné retro prostředí, ale nepůsobí křiklavě.

Montáž vestavěné skříně Montáž vestavěné skříně
Montáž vestavěné skříně
Designérka Petra Indruchová při malování čela postele Designérka Petra Indruchová při malování čela postele
Designérka Petra Indruchová při malování čela postele

HNÍZDEČKO LÁSKY Čela postelí bývají většinou čalouněná a v látce, zvláště v té, která je obtížně pratelná, se skrývá spousta roztočů. Petra se proto rozhodla namalovat čelo rovnou na zeď. Získala kromě zajímavého designového prvku i místo navíc. Malování je Petřinou zálibou, viz puntikatypokojicek.cz.

Montáž vypínačů a zásuvek firmy ABB Montáž vypínačů a zásuvek firmy ABB
Montáž vypínačů a zásuvek firmy ABB
Vypínače ABB Vypínače ABB
Vypínače ABB

MULTIFUNKČNÍ POLIČKA Otevřená část šatní skříně slouží jako noční stolek, který se k jedné straně postele nevešel. Aby splňovala všechny nároky budoucích nocležníků, nechala do ní Petra zabudovat zásuvky. Vypínače a zásuvky jsou od společnosti ABB, nizke-napeti.cz.abb.com.

PETRA INDRUCHOVÁ

Interiérová designérka s vášní pro puntíky, kterými zdobí dětské pokoje. „Navrhnout ložnici tak, aby se v ní nedařilo roztočům, není snadné. Používala jsem především materiály, které nemají rádi.“

Designérka Petra Indruchová Designérka Petra Indruchová
Designérka Petra Indruchová

JOSEFÍNA

S manželem jsou alergici a tomu se musí přizpůsobit i jejich ložnice. „Líbí se mi, že máme velkou postel a objemnou šatní skříň. Přáli jsme si něco, z čeho dýchá retro atmosféra, a to se povedlo na jedničku.“

Majitelka bytu paní Josefína Majitelka bytu paní Josefína
Majitelka bytu paní Josefína
Třídění obalových materiálů Třídění obalových materiálů
Třídění obalových materiálů
Třídění obalových materiálů Třídění obalových materiálů
Třídění obalových materiálů

TŘÍDÍME ODPAD
Při zařizování nového interiéru vzniká spousta odpadu, a protože myslíme ekologicky, tak použité obaly třídíme, aby mohly být recyklovány a posloužily k dalšímu účelu. Více o systému třídění na ekokom.cz

BAREVNÁ ŠKÁLA
VÝRAZNÉ BARVY ZASTOUPENÉ HRÁŠKOVĚ ZELENOU SKŘÍNÍ A MALOVANÝM ČELEM POSTELE TLUMÍ PŘÍRODNÍ ODSTÍNY LNĚNÝCH TKANIN.

Bílá je část zdi za čelem postele a na straně vstupních dveří.

bílá bílá
bílá

Přírodní odstín má lněné povlečení i závěsy oknech.

Béžová Béžová
Béžová

Cihlový je oblouk vytvářející pozadí za postelí.

oranžová oranžová
oranžová

Hráškově zelená je velká šatní skříň lemující celou stěnu.

zelená zelená
zelená

Tmavé jsou dveře vedoucí ven z ložnice a úchytky skříně.

černá černá
černá


PROSTOR

Josefína s manželem si přáli, aby se jim do malé ložnice vešla nejen dostatečně velká postel, ale také prostorná šatní skříň, kam by mohli odkládat sezonní oblečení. V panelákovém bytě se totiž počítá každý centimetr.

PROBLÉM

Kromě malého prostoru, který vždy znamená důkladné plánování, musela Petra do svých propočtů zahrnout také to, že oba manželé jsou alergici. Josefína si přála mít v ložnici kytky a pestré barvy. Chtěla, aby interiér působil svěže a současně byl osobitý, o což se mají postarat vhodně zvolené retro prvky.

ŘEŠENÍ

Petra se rozhodla pro minimalistické pojetí ložnice bez dekorací, koberců a dalších zbytečných látek, které jsou živnou půdou pro roztoče. Látkové tak jsou jen lůžkoviny, matrace a závěsy. Ani v jejich případě Petra neponechala nic náhodě. Matrace voní po levanduli a je navíc hypoalergenní, ložní prádlo a závěsy jsou lněné, takže by se jim roztoči měli vyhýbat. Petra obecně vybírala hlavně materiály, kde se jim nedaří, jako je dřevo či sklo. Při malování navíc použila omyvatelné barvy, protože na sebe nechytají prach – další alergen způsobující zdravotní komplikace. Díky chytrým úsporám se jí do ložnice vešlo vše potřebné, a ještě zbylo místo na květiny.

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Vestavěná skříň na míru, 96 654 Kč, halbos.cz; rám postele z dubového masivu, 160 × 200 cm, 9 359 Kč, xxxlutz.cz; rošty do postele Duostar II, 80 × 200 cm, 3 325 Kč/ks, matrace Essence Grey hypoalergenní, 160 × 200 cm, 38 490 Kč, anatomicky tvarované polštáře TEMPUR® Original, 50 × 31 cm, 3 690 Kč, TEMPUR® Ombracio, 60 × 50 cm, 6 590 Kč, vse prospanek.cz; noční stolek z černého kovu Lixhult, 999 Kč, lampička na čtení Blasverk, béžová, 399 Kč, obojí ikea.cz; závěsy lněné, 274 × 140 cm, 3 190 Kč/ks, povlak na peřinu ze lnu, 140 × 200 cm, 3 190 Kč/ks, povlak na polštář ze lnu, 70 × 90 cm, 999 Kč/ks, nástěnné police 100 cm, dub, 1 190 Kč/ks, květináč s designem řas, 219 Kč, terakotová vázička béžová, 17 cm, 349 Kč, smart difuzér na USB nabíjení, 1 690 Kč, vše bonami.cz; kolejnice závěsová 3,6 m, 1 150 Kč, textil Hochmann, hochmann.cz

KOLIK TO STÁLO

Nábytek na míru................96 654 Kč
Matrace.............................38 490 Kč
Nábytek a doplňky.............16 545 Kč
Textilie................................14 758 Kč
Polštáře..............................10 280 Kč

CELKEM............................176 727 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Matrace prospanek.cz
Ložní prádlo bonami.cz
Zásuvky a vypínače nizke-napeti.cz.abb.com

Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako