← Zpět na 1. řada Bydlet jako
Bydlet jako ADOLF LOOS

Bydlet jako ADOLF LOOS

Majitelka původního bytu na proměnu onemocněla a tak se obětoval Petr Šlejmar, který stejně jednu proměnu chystal. Čekali doma dvojčata, a tak nám zah...

Majitelka původního bytu na proměnu onemocněla a tak se obětoval Petr Šlejmar, který stejně jednu proměnu chystal. Čekali doma dvojčata, a tak nám zahrál designéra a jeho žena Dáša paní, co má manžela stále na cestách.

PROČ ADOLF LOOS?

Inspiraci  k nové barevnosti jsme  našli v plzeňské Brummelově vile, kterou pro rodinu zdejšího podnikatele ve stavebnictví navrhoval architekt Adolf Loos. Byt  Šlejmarových je také v Plzni, pochází z roku 1904 , má vysoké stropy a zachované původní prvky, jako jsou  krásné dvoukřídlé dveře, dekorativní kryty na topení a prkenná podlaha. Odvážná barevnost, kterou Adolf Loos při navrhování svých interiérů používal, se do tohoto bytu přirozeně hodila, a navíc nám pomohla místnost s vysokými stropy příjemně zútulnit. Kultivovaná barevná kombinace s převládající zelenou se navíc dobře hodí pro kluky, kteří tak budou vyrůstat v inspirujícím prostředí. Ostatní doplňky už zůstanou spíše decentní.

Čekali jsme sice, že se děti narodí dřív než v termínu, ale nakonec to bylo tak brzy, že jsem proměnu sotva stihl.Petr Šlejmar, designér

prostor

Místnost, která bude po proměně sloužit jako dětský pokoj pro dva malé kluky, byla zatím využívána jako naše redakční studio. Petr tu připravil spoustu barevných inspirací pro čtenáře Nových proměn bydlení. Ve chvíli, kdy se začal blížit termín porodu, však přestala veškerá legrace a začali jsme organizovat proměnu. Bylo třeba začít od původní, časem už dost unavené prkenné podlahy.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

DŘÍVE

Prázdná místnost sloužila jako odkládací komora a studio pro barevné experimenty. Klavír v rohu se rozezněl hlavně při mejdanech.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

NYNÍ Dětský pokoj je uspořádaný tak, aby v něm děti i rodiče měli co největší pohodlí. Klavír se skvěle hodí na hraní ukolébavek! 

Bydlet jako ADOLF LOOS Bydlet jako ADOLF LOOS
Bydlet jako ADOLF LOOS

DŘÍVE Pokoj v činžovním domě z počátku minulého století má zachovanou původní podlahu i dveře, ale stěny tu sloužily pro barevné experimenty.

Pohled k oknu Pohled k oknu
Pohled k oknu

NYNÍ Osvědčená rozkládací pohovka z Ikea má v pokoji své místo. Stará skříň a nažluto přestříkaný původní kryt topení tu teď září novotou.

KONTAKTY A PRODUKTY, KTERÉ SE NÁM OSVĚDČILY 

Podlaha

Než jsme podlahu napustili olejem, důkladně jsme ji vyčistili podlahovým mycím strojem Kärcher FC 5,

www.karcher.cz

Barvy

Veškeré barvy, na zeď i na dřevo a kov, nám namíchali v Domě barev.

www.dumbarev.cz

kolik to stálo

Dětská postýlkaOstatní nábytekTextil a doplňky19 000 Kč7 500 Kč23 300 Kč0KčCELKEMP etr Šlejmar se při natáčení v Plzni dostal do nezáviděníhodné role. Na poslední chvíli zrušená proměna ložnice znamenala, že buď stopneme i druhou, nebo musíme najít náhradní prostor. Pravidla hry jsou taková, že za jeden týden připravíme dvě proměny, a aby byla produkce co nejméně náročná, je nutné, aby se obě odehrávaly v jednom městě. Místo nemocné paní s ložnicí se tedy Petr s Dášou obětovali a točili jsme proměnu pokoje v jejich bytě. 

MEZI ŽENOU A HASIČEM 

Petr tak dopoledne natáčel proměnu u sebe doma a odpoledne u dobrovolného hasiče, našeho čtenáře, který si přál doladit svou pracovnu v industriálním stylu. Asi si umíte představit, že musel vyvinout veškeré své designérské i herecké umění, aby se nespletl a udržel stále tvář designéra, který své manželce před kamerami říká paní Dáša, plánuje s ní miminkovský pokojíček s něžnými doplňky a pak odbíhá k hasiči, kde vytváří industriální scenerii pánské pracovny. Aby se úplně nezbláznil, přijel mu na pomoc věrný kolega Honza Vápeník, který se na týden ubytoval u sestřenice, a spojil tak příjemné s užitečným: celý den pomáhal čistit původní podlahy a natírat je ochrannými nátěry, malovat stěny a dveře, montoval, šrouboval a stěhoval s Petrem na obou lokacích, večer klábosil s příbuznými a ráno vstával nekompromisně s jejich dětmi do školy. Au! 

1. Pohled od okna

Výmalba

, barvy Primalex,

šedá

S 1005-G50Y, tmavě

zelená

S 6020-G10Y,

žlutá

S 1060-Y10R,

podlaha

napuštěna Voskovým olejem bezbarvým, Balakryl, vše

www.primalex.cz

;

koberec

Reflect 204 001 500, Ligne Pure, Breno, 100% vlna, 3500 g/m2,

www.breno.cz

, od 5 542 Kč dle rozměru; ostatní nábytek a doplňky:

dětský texti

l, zavinovačka,

zábrany

do postýlky,

hračky

a polštáře v postýlce, Ice Ice Baby;

postýlka

, Stokke;

nafukovací míč

, Fatra;

přebalovací pult a komody

, Ikea; kulatý

koberec

Space4Kids;

polštáře a pléd

, Baby Livingostatní nábytek a doplňky: dětský textil, zavinovačka, zábrany do postýlky, hračky a polštáře v postýlce, Ice Ice Baby; postýlka, Stokke; nafukovací míč, Fatra; přebalovací pult a komody, Ikea; taburet, Nila; kulatý koberec Space4Kids; polštáře a pléd, Baby Living

Pohled ke vstupním dveřím Pohled ke vstupním dveřím
Pohled ke vstupním dveřím
Místnost je průchozí, ale vstupní dveře zůstaly bílé, aby tu barev nebylo zase až přespříliš. U stropu visí původní lustr, který stále dobře slouží, a tak nebylo nutné ho vyměňovat. Jeho design je nadčasový!

POSTÝLKA PRO DVA

Nejdůležitějším kusem nábytku je v tomto pokoji bezpochyby postýlka. Petr s Dášou se domluvili, že pro začátek bude stačit oběma chlapečkům jedna společná, vystlaná měkkými mantinely. I tak v ní budou mít v porovnání s maminčiným bříškem podstatně víc prostoru – a zároveň si budou pořád nablízku, takže pro ně stěhování na svět nebude tak dramatické. Postýlka Stokke má nebesa, která dovolí upravit světlo tak, aby se dětem lépe usínalo, ale také zútulňují místnost s vysokým stropem. Ten je tak vysoký, že si tu Petr mohl při věšení závěsů sednout na skříň a Roman dokonce stoupnout na štafle!

Postýlka Stokke Postýlka Stokke
Postýlka Stokke
Hračky Hračky
Hračky

dotažené detaily

K bytu se zachovanými původními prvky jsme dali i stylové vypínače. Porcelánový vypínač Na trhu jich už je široká nabídka. Někteří výrobci dělají repliky historických vypínačů, jiní zase vytvářejí zcela nové vlastní designy. Tento je od značky Katy Paty.  Hračky Volkswagen T1 z klasického hračkářství a koník z obchodu Nila jsou nejen originální hračky, ale i krásné dekorace. 

Vypínač Katy Paty Vypínač Katy Paty
Vypínač Katy Paty

2. Pohled z chodby

Výmalba

, barvy Primalex,

šedá

S 1005-G50Y, tmavě

zelená

S 6020-G10Y,

žlutá

S 1060-Y10R,

podlaha

napuštěna Voskovým olejem bezbarvým, Balakryl, vše

www.primalex.cz

;

koberec

Reflect 204 001 500, Ligne Pure, Breno, 100% vlna, 3500 g/m2,

www.breno.cz

, od 5 542 Kč dle rozměru; ostatní nábytek a doplňky:

dětský texti

l, zavinovačka,

zábrany

do postýlky,

hračky

a polštáře v postýlce, Ice Ice Baby;

postýlka

, Stokke;

nafukovací míč

, Fatra;

přebalovací pult a komody

, Ikea; kulatý

koberec

Space4Kids;

polštáře a pléd

, Baby Living

Pohled od dveří k dětským postýlkám Pohled od dveří k dětským postýlkám
Pohled od dveří k dětským postýlkám
Upostýlky je dobré mít přistavenou židli nebo lavičku jako v tomto případě. Nikdy nevíte, jak dlouho budete nad dětmi postávat nebo si s nimi povídat, než usnou nebo se aspoň utiší. Místo pro odpočinek oceníte.
Výmalba pokoje Výmalba pokoje
Výmalba pokoje

Výmalba

Náš produkční Honza Vápeník nikdy neví, kdy a jaká práce na něho kde spadne. Proto je vždy připraven a například malovat může i v obleku – stačí, když si přes něj oblékne pracovní kombinézu z netkané textilie. Jak vidíte, díky kapuci ochrání i pečlivě upravený účes.

Obnova podlahy

Prkenná podlaha z počátku 20. století už má svou patinu, ale stále ještě může dobře sloužit. V pokoji určeném pro miminka ji však bylo třeba pořádně očistit.

1/ HLOUBKOVÉ ČIŠTĚNÍ

Podlahu nebylo třeba brousit, protože na ní v podstatě žádný lak už nebyl. Petr proto použil podlahový mycí stroj Kärcher, který prkna vyčistil. Jeho rotující válce odstranily všechny volné i přischlé nečistoty ze spár a prasklin dřeva, takže i bez namáhavého drhnutí jsou nyní prkna k nepoznání.

2/ VYLUXOVÁNÍ

Po zaschnutí podlahy vyčištěné mokrou cestou použil Petr ještě průmyslový vysavač Kärcher NP 30/1 Tact, který odstranil z podlahy a ze spár kolem lišt, kam se podlahový čistič nedostal, i ty nejjemnější prachové částice. Povrch podlahy tak zůstal dokonale čistý a připravený pro povrchový nátěr.

2/ POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Na finální úpravu se Petr zeptal odborníků z PPG, kteří vyrábějí jak barvy Primalex, tak Balakryl. Doporučili mu voskový olej, který aplikoval po celé ploše válečkem postupně ve dvou vrstvách. Mezitím vždy musel nechat podlahu dvě hodiny schnout. Jakmile byl první nátěr suchý na dotyk, mohl pokračovat druhou vrstvou. A po 24 hodinách se mohlo začít stěhovat!

Podlaha Podlaha
Podlaha
Balakryl Balakryl
Balakryl

3. Pohled na dveře do ložnice

Výmalba

, barvy Primalex,

šedá

S 1005-G50Y, tmavě

zelená

S 6020-G10Y,

žlutá

S 1060-Y10R,

podlaha

napuštěna Voskovým olejem bezbarvým, Balakryl, vše

www.primalex.cz

;

koberec

Reflect 204 001 500, Ligne Pure, Breno, 100% vlna, 3500 g/m2,

www.breno.cz

, od 5 542 Kč dle rozměru; ostatní nábytek a doplňky:

taburet

, Nila; kulatý

koberec

a

dřevěné hračky

, Space4Kids;

polštáře

,

pléd a doplňky

, Baby Living;

obraz

/grafika, Jana Kloučková Kudrnová;

stolička

, Kartell

Pohled od okna Pohled od okna
Pohled od okna
Silná kombinace syté zelené a žluté barvy je stejně jako v Loosových interiérech oddělena bílým přechodem. Dřevěné zárubně dveří tu vyvolávají dojem, jako by netvořily rám dveří, ale obrazu.
Natírání dveří Natírání dveří
Natírání dveří
Natírání dveří Natírání dveří
Natírání dveří

NATÍRÁNÍ DVEŘÍ

Petr už v životě natřel spousty ploch, ale teď si libuje, že ekologické barvy Balakryl nové generace nestékají a nezůstávají po nich ani žádné kocoury. Navíc velmi rychle schnou.

1/ ODSTROJENÍ DVEŘÍ

Vše, co by při natírání mohlo překážet, odstraňte. Usnadníte si tak práci a zároveň ochráníte například kování před potřísněním barvou. Petr z historických dveří odmontoval rozety a zbytek kování před natíráním obalil malířskou krycí páskou.

2/ NATÍRÁNÍ

Podlahu je třeba před natíráním ochránit malířskou krycí fólií, kterou koupíte všude, kde se prodávají barvy, např. v Domě barev. Dveře není nutné pokládat do vodorovné polohy, protože barva se při natírání válečkem dobře roztírá a nestéká. Dveřím je třeba dopřát dvě vrstvy, aby byl nátěr opravdu kompaktní.

SKŘÍŇ JAKO OBJEKT 

Kromě klavíru zůstal v pokoji ještě jeden kus nábytku – stará šatní skříň. „Připomíná nám doby, kdy se tento dům stavěl, a tak v tomto bytě má určitě své pevné místo,“ vysvětluje Petr, proč se rozhodl ji zachovat. Po důkladném očištění smirkovým papírem jí dopřál bílý a zelený nátěr a v duchu Adolfa Loose plochy oddělil žlutým pruhem. 

4. Pohled od dveří do ložnice

Výmalba

: barvy Primalex,

šedá

S 1005-G50Y, tmavě

zelená

S 6020-G10Y,

žlutá

S 1060-Y10R,

podlaha

napuštěna Voskovým olejem bezbarvým, Balakryl, vše

www.primalex.cz

;

koberec

Reflect 204 001 500, Ligne Pure, Breno, 100% vlna, 3500 g/m2,

www.breno.cz

, od 5 542 Kč dle rozměru ostatní nábytek a doplňky:

nafukovací míč

, Fatra;

taburet

, Nila;

kulatý koberec

Space4Kids;

polštáře a pléd

, Baby Living;

obraz

/grafika, Jana Kloučková Kudrnová;

stolička

, Kartell

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří
Osvědčená rozkládací pohovka z Ikea má v pokoji své místo, tady se určitě budou vyčerpaní rodiče s chutí střídat při hlídání miminek. Stará skříň a nažluto přestříkaný původní kryt topení tu teď září novotou.

Chlapi a mimina

Zatímco moderátorka Jana Stryková si užívala příjemné povídání s nastávající maminkou Dášou, Petr s moderátorem Romanem Zachem stříkali žlutou barvou kryt na topení a užívali si shánění miminkovských stylových doplňků. Oba se shodli, že je design baví, ať je určený komukoliv, takže se Roman nerozpakoval a vyrazil vybírat novorozenecké sety do plzeňského designového butiku. V pořadu uvidíte, že tam zastihl designérku Andreu Beranovou, která se na dětské věci specializuje a jejíž značka Ice Ice Baby byla přesně tím, co pánové sháněli. Něžné doplňky v pastelových a černobílých odstínech je dokonale uspokojily, Roman si na focení odnesl plnou náruč. V pokoji se objevují ještě další vysoce stylové kousky, které můžete nakupovat třeba na populárních designmarketech. Tradice kvalitního designu pro děti je v naší zemi už pěkně dlouhá, vždyť umělecké hračky vyrábělo družstvo Artěl už během první reubliky. Také současný výrobce gumových hraček Fatra oslovil pro přípravu nových kolekcí české designéry. Naše redakce takové aktivity ráda podporuje, a tak ani v proměně dětského pokoje mezi dekoracemi nechyběl třeba nafukovací míč v pěkné barevné kombinaci nebo grafiky od současné české ilustrátorky Jany Kudrnové Kloučkové. 

Roman Zach a Petr Šlejmar Roman Zach a Petr Šlejmar
Roman Zach a Petr Šlejmar
ROMAN A PETR „Petře, už jsi někdy zařizoval pokoj pro dvojčata?“ „Ještě nikdy, Romane, ale bude to pro mě jistě zajímavá zkušenost!“ „Tak to zcela určitě. Budu tě sledovat, ale z bezpečné vzdálenosti. Ideálně z gauče.“
Nástřik krytu topení Nástřik krytu topení
Nástřik krytu topení

STŘÍKÁNÍ KRYTU NA TOPENÍ

Roman objevil novou dimenzi domácího kutilství. Perforovaný kovový kryt na topení totiž nemusel natírat štětcem, který by mu určitě postříkal obličej, ale Petr mu půjčil stříkací pistoli. Po zapojení do elektrické prodlužovačky Roman nastříkal kryt rovnoměrně a bez škod na fasádě.  

V KAŽDÉM CHLAPOVI JE KUS KLUKA

Petr má s moderátorem Romanem společnou vášeň pro barevné ponožky. Tentokrát přišly ke slovu ještě kšandy. Co tady prý podle Petra trochu chybělo, byl prak…

Autíčka

Stylové dřevěné bouráky značky Vilac u nás prodává Space4Kids.

Pletená hračka

Hračka s dlouhýma rukama, nohama a nosem se jmenuje Laterite a k dostání je v obchodě Baby Living.

Dřevěná autíčka Vilac Dřevěná autíčka Vilac
Dřevěná autíčka Vilac
Taburet s hračkou Laterite Taburet s hračkou Laterite
Taburet s hračkou Laterite
Designer Petr Šlejmar Designer Petr Šlejmar
Designer Petr Šlejmar
Rozkládací pohovka Rozkládací pohovka
Rozkládací pohovka

barevná paleta

ZÁKLAD TVOŘÍ LESNÍ ZELENÁ A SVĚTLÁ ŠEDOZELENÁ NA STĚNÁCH. NA DVEŘÍCH A AKCENTECH JE CÍSAŘSKÁ ŽLUTÁ A PAK UŽ JEN HODNĚ BÍLÉ

bílá bílá
bílá
Skřín a doplňky bílá
šedozelená šedozelená
šedozelená
Výmalba Primalex S 1005-G50Y
zelená zelená
zelená
Výmalba Primalex S 6020-G10Y
žlutá žlutá
žlutá
Dveře a kryt na topení Balakryl  S 1060-Y10R

3 body k úspěchu

1

BARVY

Jemné pastelové odstíny dětských doplňků sem přinesly čistotu, lehkost a klid.

2

TRADICE

Nový nábytek a doplňky souzní s historickým obdobím, kdy byl dům postaven.3

NADHLED

Původní prvky jako historická skříň, dveře a kryt na topení dostaly vtipný kabát.

Proměna online

 FOTO JAROSLAV KOCIAN A ©ARCHIV ČT

Rubriky:
Štítky: