← Zpět na 4. řada Bydlet jako
Bydlet jak V PORCELÁNU

Bydlet jak V PORCELÁNU

Při první návštěvě tohoto rodinného domku by vás asi ani nenapadlo, že tu jednou může být útulný domov pro čtyřčlennou rodinu.Jak vytvořit centrum rod...

Při první návštěvě tohoto rodinného domku by vás asi ani nenapadlo, že tu jednou může být útulný domov pro čtyřčlennou rodinu.

Jak vytvořit centrum rodiny

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav
Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

DŘÍVETady stávala i původní kuchyň, kterou ale stavební firma demontovala dřív, než jsme se stihli přijet podívat.

NYNÍProstorná kuchyň s dostatkem míst na ukládání, jídelním stolem uprostředa barovým pultem symbolicky oddělujícím kuchyň od obýváku.

Příběh této proměny začal nejméně o rok dříve, než jsme se do domku v Karlových Varech poprvé přijeli podívat. V té době Jitka s mužem Honzou řešila, kam se přestěhují z malého bytu, když plánují velkou rodinu a už teď, s prvním synkem a prvním psem, je jim dosavadní domov docela těsný.

Pohled od vstupuS masivní stolní deskou koresponduje originální osvětlovací těleso, které tvoří také pořádný kus masivního dřeva zavěšeného na lanech. Zelenou kuchyň rozveselují žluté akcenty na židlích a rychlovarné konvici.

Stavební práce v kuchyni Stavební práce v kuchyni
Stavební práce v kuchyni

DŘÍVEDomek ze 70. let neměl snad žádnou stěnu rovnou, a tak rekonstrukce začala tím, že se všechny stěny srovnaly pomocí sádrokartonů.

Kuchyně Kuchyně
Kuchyně

NYNÍUž po výměně okna a osazení dřevěného parapetu se místnost neuvěřitelně proměnila. Světle šedé PVC na podlaze prostor opticky zvětšuje a navíc je pro rodinu s malými dětmi praktické.

Lázeňské pohárky Lázeňské pohárky
Lázeňské pohárky

LÁZEŇSKÉ POHÁRKY Každé lázeňské město má své typické pohárky, z nichž hosté popíjejí vodu z léčivých pramenů. Jana s Romanem divákům představili nejrůznější druhy, které si můžete při pobytu v Karlových Varech vybrat. Už v 16. století se voda v lázních nabírala do sklenic s držáčky, aby se hosté, kteří s pohárkem korzovali po kolonádě, při pití neopařili nebo nepolili. Při pití z hubičky pohárku zároveňnemohla minerální voda tolik poškozovat zubní sklovinu.

Porcelánka Thun Porcelánka Thun
Porcelánka Thun
Police s autorským porcelánem Police s autorským porcelánem
Police s autorským porcelánem

V PORCELÁNCE THUN Rádi jsme se s kamerou zašli podívat i do starobylé porcelánky, která dodnes vyrábí jak tradiční vzory, tak moderní série. Marketingová manažerka Thunu Martina Kosová s naší Janou vás provedou výrobou a také vás pozvou do návštěvnického centra, které můžete navštívit i vy a vytvořit si vlastní originální výrobek. Více na

thun.cz

AUTORSKÝ PORCELÁN Na poličkách v rohu má Jitka místo pro nádobí s vlastním dekorem. Její značka se jmenuje Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni, ale teď už to asi bude opačně.

Závěsné osvětlení a police v jednom nad jídelním stolem Závěsné osvětlení a police v jednom nad jídelním stolem
Závěsné osvětlení a police v jednom nad jídelním stolem

AMERICKÁ LEDNICEDvoudveřová lednice s výrobníkem nápojů je splněným snem, pro který se tu našlo naštěstí i dost místa, a také se ji podařilo už ve fázi stavební přípravy napojit na vodovodní řad.

DŮM NA PRODEJ

Z mnoha zvažovaných možností nakonec zvítězila koupě jediného cenově dostupného rodinného domku, který se v Karlových Varech objevil. Šlo o svépomocí vybudovanou stavbu ze 70. let, jejíž kondice odpovídala věku stavby a tomu, že o ni nikdo nijak zvlášť nepečoval. „I pro nás bylo zpočátku těžké si při pohledu na tuto stavbu představit svůj budoucí domov, ale můj otec stavař nám vysvětlil, že nekupujeme dům, ale místo, protože dům si můžeme snadno přizpůsobit. Ještě nějaký čas nám trvalo, než jsme opustili původní představu starobylé romantické karlovarské vilky, na kterou bychom asi stejně nikdy nenašetřili. A pak jsme se pustili do dobrodružství, ovšem s tím, že budeme brzy čtyři, a tak už není na co čekat,“ vypráví Jitka.

Police a žlutý chlebník Police a žlutý chlebník
Police a žlutý chlebník

BAROVÝ PULT Symbolicky uzavírá prostor kuchyně a zároveň otevírá možnost nabízet welcome drink tak, jak to má být, hned u vstupu.

Jana Stryková v kuchyňském studiu Datart Jana Stryková v kuchyňském studiu Datart
Jana Stryková v kuchyňském studiu Datart
Jana Stryková v kuchyňském studiu Datart Jana Stryková v kuchyňském studiu Datart
Jana Stryková v kuchyňském studiu Datart
Montáž kuchyňské linky Montáž kuchyňské linky
Montáž kuchyňské linky
Montáž kuchyňské linky Montáž kuchyňské linky
Montáž kuchyňské linky

JAK SI VYBRAT KUCHYŇVelký prostor je náročný na čas i koordinaci jednotlivých prací, proto se Petra s instalací kuchyně spolehla na profesionály. Iva Vrbová, manažerka kuchyňského studia DATART, vás ujistí, že když si přinesete plánek prostoru, pomohou vám vybrat skříňky i pracovní desku a spotřebiče a pak kuchyň ještě sami dobře zaměří. Objednanou sestavu, kterou si u nich vyberete, vám sami dovezou i namontují. Jsou zařízeni i na to, že při každé montáži je třeba ještě udělat úpravy přímo na místě, proto se nemusíte bát – získáte kuchyň přesně na míru. datart.cz

3 body k úspěchu

1. NOVÝ ZÁKLADSrovnané stěny, nová okna i dveře a celoplošné PVC zcela proměnily prostor.

2. BARVYZelená kuchyň a barevný sedací nábytek vytvářejí příjemnou, veselou kompozici.

3. DISPOZICEKuchyň spojená s obývákem dovoluje, aby byla rodina co nejvíc pohromadě.

Pohled od ledničkyI v obýváku designérka kombinovala pěkné repasované kousky s novým designem. Například oblíbená stará křesla dostala nové čalounění a zase září.

Stavební práce Stavební práce
Stavební práce

DŘÍVEKdyž vyrostl barový pult a na zdi se objevily obklady, prostor dostal konkrétní obrysy a začal připomínat budoucí domov.

Kuchyně Kuchyně
Kuchyně

NYNÍNový domov pro mladou rodinu je laděný do měkkých pastelových barev a doplněný oblými liniemi. Na první pohled vnímáte radostnou náladu, kterou tu ještě doplňují dětské hláskya hračky.

Vstup do kuchyně a obývacího pokoje Vstup do kuchyně a obývacího pokoje
Vstup do kuchyně a obývacího pokoje

VSTUP Z PŘEDSÍNĚ

Dřevěné dveře také tvoří pocitovou hranici mezi kuchyní a obývákem. Z této strany si můžete dobře prohlédnout barový pult, který je postavený na míru Jitčinu muži Honzovi.

Pohled od vstupuŠedé PVC propojuje kuchyň s obývákem a vytváří dojem velké hladké plochy. Díky filcové podložce je měkké a teplé, což je důležité pro děti, které si ještě nejvíc hrají na zemi. Subtilní knihovna v rohu je vyrobená na míru a barevně upravená do stejného odstínu jako kuchyň.

Obývací pokoj Obývací pokoj
Obývací pokoj

POSEZENÍ K nově přečalouněným křeslům od Jindřicha Halabaly se dobře hodí nové stolky v retro designu z e-shopu Vida XL a pohovka z Askont nábytku.

Jako výtvarnice se ve Varech věnuje designu porcelánu, který tvoří pod značkou Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni. „Moje značka vznikla tak, že jsem před pěti lety, kdy jsem začala podnikat, opravdu vařila i malovala v kuchyni, ale teď se moc těším, že si vybuduju nový ateliér přímo tady v domě, v bývalé garáži a vařit budu opravdu v kuchyni. Se dvěma malými dětmi a s pracovně velmi vytíženým mužem si totiž musím přeorganizovat čas znovu a úplně jinak, a když se mi to podaří, zase se budu moci vrátit ke své práci, kterou miluju,“ svěřuje se. Právě proto, že věděla, jaký fofr ji během následujícího roku čeká, nabídla svůj příběh našemu týmu a jak se ukázalo, s designérkou Petrou Indruchovou našly rychle společnou řeč.

Ondřej Štemberk ukazuje použití nanotechnologie Pikatec v kuchyni Ondřej Štemberk ukazuje použití nanotechnologie Pikatec v kuchyni
Ondřej Štemberk ukazuje použití nanotechnologie Pikatec v kuchyni
Nanotechnologie Pikatec Nanotechnologie Pikatec
Nanotechnologie Pikatec

JAK CHRÁNIT PRACOVNÍ PLOCHU Ondřej Štemberk nám v kuchyni předvedl, jak pomocí nanotechnologie Pikatec ochráníme pracovní desku i dřez před ulpíváním nečistot.

Pohled od vstupuZávěs, pohovka a polštáře tvoří příjemnou barevnou kompozici, kterou doplňuje sbírka obrazů od Jitčiných oblíbených autorů.

Stavební práce v obývacím pokoji Stavební práce v obývacím pokoji
Stavební práce v obývacím pokoji

DŘÍVETady už jsou srovnané stěny i strop, je osazené nové okno, nainstalovaný radiátor a připravené elektrické rozvody pro nový obývací pokoj.

Obývací pokoj Obývací pokoj
Obývací pokoj

NYNÍPohovka i křesla jsou situované tak, aby si lidé, kteří na nich sedí, mohli spolu povídat. Televize, která bývá obvykle středem pozornosti, je tu umístěná v zadní knihovně.

Designérka Petra Indruchová s majitelkou domu Jitkou Designérka Petra Indruchová s majitelkou domu Jitkou
Designérka Petra Indruchová s majitelkou domu Jitkou
Stavební práce Stavební práce
Stavební práce
Montáž kuchynské linky Montáž kuchynské linky
Montáž kuchynské linky

JAK ŠEL ČAS

Na první schůzku do Karlových Varů jsme jeli začátkem loňského února, mrzlo, Jitka měla dva měsíce do porodu, a tak jsme se snažili dodržet všechna hygienická opatření, abychom ji třeba nenakazili. Dopadlo to dobře, malá Elenka se narodila v dubnu 2020 zdravá, krásná a v termínu! Natáčení včetně montáže kuchyně probíhalo v srpnu, vyšlo nám krásné počasí, takže by si designérka Petra i Roman mohli v Karlových Varech užít krásnou letní atmosféru. Kdyby se u toho nemuselo pracovat…

BAREVNÉ HRY

„Jitka měla docela představu o tom, co kde bude, ale bylo jasné, že v dohledné době by na zařizování nového domova neměla kapacity. Líbilo se mi, že jako výtvarnice má dobrý vkus, zároveň byla pokorná a rozuměla mým návrhům,“ vzpomíná naše architektka a designérka Petra Indruchová. Vlastně jedinou podmínkou, kterou Jitka měla, byl barový pult v kuchyni, který si přál její muž. Petra se s touto podmínkou chvilku vyrovnávala, protože nápad populární v 90. letech je už trochu retro, ale nakonec se pro něj našlo hezké místo hned u vstupních dveří, tak se stal sympatickým vítacím prvkem, ze kterého má Honza určitě radost. Stejně ho potěšilo, že se do konceptu kuchyně vešla i velká americká lednice s výrobníkem ledu, která je napojená na vodovodní řad a vlastně se obsluhuje sama. Ve středu kuchyně stojí velký stůl, jehož desku tvoří silná fošna ponechaná v přírodním tvaru, aby se rodina mohla těšit z jejích přirozených linií. Kolem stolu se pohodlně usadí velká rodina a Jitčin nový domov se stane i příjemným místem setkávání. Když spočítáme, že děti brzy vyrostou a Jitce bude stačit seběhnout pár schodů do ateliéru, výsledkem je, že rozhodnutí koupit vlastní dům bylo skvělé. Jitka se svou rodinou totiž mohla začít malovat novou historii na bílém plátně, a jak vidíte, historie je už od začátku krásně barevná.

Jana Stryková s majitelkou domu Jitkou Jana Stryková s majitelkou domu Jitkou
Jana Stryková s majitelkou domu Jitkou

PŘEKVAPENÍ! Majitelka Jitka s moderátorkou Janou si závěrečné finále opravdu užily. Jitka byla při natáčení stále v letu, a když se konečně zastavila, nechtěla věřit, že už to opravdu je.

Nákupní košík

Dřevěné parapety

6 000 Kč,

knihovna na míru

, 22 000 Kč, vše truhlář Jakub Hruška;

PVC

podlaha Loftex Leone Metal, š. 400 cm, fl orwood. cz, 18 000 Kč; tyrkysové

závěsy

, bonami.cz, 800 Kč/ pár;

polštáře

různé, od 350 Kč/ks;

pohovka

askontnabytek.cz, 12 000 Kč;

stolky

v obývacím pokoji, Vida XL, 2 000 Kč/2 ks;

renovace

dvou křesel od Jindřicha Halabaly, Čalounictví František Duháček, 11 000 Kč;

kuchyňský stůl

Möbelix, cena v akci 5 000 Kč;

kuchyňské židle

retro, bazar, 800 Kč/ks, žluté

židle

vlastní; materiál na

svítidlo v kuchyni

: lano, 499 Kč, svorky a kabely, 185 Kč, vše OBI; žárovky a textilní kabely, bohemia-design.com, od 260 Kč/ks;

kuchyňská sestava

DATART,

spotřebiče

: trouba Mora VT 423 AX, vestavná

myčka nádobí

Mora IM 632,

varná deska

, sklokeramika, Mora VDST 633 C, vestavná

mikrovlnná trouba

Beko MOB 20231 BG, vestavný

odsavač

Franke FBI 525 XS HCS, celková cena včetně montáže 156 000 Kč.

BAREVNÁ ŠKÁLAPro barevný rodinný život vznikl krásný základ, budovaný od šedé podlahy a šalvějově zelené kuchyně. 

bílá bílá
bílá
žlutá žlutá
žlutá
zelená zelená
zelená
hnědá hnědá
hnědá
černá černá
černá

Bílá výmalba umožnila barevné hry s nábytkem i doplňky.

Hořčicová barva je příjemná a hodí se k retro designu.

Tlumená šedozelená barva je na většině nábytku.

Masivní dřevo najdete na desce stolu, na osvětlení a parapetech.

Neutrální šedá na podlaze je základem, na kterém se stavělo.

PETRA INDRUCHOVÁ

Architektka a designérka přikládá mimořádný význam okolí projektu. Interiér i exteriér by podle ní měly souznít v samozřejmé harmonii.

„Při tvorbě interiéru věnuji mimořádnou pozornost lokalitě, ve které se nachází. Přistoupíte-li s pokorou k okolní přírodě nebo k ruchu velkoměsta, odvděčí se vám zvláštním pocitem většího vnitřního prostoru. Takové propojení se dá vyvolat třeba i květinou ve váze. Určitě to zkuste.“

PROSTOR

Rodinný domek postavený svépomocí potřeboval zásadní rekonstrukci, při které se rovnaly všechny stěny pomocí sádrokartonů a vyměňovaly okna i dveře za nové, tepelněizolační. Díky tomu se za sádrokartony snadno rozvedly všechny instalace bez nutného bourání nebo zasekávání do zdi.

PROBLÉM

Po vybudování nového základu interiérů už žádné problémy nenastaly, stěny jsou rovné a nábytek se k nim dobře instaloval. Důležité bylo splnit přání Jitčina muže, který si přál v kuchyni barový pult. Petra ho navrhla tak, aby zároveň odděloval prostor kuchyně od obývacího pokoje, a přestože je blízko ke vstupním dveřím, aby u něho mohlo být stálé místo pro barové židle, které nebudou překážet při vstupu.

ŘEŠENÍ

Nová kuchyň s obývacím pokojem tvoří barevný celek s velkým jídelním stolem uprostřed.

Kolik to stálo

Stavební práce ..............200 000 KčKuchyň DATART.............156 000 KčTruhlář na míru..............28 000 KčNábytek............................34 800 KčPodlaha.............................22 000 KčTextil a doplňky.............15 300 Kč

CELKEM

............................456 100 Kč

Kontakty, které by se vám mohly hodit

DATART kuchyně

Kuchyň i spotřebiče jsou od spolehlivého dodavatele,

datart.cz

THUN

Tradiční i nový design nádobí,

thun.cz

PIKATEC

Objevte nano ochranu povrchů,

pikatec.cz

Rubriky:
Štítky: