← Zpět na Bydlení
Bydlení s uměním

Bydlení s uměním

Byt majitele prodejní galerie obrazů dokazuje, že kultura bydlení a umění tvoří propojené nádoby. Co vás ale možná překvapí, je fakt, jak snadno si sp...

Byt majitele prodejní galerie obrazů dokazuje, že kultura bydlení a umění tvoří propojené nádoby. Co vás ale možná překvapí, je fakt, jak snadno si spolu rozumí v domácnosti s dětmi.

Ačkoliv jsou obrazy nedílnou součástí našich domácností, mnoha lidem visí na stěnách plakáty nebo reprodukce, o jejichž koupi rozhodlo momentální zalíbení v obchodě a odpověď na otázky líbí – nelíbí. Není pak divu, že si jsou takové interiéry podobné a není v nich možné poznat osobnost jejich obyvatel. Jsou ale i tací, kteří investují do původních prací a zajímají se o to, od koho jejich obrazy pocházejí a vědí, co jimi chtějí říct. Jedním z nich je i Jiří Kučera. Architekt, který je spoluvlastníkem pražské galerie Kvalitář.

Majitel Ing. arch. Jiří Kučera Majitel Ing. arch. Jiří Kučera
Majitel Ing. arch. Jiří Kučera

NE KOPIÍM

Ve zrekonstruovaném bytě původně palácového domu z 19. století v centru Prahy je na první pohled patrné, že jeho obyvatel má cit pro vytříbený design a smysl pro detail. V krásně upraveném prostoru, který vznikl spojením dvou bytů, žije Jiří s dvěma dětmi. „Když se před deseti lety naskytla možnost připojení opuštěných prostor, rekonstrukcí vznikl velmi vzdušný, příjemný byt. Změnila se kompletně dispozice a například koupelna je otevřená tak, aby do ní mohly dopadat sluneční paprsky z pavlače,“ vysvětluje Jiří původ nečekaně prostorné dispozice.

Koupelna Koupelna
Koupelna
S nábytkem si musíte sednout a sžít se.  Proto je třeba vybavovat postupně. Ne jak  manažeři, kteří chtějí všechno hned.Jiří Kučera

Jako architekt sám navrhl celou přestavbu s ohledem na zachování některých původních prvků v interiéru. Ovšem jeho bydlení se nesnaží jen kopírovat historický styl, ale naopak kombinuje staré s novými. Podle jeho názoru se dá zkombinovat vlastně všechno, jen se musí jednat o kvalitní práci, která bude komunikovat s prostorem. „Když je prostor rekonstruován poctivě z poctivých materiálů a ne z umělých náhražek, tak ať ji vybavíte moderním nebo původním nábytkem, vždycky bude vypadat dobře.

Není to o tom, jestli byt zařídím ve stylu šedesátých let, sedmdesátých nebo podobně, ale samotný prostor musí být dobrý,“ vysvětluje Jiří. A vzápětí dodává druhou podmínku pro vytvoření vkusného bydlení, kterou je ochota investovat do předmětů s nadčasovou a trvalou hodnotou.  

Klika Klika Do galerie
Klika
Všechny dveře a kliky jsou původní. Oproti klasickým činžákům se po projití pavlače rovnou dostanete do obývacího pokoje spojeného s kuchyní.
I v paneláku můžete mít dřevěná okna a podlahu.  Mít doma napodobeniny je jako žít ve lži. To raději  přiznejte barvu a nechte plast plastem.Jiří Kučera

OBRAZ NA MÍRU

Navíc je podle Jiřího potřeba obraz vybírat do interiéru a ne naopak. „Správně zvolený a pověšený obraz může interiér doslova pozvednout. Nebo naopak absolutně zneuctít. Každopádně je ale potřeba rozvíjet lásku k umění už u malých dětí, tak aby ony samy v pokročilejším věku rozeznaly kvalitu od braku. Bohužel ale stále u nás chybí ve školách výchova k estetice a velké nedostatky také vidím i ve veřejném prostoru. Umění a krásu do svých životů stále nepouštíme tak, jak bychom měli,“ domnívá se pan Kučera, kterého oslovují francouzští designéři a architekti, například Jean Prouvé nebo Serge Mouille.

Ale jako u každého člověka i jeho styl se vyvíjí a obliba jednotlivých žánrů také. Proto není ideální se příliš úzce profilovat, s čímž náš průvodce plně souhlasí. V  bytě si tak můžete prohlédnout jak díla, která se v rodině dědí po generace, tak i obrazy z připravovaných výstav. Interiér pak vlastně nikdy nezůstává po delší čas stejný, protože se díky umění neustále proměňuje.

Dřevěné vláčky Dřevěné vláčky Do galerie
Dřevěné vláčky

AUTENTICITA ABYSTE SE DOMA CÍTILI S UMĚLECKÝMI PŘEDMĚTY PŘIROZENĚ, DODRŽTE TATO ZÁKLADNÍ PRAVIDLA:

1 NEBRAŇTE SE NOVÉMU

„Navykli jsme si umění potkávat v galeriích, nad postel si však raději zavěsíme tapetu z Ikea. Máme rádi umění, ale umělce si do bytu nepouštíme,“ říká Jiří.

2 PODPOŘTE MÍSTNÍ

Pan Kučera dlouhodobě sleduje tvorbu vybraných umělců, jako je Milan Houser nebo Petr Duba. „Domnívám se, že úkolem Kvalitáře je prodávat česká jména, která již obstála v konkurenci.“

3 VSAĎTE NA MLÁDÍ

Pokud s uměním zrovna začínáte a nechcete investovat vysoké částky za ověřená jména, podívejte se na práce mladé generace. Jejich obrazy jsou dostupnější a je velká pravděpodobnost, že za pár let jejich cena vzroste.

INFORMACE, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT

VŠICHNI TO ZNÁME, JAK DORŮSTAJÍ DĚTI, MĚNÍ SE I POTŘEBY RODINY.

Možná i proto se v hlavě Jiřího zrodil nápad na projekt Designbanka. Domů si můžete zakoupit nebo zapůjčit starší, zato ale originální nábytek, který často většina z nás pouze obdivuje ve filmech, a to i s nízkým rozpočtem. „Když jsme našim klientům předělávali po kompletní rekonstrukci krásně opravený prostor, vždycky nás dostalo, že řekli, jak si kvůli nedostatku financí musí byt vybavit sektorovým nábytkem. Proto jsme se rozhodli pro ně hledat designové kousky za zlomek ceny v zahraničí,“ říká Jiří.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako