← Zpět na Bydlení
Bydlení mezi kopci

Bydlení mezi kopci

I interiér nového domu si můžete vymazlit tak, že bude působit zabydleně. Manželé Ivana a Artur zvolili moderní styl, ale přitom se jim podařilo najít...

I interiér nového domu si můžete vymazlit tak, že bude působit zabydleně. Manželé Ivana a Artur zvolili moderní styl, ale přitom se jim podařilo najít důstojné místo i pro hezký starý nábytek po předcích.

Z OBÝVÁKU SUCHOU NOHOU DO ALTÁNU

Zahradní domek s plechovou střechou i chodník jsou z modřínu. Nábytek si Ivana navrhla, vyráběl ho pan Vinecký z Psár, židle mají manželé z předešlého bytu. Díky altánu se pohledově odclonili od sousedu.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

3× světlo

Funkční svítidlo nad pracovní plochou vyřešili jednoduše. Ivanin tatínek vyrobil z dubového dřeva rám, na který naaranžovali žárovky na textilních kabelech.

Po několika večeřích jsme s manželem z jistili, že vlastně nepotřebujeme hlučnou digestoř, a otvor na je jí vývod zazdili. Raději si při vaření otevřeme okno na zahradu a posloucháme hudbu.“

Ivana, majitelka bytu

Do Mníšku pod Brdy se manželé Ivana a Artur přestěhovali z pražského Karlína. „Jednak jsme sem jezdili do Kytína na kola, jednak můj muž pochází z Jeseníku, takže k životu potřebuje koukat z oken na kopce,“ vysvětluje přesun za Prahu hned na úvod Ivana. Na malé město se přestěhovali už s roční dcerou Sárou. A do přírody se těšili i jejich dva kocouři. Protože jako rodina chtěli příjemně trávit čas jak v novém domě, tak venku na zahradě, postavili si ještě altán a propojili ho chodníkem s terasou domu. S jeho stavbou pomáhal Arturovi tatínek. Aby v něm byl v létě stín a chládek, rozhodli se pro neprůhlednou střechu. Stěny u posezení mohou tvořit i bílé závěsy připevněné na lankách. Perfektní jsou i jako kreativní hračka pro dcery. „Když snídáme, holky se jejich aranžováním vždycky zabaví,“ vysvětluje Ivana. „Kovové židle jsme měli v původním byte v Karlíne a dřevěný stůl přivezl švagr Filip v rámci svého šíleného nápadu dovážet nábytek z Indie.“ Menší uzavřenou část altánu používají na ukládání věcí na zahradu a mají tu po ruce i chladničku pro venkovní akce. Středomorskou atmosféru si navozují oleandry, které pak zimují v garáži.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

Křesla

Jsou od Arturovy prababičky, vyráběl je ve 30. letech 20. st. Robert Ševčík, Umělecké truhlářství Kyjov. Každý z rodiny si je vždy bral do novéhobytu…

Industriální lampy, které bývaly na nádražích, koupil  Artur v antiku. Prostor  jsme sjednotili také dlouhý mi závěsy, ušilajsem je ze stejného typu látky, ale v různých barvách.“

Ivana, majitelka bytu

PROSTORNÉ PŘÍZEMÍ

Pohled od kuchyně. Také doplňky vybírali manželé s rozvahou. Vázu z betonu a skla na jídelním stole koupila Ivana na výstave Prague Design Week.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

DŮM PRO SPOLEČNÉ CHVÍLE I SOUKROMÍ

V přízemí je dost prostoru pro všechny, ale každý má své místo pro sebe. Artur v pracovně, kde si rád zahraje na kytaru, Ivana v ateliéru a Sára s Martou v herně nebo pokojíčku na spaní. Až holky povyrostou, pokoje si rozdělí.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

BÍLÁ, ŠEDÁ, DŘEVO

V přízemí vznikl velký propojený prostor a samostatná pracovna, v patře mají dcery stejně velké pokoje, aby se v budoucnu nehádaly, je tu i ložnice a koupelna. „Máme první společný domov s rovnými stěnami,“ směje se Ivana. „Přišli jsme na to, až když jsme malovali. Šlo nám to úplně lehce, s křivými zdmi v bývalém byte v Karlíne se to nedalo vůbec srovnat.“ S barevnou výmalbou ale neměli odvahu experimentovat. „Celý dům  kromě koupelny jsme se rozhodli vymalovat nabílo, připadalo mi totiž těžké odhadnout odstíny a interiér potom ještě barevně vyladit,“ přiznává Ivana. S bílou tak zkombinovali hlavně šedou, ta je výjimečně i na stěnách v koupelně, a dřevo. Podlaha v kuchyni, koupelnách a předsíni je litá – anhydritová, tedy absolutně rovná a beze spár. „Chtěli jsme ji v barvě betonu bez pigmentu,“ popisuje Ivana a pochvaluje si, že s Arturem mají na zařizování stejný názor. Podlaha působí záměrně trochu chladně, ale díky podlahovému topení příjemně hřeje. Do obývacího pokoje zvolili pro změnu dubové dřevo mořené do ořechu. Ladí s ním dubové schody,které vyráběl přímo na místě Ivanin tatínek, zručný pan učitel, pro kterého je práce se dřevem koníček. „Výrobu zábradlí jsme svěřili kováři, spolupráce s ním taky bezvadně fungovala,“ pochvaluje si Ivana. Přízemí působí hezky vzdušně i díky tomu, že je část s obývákem otevřená do krovu. Střešní okna s roletami ve výšce se ovládají na dálku vypínačem. Přízemí také příjemně rozdělují dvě výškové úrovně oddělené několika schody ze dřeva. Tady se často sedí na polštářích, zvlášť pro Sáru s Martou je to strategický bod, odkud mají přehled po domě. Dalším místem, kde vysedávají, jsou čtyři kovové schody v patře na galerii kousek od dětských pokojů. Když se topí v kamnech, je tam příjemně teplo jako na peci, protože se kov rozehřívá. V kamnech topí na jaře a na podzim pro příjemný pocit. Kovové schody navíc při došlapu různě zní. „Slyším, kam po nich holky zrovna míří,“ prozrazuje Ivana.

ŠICÍ DÍLNA

Vznikají tu látkové panenky Lollipop, ale i umělecká, rovněž látková série Little Artists, na které Ivanaspolupracuje se španělskou výtvarnicí Niñasilla. Toto je Van Gogh, Kmotr a Dalí, více na www.lolli.cz.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Ateliér je konečně místo, kde ráda vymýšlím a šiju. Využili jsme na něj prostor nad garáží v mezipatře.“

Ivana, majitelka bytu

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci

GALERIE V PATŘE

Po levé straně se z ní vchází do dětských pokojů, vzadu do koupelny a ložnice rodičů. Plechové schody leží nad kamny v přízemí, a když se topí, příjemně hřejí. Zábradlí je ze stejného materiálu, lavice od Arturovy babičky.

Bydlení mezi kopci Bydlení mezi kopci
Bydlení mezi kopci
Dětský pokoj Dětský pokoj
Dětský pokoj

DOMEČEK PRO PANENKY

Tohle je vrchní část kredence. Ivana z ní odstranila opalovacípistolí bílý nátěr. Na vnitrní zadní stenu nalepila tabulovou fólii na malování.

SPOLEČNÉ HRY

Sára s Martou stále rády něco společně vyrábějí. Nepotřebují moc hraček, ale musí neustále něco malovat, stříhat a lepit, vydávat komiksy nebo rámovat obrázky… Na staré školní lavici to jde nejlíp.

Dětský pokoj s pracovním koutem v podkroví Dětský pokoj s pracovním koutem v podkroví
Dětský pokoj s pracovním koutem v podkroví

Herna

Děvčata si tu hrají i dělají úkoly. Školní lavice je ze sklepa od Arturových rodičů, ostatní zařízení z Ikea. „Tapetami jsem se inspirovala v časopisech o bydlení a lepil je manžel,“ říká Ivana.

Dětský pokoj v podkroví Dětský pokoj v podkroví
Dětský pokoj v podkroví

NOVINKY I TRADICE

Manželé se rozhodli doplnit moderní nábytek odlehčenými starými věcmi, na kterých nemusí hlídat škrábance. Obývací pokoj je příkladem, jak jde hezky zkombinovat nové se starým. Základem jsou putovní rodinná křesla, která nechali přečalounit. Sympatická jsou i tím, že jdou jednoduše polohovat. Doplnili je stolkem Sira, který navrhoval Ivanin bratranec, designér Lukáš Taneček, pro firmu Jech, a pohovkou z Ikea. Židle u jídelního stolu jsou taky památeční, od Arturových rodičů. Přírodní dojem dotváří pracovní desky z umělého kamene v kuchyni. Ivanin tatínek navíc vyrobil i sem dubové police a závěs pod strop na žárovky. Místo rolet a žaluzií ušila Ivana na velká okna závěsy, které užijí v zimě v létě, slunce sem totiž praží z jihu a západu. Protože si tehdy při šití rozbila šicí stroj, musela koupit nový. Šít a navrhovat panenky tak začala možná i díky tomuto interiéru…

SCHŮDEK PRO MALÉ DCERY

Nebylo úplně snadné vybrat takový, který by se sem hodil. Tenhle je z odolného exotického dřeva. Manželé si ho přivezli z dovolené na Filipínách.

Koupelna Koupelna
Koupelna

Pult

Konstrukce na umyvadlové skříňky a umyvadla je vyzděná betonem. Pult pod umyvadly vylila firma stejně jako anhydritovou podlahu. Hrany chrání hliníkové lišty.

Chtěli jsme šedou koupelnu. K obkladům a výmalbě jsme přidali tmavé dřevo.“

Ivana, majitelka bytu

IDYLKA U VANY

Do koupelny chtěli manželé kromě sprchového koutu vanu, i když věděli, že ji budou používat jen občas. Teď se v ní někdy vyhřívají hlavně jejich dcery. Za vanou vznikla praktická nika, perfektní místo třeba na ručníky. Okennímu parapetu obloženému dlaždicemi nevadí mokré květináče a hračky. V koupelně hezky využili i dřevěné poličky.

Koupelna Koupelna
Koupelna
Nika Nika
Nika

STŘÍDMĚ

DRŽTE SVÉ NÁPADY NA UZDĚ. MÍŇ JE ČASTO VÍC, NAUČTE SE INTERIÉR NEPŘEPLÁCAT.

1

Styly

Nemíchejte jich moc. Proložte moderní zařízení sem tam letitým nebo rodinným kouskem, a bude to tak akorát. 2

Barvy a vzory

Bojíte se kombinovat barvy? Vymalujte bílou, tím nic nezkazíte. O to víc barevnější muže být zařízení. 3

Doplňky

Nějak je sjednoťte. Stylem, barvou, materiálem… Čím víc budou spolu ladit, tím víc společně vyniknou.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako