← Zpět na Poradna
Finance

5 bonusů hypotéky

Potřebujete prodat dům či byt, který jste si pořídili na hypotéku? Prozradíme vám, jak to může být vaše konkurenční výhoda a jak celým procesem prodeje projít co nejrychleji.

Průměrná nabídková úroková sazba hypoték již několik měsíců stagnuje – byť s ‚kosmetickými‘ poklesy. Na konci prázdnin byla podle Swiss Life Hypoindexu 6,2 % a zůstane tak nejspíš i na podzim, pokud ČNB nesníží základní sazby.

NÍZKÁ SAZBA HYPOTÉKY

Při koupi nemovitosti s hypotékou můžete buď hypotéku splatit penězi nebo novou hypotékou, nebo stávající úvěr převzít. To se vyplatí zejména teď, kdy uzavřené hypotéky mají lepší úrok než nové. „Při převzetí úvěru získává kupující slušnou úsporu v rámci nižších měsíčních splátek. Prodávající tak může držet vyšší prodejní cenu,“ tvrdí Michal Svoboda, regionální ředitel realitní kanceláře Century 21. Podle výše kupní ceny a úroku hypotéky může činit rozdíl mezi novými a původními měsíčními splátkami tisíce korun. „Banku je třeba požádat o souhlas s prodejem nemovitosti a musí převod hypotéky umožňovat,“ dodává Olga Antošová z České spořitelny. „Kupující prodávajícímu doplatí zbytek kupní ceny mimo hypotéku,“ říká Tereza Kaiseršotová z Raiffeisenbank.

LEVNĚJŠÍ SPLÁTKY

Pokud nemáte dostatek svých peněz na nákup, převzetí úvěru se vám vyplatí. Pročtěte si jeho podmínky a porovnejte výši měsíčních splátek a RPSN sazbu u jiných úvěrů buď nové hypotéky, nebo úvěru ze stavebního spoření. A rozhodněte se pro nejvýhodnější variantu pro sebe. „Inflací se výše splátek relativně snižují, protože splátky zůstávají do fixace hypotéky stejné, ale jejich finanční hodnota dílem inflace klesá. S hypotékou tak převezmete i levné peníze,“ vysvětluje Michal Svoboda.

ODLIŠNÁ ZÁSTAVA

Může se stát, že majitel ručí za hypotéku jinou nemovitostí než prodávanou. „Prodávající informuje banku, že nemovitost, která byla předmětem úvěru, prodává. Hypoteční úvěr pak běží dál a v zástavě zůstává nemovitost, na které vázne zástavní právo,“ popisuje Zuzana Filipová z Moneta Money Bank. „Majitel jiné zastavené nemovitosti však musí dát souhlas se změnou dlužníka,“ doplňuje Michal Teubner z Komerční banky. Hypotéku lze také převést na jinou nemovitost, a přesto ponechat její parametry. Možnosti proberte předem s bankou a realitním makléřem.

Stávající hypotéku přebíráte se všemi jejími parametry. Může se tak třeba stát, že jí brzy doběhne fixace. Zkontrolujte si vše předem a promyslete, kolik z ní splatíte či jak budete úvěr dál financovat.

PŘEVOD ÚVĚRU

Kromě kupní smlouvy s prodávajícím uzavřete i smlouvu o převodu hypotéky s bankou. „Dlužná částka se započte na úhradu kupní ceny. Převod dluhu proběhne na základě samostatné smlouvy o převzetí dluhu,“ popisuje Michal Teubner. Komerční banka převod zpoplatňuje 4 000 Kč s výjimkou převodu mezi příbuznými v přímé linii. V Hypoteční bance za převod neplatíte, Moneta Money Bank účtuje 5 000 Kč, Česká spořitelna 3 000 Kč při změně on-line, 5 000 Kč na pobočce.

VYŘÍZENO ZA DVA TÝDNY

Koupě nemovitosti s hypotékou se skládá ze dvou kroků – z koupě nemovitosti a převodu hypotéky. Banky proto ověřují schopnost kupujícího daný úvěr splácet. To trvá zhruba dva týdny, pokud dodáte všechny požadované podklady a s prodávajícím jste na všem domluveni, zejména na znění kupní smlouvy. „Převod nemovitosti na nového majitele je dán lhůtami na katastrálních úřadech, obvykle trvá několik týdnů,“ doplňuje Patrik Madle z ČSOB. Za návrh na vklad na katastr se platí 2 000 Kč.

Finance Finance
Finance

PŘEVZETÍ HYPOTÉKY PŘI NÁKUPU NEMOVITOSTI UMOŽŇUJE HYPOTEČNÍ BANKA, KOMERČNÍ BANKA, ČESKÁ SPOŘITELNA, RAIFFEISENBANK, OBERBANK, MONETA MONEY BANK A ČSOB.

Patrik Madle tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle tiskový mluvčí ČSOB
Patrik Madle tiskový mluvčí ČSOB

Jak postupovat při koupi domu či bytu zatíženého hypotékou?

Při prodeji je napřímo vypořádán stávající závazek prodávajícího formou souhlasu s předčasným splacením hypotéky, tedy bance doplatíte hypoteční úvěr a peníze nad rámec hypotéky zaplatíte prodávajícímu.

Lze i v tomto případě uložit peníze v úschově u třetí strany?

Samozřejmě, v advokátní, notářské nebo bankovní úschově. Po připsání prostředků na účet úschovy začne proces výmazu nynějšího zástavního práva a po jeho provedení a standardně i po převodu vlastnických práv na kupujícího jsou finance uvolněny bance prodávajícího a původnímu vlastníkovi nemovitosti.

Je možné koupi nemovitosti financovat hypotékou se zástavou jiné nemovitosti?

Ano, pak banka standardním způsobem ocení nemovitost, která má sloužit jako zajištění, a interně vyhodnotí vhodnost takové zástavy. Z důvodu prověření účelovosti a identifikace vhodného objektu financování (financovaná nemovitost, která není zástavou) požaduje banka k posouzení záměru dílčí podklady, jako je například list vlastnictví, návrh kupní smlouvy a podobně.

Jak dlouho celý proces vyřízení trvá?

Schválení, podpis a čerpání nové hypotéky jsou otázkou dnů, pokud má klient připraveny všechny dokumenty potřebné ke schválení a čerpání úvěru.

Lze si sjednat výhodnější hypotéku na ekologické bydlení i při nákupu nemovitosti? Co vše je třeba doložit?

Ano, doložíte standardní podklady a průkaz energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B. U bytů akceptujeme i fotografii průkazu z vývěsky v bytovém domě.

Lze touto ekologickou hypotékou refinancovat i převzatou hypotéku?

Hypotéku na úsporné bydlení lze využít i na účel refinancování.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU

NPB0624 cover
Gadesign

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez

Výroční soutěž 10 x 10
Oslavte s námi 10. výročí časopisu Nové proměny bydlení a hrajte o narozeninové dárky! Každý měsíc na facebooku a v každém tištěném vydání Nových proměn bydlení najdete rozdílné soutěžní otázky s rozdílnými výhrami. My pak pokaždé odměníme celkem 20 soutěžících. Navíc ti z vás, kteří do 12. 8. 2024 odpoví na jakoukoli soutěžní otázku zveřejněnou v tištěném magazínu Nové proměny bydlení, mají možnost vyhrát hlavní cenu – pračku a sušičku Gorenje. Výherce hlavní výhry zveřejníme v Nových proměnách bydlení 10/24, jež vyjde 5. 9. 2024. Sledujte naše facebookové stránky a kupte si náš časopis.

Chci soutěžit →

Nejnovější články

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako