PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Žijeme svůj sen

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Dřevostavba v zahradě působí jako víkendová chata, ale pro čerstvé důchodce Mášovy je to skutečný domov na celý rok. Větší dům nepotřebují, čtyřicet let žili v paneláku a teď se jim
uprostřed zahrady obklopené rodinnými loukami a pastvinami zdá, že žijí svůj sen.
Většinu času tráví venku – kolem jejich domu i vedlejšího hospodářství dcery s manželem je stále co dělat. Představa, že by na malebné samotě v Jamkách u Leletic mohli bydlet všichni spolu, se jim líbila od chvíle, kdy tu mladí koupili chalupu k trvalému bydlení. Jenže pak Zdeněk zbystřil: „Děti myslely, že s nimi budeme bydlet v patře, ale to nikdy, ony by nám pak poroučely, co máme dělat! My jim chceme být nablízku, ale na dostřel,“ shodli se a počkali, až se podaří odkoupit vedlejší zahradu, na které pak rychle vyrostla nenápadná dřevostavba přesně na míru jejich potřebám.

OSTRŮVEK JEHLIČNANŮ Od tohoto ostrůvku, který založil předchozí majitel, všechno začalo. U jeho paty určili Mášovi místo pro svůj nový dům.

Žijeme svůj sen Žijeme svůj sen
Žijeme svůj sen

PŘÍBĚH ZAHRADY

Místo pro domek našli u paty ostrůvku z jehličnanů, který se jim líbil, ale brzy se rozhodli dřevinám trochu pomoci. Uprostřed totiž trůnila velká túje, která ostatní utiskovala, proto ji traktorem vytáhli ven. Dominantou se tak stala borovice, která se nadechla a teď jí to moc sluší. Předchozí majitel ještě před prodejem zlikvidoval přerostlý živý plot ze smrků po celém obvodu zahrady, ale za ním zůstaly vytáhlé ovocné stromky, kterým se nechtělo plodit. „Byl tu docela úhor, tak jsem postupně začala ty pařízky po živém plotu zavážet hromádkami země a do každé vždycky něco píchla – byliny, nějakou kytku. Doprostřed zahrady před vchod jsem rozložila všechny knížky z bývalé knihovny, které jsem už nestihla rozdat, na ně devadesát
koleček zeminy a vytvořila kruhový základ pro květnatou louku. Žádný bodlák ani jiný plevel skrz to neprorazil a už druhým rokem je louka opravdu nádherná,“ pochvaluje si Vlasta. Radost
jí dělají i staré ovocné stromy – seřízla jim korunu a znovu rozpěstovala na spodních větvích. „Původně to byly nízkokmeny, ale jak byly mezi smrky, vytáhly se a měly na sobě mech a plísně. Jablůňka i švestka teď zase krásně plodí a po dvou letech jsem měla konečně obsypané i rybízy a angrešt,“ popisuje Vlasta. „Dceři přerůstají byliny až nad hlavu – někdy přijde za mnou a říká, mami, tak mi to ostříhej… Já mezi rostlinami potřebuju vítr, udržuju tady 
takovou vzdušnou zahradu. Nepřijde mi líto, když stromy nebo keře stříhám. Mluvím s nimi a pak jim děkuju: jsi krásná, to se mi povedlo… Ony to taky potřebují.“

KURNÍK V rohu zahrady mají svoje království slepice. Jejich modré domky působí spíš jako malá chatová kolonice než hospodářské zařízení.

Kurník Kurník
Kurník

SLEPIČKY  Domácí vajíčka patří k životu na venkově, i když nejsou zadarmo. Za každodenní péči a lásku se ale slepice rády odmění.

Slepičky Slepičky
Slepičky

VLASTA MÁŠOVÁ Jako vyhlášená švadlena vedla dvacet let vlastní svatební salon, pak po rekvalifikaci pracovala jako ošetřovatelka v domě seniorů v Příbrami. Odtud odešla do důchodu a do Jamek.

Žijeme sůvj sen Žijeme sůvj sen
Žijeme sůvj sen

CO SE OSVĚDČILO "MOUDŘÍ ZAHRADNÍCI ŘÍKAJÍ, ŽE ČLOVĚK MÁ VE SVÉ ZAHRADĚ ŽÍT. JE TO PŘESNĚ TAK."

Postupujte pozvolna „Na zahradu není třeba spěchat, když v ní žijete, zjišťujete, co funguje a co ne. V zahradnictví vidím nějakou kytku, myslím si, že jí to u mě bude slušet, někam ji dám a pak ji pozoruju. Některá roste hned a jiná sedí, jako by mi říkala: Tady já nebudu, sednu si a počkám, až mi najdeš lepší místo. U skleníku jsem si vyhlédla místo pro letničky, daří se tu mečíkům, ale chci záhon ještě obložit kameny, aby se v něm víc držela voda,“ říká Vlasta.

Skleník Skleník
Skleník
Kolečka Kolečka
Kolečka

NEJŽIVĚJŠÍ MÍSTO

Slepice měli od začátku mladí, hned po nastěhování pro ně nadšeně vyrobili domečky, které nejdřív stály u stodoly. Pak se přistěhovala natrvalo Vlasta se Zdeňkem a bylo jasno: Když už je tu babička, tak je převezeme! „Nejdřív jsme vyfasovali slepice a pak Petr přivezl na kolečku celou psí boudu… A ještě to podávají tak, že jsme jim zvířata sebrali,“ směje se Vlasta. Svého psa i slepičky samozřejmě milují a u kurníků se chystají ještě zvednout navážku, aby se na dvorku nedržela voda. Pro sebe mají se Zdeňkem taky plán: vybudují vyhlídkovou plošinu, aby viděli přes plot na obzor, kde se rýsují šedé siluety Šumavy. „To bude nejhezčí místo pro letní snídaně,“ těší se oba.

STODOLA Pohled přes zahradu ke stodole, která ohraničuje hospodářství mladé rodiny. Plot je tu jen kvůli slepicím, děti žádné překážky neomezují. Svobodně se pohybují celou krajinou.

Žijeme svůj sen Žijeme svůj sen
Žijeme svůj sen

JAHODOVÉ ZÁHONY „Babičko, ty jsi nám chtěla dělat jahodové nanuky? Ale žádné jahody ti už nezbyly,“ smějí se Vlastě vnoučci, když to k ní vezmou kolem záhonu a všechno očešou. Zvýšené záhony v podobě pyramidy jsou praktické nejen na údržbu a pletí, ale dobře drží vlhkost a hlavně se velmi dobře sklízejí.

Jahody Jahody
Jahody

POZDRAV OD SLEPIČEK Domek s postranní snůškou je báječný nápad. Slepice mají vytvořené prostředí, které jim pro kladení vajec vyhovuje, a vám stačí jen zvednout víko a nadílku pohodlně vybrat. Bohužel, než jsme připravili fotoaparát, všechny slepice ze svých boxu utekly.

Vajíčka Vajíčka
Vajíčka

KRMÍTKO U KVĚTNATÉ LOUKY Tahle zahrada je rájem pro motýly, včely, brouky i ptáky, každý tady najde dostatek potravy na celý život.

Krmítko Krmítko
Krmítko

ARONIE Zahrada je k jídlu i pro lidi. Z aronie vyrábí Vlasta domácí sirup.

Aronie Aronie
Aronie

ŠVESTKY Takhle plodí švestka, která se ve stínu smrku vytáhla do zbytečné výšky. Vlasta ji zmladila a snížila zdánlivě nelítostným řezem. Ze země teď dosáhnete skoro na celou korunu.

Švestky Švestky
Švestky

HRUŠKY Do její koruny se nedalo dosáhnout ani z vysokého žebříku, ale po seříznutí a vypěstování nízkých postranních větví začala bohatě plodit a dá se sklízet i ze země.

Hrušky Hrušky
Hrušky

KADIBUDKA Důležitá věc! Modrými štaflemi si Vlasta zapře ráno dveře a dívá se do své krásné zahrady probouzející se do vycházejícího slunce.

Kadibudka Kadibudka
Kadibudka

RŮŽE A LEVANDULE Cestu mezi jednotlivými zahradami lemují růžové keře doprovázené levandulí, ale také komule Davidovy a další kvetoucí trvalky a letničky.

Růže Růže
Růže
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představí komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

30. května – 28. října 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo, Adriana Kolda, si ráda kreslila už jako malá.
Číst článek
20. 05. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

Nová hvězda české hračky. Adriana Kolda založila značku Totemo před 4 lety, dnes její stavebnice z plastu sklízí obdiv

Česká hra z recyklovaného plastu má několik interaktivních sad, se kterými si můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Tryskáče, autíčka, ptáky, kočky... Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo je Adriana Kolda.

Design & umění
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika