PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Žijeme svůj sen

Žijeme svůj sen

Vlasta se Zdeňkem chtěli žít blízko svých vnoučat, ale ne úplně. Postavili si domek „na dostřel“ a dokonale to funguje.

Dřevostavba v zahradě působí jako víkendová chata, ale pro čerstvé důchodce Mášovy je to skutečný domov na celý rok. Větší dům nepotřebují, čtyřicet let žili v paneláku a teď se jim
uprostřed zahrady obklopené rodinnými loukami a pastvinami zdá, že žijí svůj sen.
Většinu času tráví venku – kolem jejich domu i vedlejšího hospodářství dcery s manželem je stále co dělat. Představa, že by na malebné samotě v Jamkách u Leletic mohli bydlet všichni spolu, se jim líbila od chvíle, kdy tu mladí koupili chalupu k trvalému bydlení. Jenže pak Zdeněk zbystřil: „Děti myslely, že s nimi budeme bydlet v patře, ale to nikdy, ony by nám pak poroučely, co máme dělat! My jim chceme být nablízku, ale na dostřel,“ shodli se a počkali, až se podaří odkoupit vedlejší zahradu, na které pak rychle vyrostla nenápadná dřevostavba přesně na míru jejich potřebám.

OSTRŮVEK JEHLIČNANŮ Od tohoto ostrůvku, který založil předchozí majitel, všechno začalo. U jeho paty určili Mášovi místo pro svůj nový dům.

Žijeme svůj sen Žijeme svůj sen
Žijeme svůj sen

PŘÍBĚH ZAHRADY

Místo pro domek našli u paty ostrůvku z jehličnanů, který se jim líbil, ale brzy se rozhodli dřevinám trochu pomoci. Uprostřed totiž trůnila velká túje, která ostatní utiskovala, proto ji traktorem vytáhli ven. Dominantou se tak stala borovice, která se nadechla a teď jí to moc sluší. Předchozí majitel ještě před prodejem zlikvidoval přerostlý živý plot ze smrků po celém obvodu zahrady, ale za ním zůstaly vytáhlé ovocné stromky, kterým se nechtělo plodit. „Byl tu docela úhor, tak jsem postupně začala ty pařízky po živém plotu zavážet hromádkami země a do každé vždycky něco píchla – byliny, nějakou kytku. Doprostřed zahrady před vchod jsem rozložila všechny knížky z bývalé knihovny, které jsem už nestihla rozdat, na ně devadesát
koleček zeminy a vytvořila kruhový základ pro květnatou louku. Žádný bodlák ani jiný plevel skrz to neprorazil a už druhým rokem je louka opravdu nádherná,“ pochvaluje si Vlasta. Radost
jí dělají i staré ovocné stromy – seřízla jim korunu a znovu rozpěstovala na spodních větvích. „Původně to byly nízkokmeny, ale jak byly mezi smrky, vytáhly se a měly na sobě mech a plísně. Jablůňka i švestka teď zase krásně plodí a po dvou letech jsem měla konečně obsypané i rybízy a angrešt,“ popisuje Vlasta. „Dceři přerůstají byliny až nad hlavu – někdy přijde za mnou a říká, mami, tak mi to ostříhej… Já mezi rostlinami potřebuju vítr, udržuju tady 
takovou vzdušnou zahradu. Nepřijde mi líto, když stromy nebo keře stříhám. Mluvím s nimi a pak jim děkuju: jsi krásná, to se mi povedlo… Ony to taky potřebují.“

KURNÍK V rohu zahrady mají svoje království slepice. Jejich modré domky působí spíš jako malá chatová kolonice než hospodářské zařízení.

Kurník Kurník
Kurník

SLEPIČKY  Domácí vajíčka patří k životu na venkově, i když nejsou zadarmo. Za každodenní péči a lásku se ale slepice rády odmění.

Slepičky Slepičky
Slepičky

VLASTA MÁŠOVÁ Jako vyhlášená švadlena vedla dvacet let vlastní svatební salon, pak po rekvalifikaci pracovala jako ošetřovatelka v domě seniorů v Příbrami. Odtud odešla do důchodu a do Jamek.

Žijeme sůvj sen Žijeme sůvj sen
Žijeme sůvj sen

CO SE OSVĚDČILO "MOUDŘÍ ZAHRADNÍCI ŘÍKAJÍ, ŽE ČLOVĚK MÁ VE SVÉ ZAHRADĚ ŽÍT. JE TO PŘESNĚ TAK."

Postupujte pozvolna „Na zahradu není třeba spěchat, když v ní žijete, zjišťujete, co funguje a co ne. V zahradnictví vidím nějakou kytku, myslím si, že jí to u mě bude slušet, někam ji dám a pak ji pozoruju. Některá roste hned a jiná sedí, jako by mi říkala: Tady já nebudu, sednu si a počkám, až mi najdeš lepší místo. U skleníku jsem si vyhlédla místo pro letničky, daří se tu mečíkům, ale chci záhon ještě obložit kameny, aby se v něm víc držela voda,“ říká Vlasta.

Skleník Skleník
Skleník
Kolečka Kolečka
Kolečka

NEJŽIVĚJŠÍ MÍSTO

Slepice měli od začátku mladí, hned po nastěhování pro ně nadšeně vyrobili domečky, které nejdřív stály u stodoly. Pak se přistěhovala natrvalo Vlasta se Zdeňkem a bylo jasno: Když už je tu babička, tak je převezeme! „Nejdřív jsme vyfasovali slepice a pak Petr přivezl na kolečku celou psí boudu… A ještě to podávají tak, že jsme jim zvířata sebrali,“ směje se Vlasta. Svého psa i slepičky samozřejmě milují a u kurníků se chystají ještě zvednout navážku, aby se na dvorku nedržela voda. Pro sebe mají se Zdeňkem taky plán: vybudují vyhlídkovou plošinu, aby viděli přes plot na obzor, kde se rýsují šedé siluety Šumavy. „To bude nejhezčí místo pro letní snídaně,“ těší se oba.

STODOLA Pohled přes zahradu ke stodole, která ohraničuje hospodářství mladé rodiny. Plot je tu jen kvůli slepicím, děti žádné překážky neomezují. Svobodně se pohybují celou krajinou.

Žijeme svůj sen Žijeme svůj sen
Žijeme svůj sen

JAHODOVÉ ZÁHONY „Babičko, ty jsi nám chtěla dělat jahodové nanuky? Ale žádné jahody ti už nezbyly,“ smějí se Vlastě vnoučci, když to k ní vezmou kolem záhonu a všechno očešou. Zvýšené záhony v podobě pyramidy jsou praktické nejen na údržbu a pletí, ale dobře drží vlhkost a hlavně se velmi dobře sklízejí.

Jahody Jahody
Jahody

POZDRAV OD SLEPIČEK Domek s postranní snůškou je báječný nápad. Slepice mají vytvořené prostředí, které jim pro kladení vajec vyhovuje, a vám stačí jen zvednout víko a nadílku pohodlně vybrat. Bohužel, než jsme připravili fotoaparát, všechny slepice ze svých boxu utekly.

Vajíčka Vajíčka
Vajíčka

KRMÍTKO U KVĚTNATÉ LOUKY Tahle zahrada je rájem pro motýly, včely, brouky i ptáky, každý tady najde dostatek potravy na celý život.

Krmítko Krmítko
Krmítko

ARONIE Zahrada je k jídlu i pro lidi. Z aronie vyrábí Vlasta domácí sirup.

Aronie Aronie
Aronie

ŠVESTKY Takhle plodí švestka, která se ve stínu smrku vytáhla do zbytečné výšky. Vlasta ji zmladila a snížila zdánlivě nelítostným řezem. Ze země teď dosáhnete skoro na celou korunu.

Švestky Švestky
Švestky

HRUŠKY Do její koruny se nedalo dosáhnout ani z vysokého žebříku, ale po seříznutí a vypěstování nízkých postranních větví začala bohatě plodit a dá se sklízet i ze země.

Hrušky Hrušky
Hrušky

KADIBUDKA Důležitá věc! Modrými štaflemi si Vlasta zapře ráno dveře a dívá se do své krásné zahrady probouzející se do vycházejícího slunce.

Kadibudka Kadibudka
Kadibudka

RŮŽE A LEVANDULE Cestu mezi jednotlivými zahradami lemují růžové keře doprovázené levandulí, ale také komule Davidovy a další kvetoucí trvalky a letničky.

Růže Růže
Růže
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

"Náš záměr byl vytvořit prvky, které nejen, že respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem," uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění