PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
ZÁŽITKOVÁ ZAHRADA

Zážitková zahrada

Ke statku v Hobšovicích patří zahrada, kterou si majitelka Leeda Abrtová sama navrhla a založila. S láskou do ní vložila spoustu energie a pohody.

Statek v Hobšovicích fungoval pár let jako obchod Anglické sezóny. Osud tomu zřejmě chtěl, aby se prodejna vrátila do Prahy a tady vzniklo místo pro setkávání lidí, kteří mají rádi jógu, tanec nebo umění.  

Interiérová designérka Leeda Abrtová šla propojování pozitivních energií naproti, proto dotvořila kromě budovy statku i zahradu. Když se posadíte před domem pod platany nebo nahoře u skleníku na lavičky, máte všechno jako na dlani. Původně tu byly jen vzrostlé stromy a vysoká tráva, teď je na zahradu radost pohledět.

Jezírko s molem Jezírko s molem
Jezírko s molem

KOUPÁNÍ Přední molo slouží jako skokanský můstek. Je pod ním hloubka 2,5 metru. O čistotu vody se starají vodní rostliny a skimmery, které sbírají nečistoty z hladiny.

Lem jezírka Lem jezírka
Lem jezírka

LEM RYBNÍČKU Leeda navrhla okolo vody skalky s mírně sklopenými vrchními plochami a pohodlné schody. Sklípek vzaduse bude bourat, protože už dosloužil, před domem přibudou ještě další stromy a mezi nimi sezení.

Skalka Skalka
Skalka

SKALKA Jednou celá zaroste skalničkami vybranými tak, aby se střídaly v kvetení.

OSTYCH I ODVAHA
„Říkala jsem si, že se zahrady bojím, že nevím, co s ní mám dělat dál…,“ vede nás Leeda k rybníčku, který sem vnáší nové odlesky, pohyb i zvuky. „Napsala jsem proto Hance Goldové, která intuitivně navrhuje zahrady, že bych potřebovala poradit s tou svou, permakulturní, a poslala jí fotky. Odpověděla mi, že to mám krásně propojené a že určitě dojdu k tomu, jak ji dodělat, jenom to musím nechat chvíli v sobě dozrát. Do toho přišel covid a já si říkala, jestli zase dělám něco špatně, i když dávám zahradě s naprostým nadšením úplně všechno.“ A tak se střídala Leedina období tvrdých zkoušek s těmi v klidu, kdy se třeba dělal rybníček a ona zakládala záhony. Protože se tady bouraly i zbytky starých staveb, třeba zeď, která by se nakláněla do rybníku, zbyla na zahradě spousta hezkých kamenů. Z těch vznikla skalka okolo vodní hladiny a zídky nahoře v zahradě, které částečně brání dešťové vodě, aby okamžitě stekla dolů. „I když to tak nevypadá, zasadili jsme spoustu stromů, protože staré jabloně bude třeba časem pokácet, i proto je tady nová jablůňka i hrušeň. Je třeba, aby se tu zeleň obnovovala,“ říká Leeda. „Před dům jsem zasadila platany. Rozhodla jsem se pro ně ve vlně veder, když bylo i v domě k nevydržení, teď ho už trochu stíní a lidé pod nimi rádi sedí.“ Vzpomíná na dobu, kdy byla na místě dnešního koupacího rybníčku jen velká „louže“. Jediným problémem bývá, že se občas množí řasy. Leeda si myslela, že po milionu pulců přijde i pohroma žab, ale žabičky, které dorostly jen z některých, odskákaly zpátky do velkého rybníka kousek odsud. Přišly se sem naštěstí jen narodit. Příroda si podle Leedy většinou sama poradí.

Sezení pod platany Sezení pod platany
Sezení pod platany

PLATANYJsou tu teprve třetím rokem, Když se sázely, byly poloviční. Koruny budou mít průměr 2,5 m. Vzadu před starou stodolou mělo být pódium na divadlo a muziku. Zatím je prostor s trakařem hezky osázený.

Pohled na statek Pohled na statek
Pohled na statek

ZEĎ Někdy je méně více. Rozpadlá zeď je ubouraná, takže se prostor spodní zahrady s rybníčkem a té vrchní užitkové propojil. Na zídku by Leeda jednou ráda postavila pár soch.

PERMAKULTURA

Leeda absolvovala permakulturní kurz a nastudovala potřebnou literaturu, aby věděla, jak založit zahradu na přírodních principech, aby nebyla na úkor ostatních lidí, životního prostředí, rostlin a zvířat. „Samozřejmě ještě bude trvat dva tři roky, než ji dotvořím. Už teď vím, že chci, aby v ní bylo plno zákoutí,“ plánuje a vysvětluje, proč má ráda permakulturu: „Je fajn, že všechno, co je na povrchu, shrábnete nebo do něj zaoráte podle toho, v jakém je rostlina stadiu, a pak znova… Tím, že děláte záhony na trávě, odpadá rytí. Je to vlastně princip líných zahradníků a funguje. Některé bakterie jsou zvyklé žít dole a některé nahoře, takže kdybyste rýpli do země a hlínu obrátili, tak vymře, vyprahne, bakterie nejsou schopné se vzpamatovat, to učí permakultura. Takže žádné rytí, nanejvýš kypříte. 

Meliorační zídka Meliorační zídka
Meliorační zídka
Sláma pod stromy Sláma pod stromy
Sláma pod stromy

ZÍDKY A SLÁMA Na melioračních zídkách jsou tašky a lavice. Půda okolo stromů díky slámě nevysychá. Příjemnou náladu tu dělají hezké keramické nádoby.

Skleník Skleník
Skleník

SKLENÍK Leeda ho vlastnoručně zasklila a pod strop zavěsila stínění. Je už po úrodě, ale letos se konečně urodila rajčata i papriky. Díky cestičce uprostřed jde oba záhony  dobře opečovávat.

Záhon zakládám tak, že položím na zem kartony, na ně přijde hlína spojená s kompostem, uděláte do ní jamku a sázíte.“ Výpěstky tady končí v kuchyni, pěstují cukety, patisony, dýně, rajčata, úrody je hodně, takže se i zavařuje. O kuchyň, zahradu a slepice, které si Leeda pořídila za covidu a učila je chodit do kurníku, má postaráno díky Jiřině a Matějovi, kteří bydlí kousek odtud. To by už při své práci nestihla. Teď tady chce třeba nechat vybudovat čističku odpadních vod. Statek má totiž malou jímku, takže když je tu na kurzu třicet lidí, potřebuje pak hned vyvézt. „Musíme ještě udělat zkoušku s hydrogeologem, jestli bude zásah v pohodě,“ vysvětluje. „Naštěstí to tady máme připravené, protože jsem blázen do rozvodů a radši táhnu čtyři hadice navíc než jednu, abych měla všechno hezky propojené,“ směje se.

Vyvýšené záhony a skleník Vyvýšené záhony a skleník
Vyvýšené záhony a skleník

ZÁHONY Obehnané jsou starými trámy, které bylo třeba nařezat. Altán bez skla je z nabídky Anglické sezóny.

Vítací věnec z obilí a makovic Vítací věnec z obilí a makovic
Vítací věnec z obilí a makovic

MAKOVICE Zdobí hlavní dveře. Makovice jsou symbolem hojnosti, moudrosti a rozvahy. Jsou to naše snad nejkrásnější suché plody.

Na břehu jezírka Na břehu jezírka
Na břehu jezírka

NA BŘEHU Na konci léta rozzáří břeh růžovofialovými květy u nás hojná kyprej vrbice. Velké fialové svíce lákají včelya motýly. Leeda to tady právem miluje.

Leeda Abrtová na statku v Hobšovicích Leeda Abrtová na statku v Hobšovicích
Leeda Abrtová na statku v Hobšovicích

SPOKOJENOST

„To víte, že mi dělá zahrada velkou radost, pro mě je to tvorba života. Vlastně teď ani nechápu, proč si lidi nechávají navrhovat zahradu od někoho jiného,“ zamýšlí se Leeda. „Je to můj otisk, protože si to celé sama vymyslím, zrealizuji, stojí mě to lopotu i chyby, které zaručeně vždycky přijdou. Když se něco nepovede, tak to prostě trochu předělám,“ přiznává. Těší se, až se třeba větve keřů u rybníčku ohnou a budou padat přes zídku, chce pak postavit mezi ně sochy nebo nějaké artefakty. I když už zahrada vypadá k světu, stále v ní ještě mnohé plánuje. Účastníci  kurzů si užijí brzy i venkovní saunu.

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT 
Více info: statekanglickasezona.cz, anglickasezona.cz

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

"Náš záměr byl vytvořit prvky, které nejen, že respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem," uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění