PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Všude samá skříň

Všude samá skříň

Hlavně kvalitní postel a mít kam dávat oblečení a věci, tak znělo zadání, které manželský pár Tomovi Havránkovi předal. Vznikla elegan...

Hlavně kvalitní postel a mít kam dávat oblečení a věci, tak znělo zadání, které manželský pár Tomovi Havránkovi předal. Vznikla elegantní ložnice s mnoha úložnými prostory – ale kde jsou ty skříně?

DŘÍVE V místnosti zcela chyběly úložné prostory, hodně omezující byly také střešní šikminy, vůbec nevyhovovalo vedení a přípojky elektřiny.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

NYNÍ Šatních skříní a úložných prostorů je dostatek, vznikla skříňka i za postelí. Nové komody jsou pojízdné a elektrické vedení má přípojky, kde je třeba.


Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

Pohled od skříně
Kvalitní lůžko s grafitovým potahem je vybavené i čalouněným čelem, protože tady se v posteli pobývá často, a to nejen při spaní. Kruhové svítidlo je lehké, neoslnivé a přitom výkonné.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

NYNÍ Luxusní pohodlná ložnice získala novou podlahu v moderním světlejším odstínu, vestavěné šatní skříně na míru a rafinované úložné prostory za lůžkem. Také noční stolky mají zásuvky, ložnice se dobře udržuje.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

DŘÍVE
Pokoji chybí možnosti ukládání oblečení i čehokoli dalšího, manželé by potřebovali šatnu, která
v domě citelně schází.

Pohled od nočního stolku
Trojice střešních oken a podokenní radiátor musely pochopitelně zůstat na svém místě, ale prostor bylo přesto nutné šikovně využít, protože ho v místnosti není nazbyt. Tom si poradil na jedničku!

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

NYNÍ Zásuvek, polic i skříní je dostatek, vše je řešeno koncepčně a bezúchytkově. Úchytky by tady opticky rušily. Nová dubová podlaha působí luxusně a bílá výmalba pomáhá odrážet denní světlo.

Pachatel se prý vrací na místo činu a možná to samé lze říci také o designérech. Do rodinné vily v klidné čtvrti na okraji Ostravy se Tom Havránek vrátil už potřetí, naposledy se přičinil
o novou podobu kuchyně v přízemí. Přibližně před třinácti lety přistála v tomto domě první černá dřevěná figurka ptáčka v obývacím pokoji a nedávno také v ložnici pod střechou. Jde
o poznávací znamení Toma Havránka, drobnou designovou ikonu, kterou u své práce zanechává jako tvůrčí podpis. Ptáček má velmi zajímavou historii.
V padesátých letech ho mediálně proslavili manželé Eamesovi, americký designérský pár. Nejedná se však o jejich vlastní návrh, ptáčky počátkem dvacátého století vyráběl a prodával řemeslník Charles Perdew (1874–1963). Originální ptačí návnady od Charlese Perdewa se staly mezi sběrateli amerického lidového umění velmi populárními. Od roku 2007 se Eames House Bird vyrábí v reedici pod značkou Vitra, tady v nové ložnici stojí na nočním stolku.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň
Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

MOBILNÍ KOMODY Fungují ve dvojici i každá zvlášť. Dva jednoduché kvádry nechal Tom natřít odstínem šedý kašmír stejně jako sousední vestavné skříně.

NOVĚ A JINAK

Manželé Šárka a Jan se většinou potkávají jen během víkendů. Šárka je čerstvě v důchodu, pečuje o dvacet let starý rodinný dům s velkou zahradou a často také o milovaná vnoučata. Jan pracuje v Praze a do Ostravy jezdí odpočívat. Když už se ti dva doma potkají, chtějí se hezky užít. V ložnici potřebují relaxovat, číst si a společně sledovat filmy a televizi v pohodlné poloze vleže. Designérovi nechali při tvorbě interiéru volnou ruku, velký důraz ale kladli na opravdu kvalitní a pohodlnou postel.
V podkroví jsou celkem tři místnosti, jedna z nich právě tato ložnice, další dvě slouží pro návštěvy rodiny, hlavně vnoučat, a přátel. Když se dospělé děti odstěhovaly, chtěli manželé zařídit podkroví jinak a přestěhovat ložnici do původně dětského pokoje. Po dvaceti letech už je stejně zapotřebí pustit se do rozsáhlejších úprav, protože zařízení v mezidobí zastaralo
a opotřebovalo se.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň
Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

NOČNÍ STOLEK Střídmá kombinace černé skleněné desky a bíle lakovaného korpusu je dokonale nadčasová. Zásuvka u stolku uklidí mnoho důležitých maličkostí.

Pohled od vstupu
Tomův majstrštyk, prostorná šatní skříň na štítové stěně domu, zachraňuje naprostou absenci šatny v rodinném domě.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

Pohled od šatní skříně
Na stěně vedle vstupních dveří vznikly další úložné možnosti, které si proporčně povídají se štítovou šatní skříní. Nevelká ložnice pojme mnoho věcí.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

ŘEŠENÍ NA MÍRU

Místnost se proměnila od podlahy, Tom sem nechal položit masivní dubová prkna. Vypracoval projekt nového rozmístění svítidel a elektrických zásuvek, navrhl nábytek na míru, lakovaný do odstínu šedý kašmír. Vestavěné skříně mají zafrézované úchyty a kombinují úložné prostory na zavěšené oblečení se zásuvkami. Do čela ložnice umístil designér i úzkou otevřenou knihovnu dokončenou v dubové dýze. Naproti posteli navrhl mobilní komody, které pojmou další předměty a dají se i s televizí přivézt blíže k posteli, když začne domácí kino. „Postel je luxusní, box springová s velmi kvalitním roštem a matrací. To byl hlavní požadavek. Má čalouněný rám i vysoké čalouněné čelo. Za lůžkem je dýhované čelo se skrytými dvířky, kde je rafinovaný úložný prostor. Bylo třeba postel nějak odtáhnout ode zdi, kde už byla moc nízká výška stropu, ale bylo škoda prostor nevyužít. Také jsem tam schoval stále funkční radiátor,“ vysvětluje Tom. Jan se Šárkou si ložnici moc pochvalují, má prý jedinou nevýhodu – líbí se všem! „Dostat vnoučata z naší postele od televize do jejich pokojů je úkol téměř nadlidský... Někdy je radši necháme po večerníčku úplně vytuhnout a pak je už snadno odneseme,“ prozrazují nám prarodiče svou tajnou taktiku.

3 body k úspěchu

ÚLOŽNÉ PROSTORY Pod šikminami se dají řešit jedině vestavným nábytkem.

MATERIÁLY Tom volil masivní dřevo podlahy, lakované povrchy a špičkovou postel!

MOBILITA Kolečka umožňují snadnou manipulaci s nábytkem i úklid podlahy.

TOM HAVRÁNEK

„Se Šárkou a Honzou jsme si padli do noty. Jsou to praktičtí lidé, dokážou jasně vyjádřit,
co jim vyhovuje, a uvítají nápady, které interiéru pomohou a pozvednou ho.“

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

Nákupní seznam

Podlaha Kährs, dub Nouveau White, matný lak, Šindler podlahy, cena včetně pokládky a soklování, 65 000 Kč; noční stolky Miotto Soriano, bílý lak + černé sklo, AB&Concept Ostrava, abconcept.cz, 8 200 Kč/ks; osvětlení komplet dodalo studio Lampárna Ostrava, 25 000 Kč; nábytek na míru šatní skříně, mobilní komody, skříňka za postelí, AB&Concept Ostrava, abconcept.cz, 350 000 Kč; postel Bellus, box spring, čalouněná, 100 000 Kč

BAREVNÁ ŠKÁLA

NÁBYTEK V ODSTÍNU ŠEDÉHO KAŠMÍRU VYNIKÁ NA DUBOVÉ PODLAZE, K TOMU BÍLÁ A SEM TAM I ČERNÁ.

Bílé jsou stěny, strop, svítidla, noční stolky i puntíky na přehozu.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

Světle šedé jsou skříně na míru, mobilní komody, koberec a přehoz.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

Grafitová, nejtěžší barva v místnosti, opticky usazuje lůžko.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

Žlutý polštář v záhlaví září do místnosti jako malé slunce.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

Hnědý přírodní dub přechází z podlahy na skříňku za postel.

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

MANŽELÉ ŠÁRKA A JAN

„Oslovili jsme znovu Toma, protože jeho práci dobře známe a jsme s ní moc spokojení! Designu tolik nerozumíme a necháme si poradit od povolanějšího. Vždycky nás mile překvapí.“

Všude samá skříň Všude samá skříň
Všude samá skříň

PROSTORJednoduchá místnost v podkroví dříve bývala dětským pokojem. Půdorysně má čtvercový tvar, do výšky ji silně omezují šikminy střechy. Má se stát plně funkční ložnicí, relaxační zónou s televizí, s možností ukládání oblečení a mnoha dalších věcí.

PROBLÉM

Střešní šikminy, umístění oken a radiátorů jsou konstanty, s nimiž nelze hnout, těm se musí projekt přizpůsobit. Místnost je po téměř dvaceti letech užívání částečně „vybydlená“, laminátová podlaha je sedřená, elektrické zásuvky jsou instalované na nevyhovujících místech a ani nedrží pořádně ve zdi, používáním dostaly zabrat.

ŘEŠENÍ

Dům nemá samostatnou šatnu, proto byl důraz kladen na dostatek úložných šatních prostor, které Tom navrhl kompaktní a téměř neviditelné. Kombinují dveře se zásuvkami a otevřenou knihovnou. Pod střešními okny jsou dvě pojízdné komody k postavení televize a uložení drobností. Komody jsou mobilní, aby byl dobrý přístup k oknům, ale také pro natočení nebo přivezení TV blíže k posteli. Předělávala se elektřina, osvětlení kombinuje centrální kruh a noční lampičky. Nová podlaha je z dubového masivu
v odstínu natur.

KOLIK TO STÁLO

Podlaha.............................65 000 Kč 
Noční stolky.......................16 400 Kč
Osvětlení.......................... 25 000 Kč 
Nábytek na míru..............350 000 Kč
Postel...............................100 000 Kč

CELKEM......................556 400 Kč

KONTAKT, KTERÝ BY SE VÁM MOHL HODIT

Tomáš Havránek
Interiérový designér, který svou prací žije. Zakladatel školy interiérového designu IDK. tom-havranek.cz, idk-skola.cz

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

"Náš záměr byl vytvořit prvky, které nejen, že respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem," uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění