PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Bydlet jako systematik

Bydlet jako systematik

Naďa je ekonomka a touží po útulném bydlení. Přála si z nevyužívané pracovny zařídit ložnici s pracovnou a šatnou, a moc ráda to nechala na profesionálech.

Majitelka má ráda hezké věci a už dlouho toužila po vlastní ložnici – protože vychovává syna a mladší dceru, která dosud s Naďou ložnici sdílela.

DŘÍVE Pracovna s pokojem pro hosty a komorou byla zatím zařízená spíš provizorně a nijak nelákala k častému pobytu.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Nově vytvořené zázemí je jako splněný sen: propojená pracovna s ložnicí a k ní přiléhající šatna poskytují Nadě dokonalé soukromí i pohodlí.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav
Původní stav - pokoj pro hosty Původní stav - pokoj pro hosty
Původní stav - pokoj pro hosty

DŘÍVE Tři prostory v patře řadového domku jsou využívané spíš nahodile a nejsou příliš útulné.

Pohled od vstupu 
Zemité barvy, postel z masivního dřeva, uklidňující geometrické motivy na tapetě, textiliích, obrazu i osvětlení... To vše dohromady působí velmi harmonicky a útulně.

Pohled do ložnice Pohled do ložnice
Pohled do ložnice

NYNÍ Elegantní dámská ložnice je vyladěná do přírodních odstínů. Kromě postele tu není jiný nábytek, který by zbytečně zabíral prostor. K veškerému ukládání potřebných věcí slouží nová šatna.

Čas už nazrál, dcera povyrostla, a tak se Naďa těšila na zásadní proměnu, která jí umožní užívat si jak klid na práci, tak odpočinek v soukromí. Významnou změnou je i fakt, že dnes už máme všechny důležité dokumenty v počítači, proto na pracovnu stačí jen malý pracovní stůl, kam si můžete odložit notebook. Tak se v bytě dá ušetřit spousta místa...

Postel s nočním stolkem Postel s nočním stolkem
Postel s nočním stolkem

VŠE PŘIPRAVENO Postel z masivního dřeva Petr doladil decentním povlečením s grafickým dekorem, který bude ladit k výrazné tapetě.

3 body k úspěchu

1. Systém Nové uspořádání místnosti je praktické a poskytuje Nadě potřebnou míru soukromí.

2. Nábytek Kvalitná postel z masivu a pohodlné křeslo tvoří základ ložnice s pracovnou.

3. Barvy Tlumené zemité odstíny přecházejí z ložnice do energičtější tyrkysové v pracovně.

Povlečení Veba Povlečení Veba
Povlečení Veba

MĚKKÉ PŘISTÁNÍ Polštářů není nikdy dost! Petr vybíral nové lůžkoviny u české tradiční značky Veba, která je v této řadě naším exkluzivním partnerem. Veba.cz

Prodejna Prospánek Prodejna Prospánek
Prodejna Prospánek
Matrace z Prospanek.cz Matrace z Prospanek.cz
Matrace z Prospanek.cz

CO MÁ UMĚT MATRACE? Jana se vydala řešit to nejpraktičtější – kvalitní postel a tu nejlepší matraci. Ondřej Bacík, specialista z firmy ProSpánek, ukazuje, jaká matrace je ideálně měkká – taková, do které se nepropadnete. Prostě vás doslova obejme, ale nepohltí.

Pohled od okna Ložnice i pracovna mají každá své vlastní okno, z pracovny se navíc vstupuje na balkon. Do místností tak proniká krásné měkké světlo z obou stran.

Pohled z ložnice Pohled z ložnice
Pohled z ložnice

NYNÍ Propojené pokoje jsou sice stylově i barevně sladěné, ale každý působí jinak. Z ložnice vyzařuje klid a pohoda, zatímco v pracovně je dostatek místa pro energii a nové nápady.

Původní stav - pokoj pro hosty Původní stav - pokoj pro hosty
Původní stav - pokoj pro hosty

DŘÍVE Průchozí pokoje v patře sloužily jako provizorní pracovna a pokoj pro hosty, ale byly zařízené jen nahodilými kousky nábytku.

KDE SE VZALA ŠATNA

„Při první návštěvě bytu mi Naďa sdělila své představy, ale protože je zvyklá, že jí do její profese také nikdo nemluví, nechala uspořádání prostoru a zařízení interiéru zcela na mně. Dostal jsem volné ruce, ale to neznamená, že bych nezůstal při zemi ohledně finančního rozpočtu. Pozorně jsem prošel celý byt, objevil nevyužitý potenciál komory a v předsíni parádní historické zrcadlo, které se nakonec stalo v šatně dominantním solitérem,“ vzpomíná Petr na první rozvahu. Protože komora má vlastní vstup, nebylo třeba vyrábět nábytek na míru, ale stačilo koupit jen praktický šatní systém, který umožní oblečení přehledně ukládat. To, čeho se Petr ale obával, bylo vyklízení: „Někdy se setkáváme s lidmi, kteří lpějí na papírových dokumentech a možná z obavy z budoucího pobíhání po úřadech se bojí takové zátěže zbavit. V době, kdy máme vše v elektronické podobě, však regály plné papíru nejsou vůbec třeba –  a Soňa mi udělala velkou radost, když dovolila tento sklad zcela zlikvidovat!“ vzpomíná Petr, který se kromě toho angažoval i při výrobě dekorativního krytu na radiátor. V domě s funkcionalistickými základy se totiž rozhodl pro geometrický dekor, co mu k majitelce, která má ráda motiv kruhů, stylově ladil nejlépe.

Sestavování rámu postele Sestavování rámu postele
Sestavování rámu postele
Výroba krytu radiátorů z dubové překližky Výroba krytu radiátorů z dubové překližky
Výroba krytu radiátorů z dubové překližky

PRÁCE SE DŘEVEM Postel Air je z dubového masivu, rozměry 180 × 200 cm, prodává ProSpánek, cena bez roštu a matrace 86 990 Kč, prospanek.cz.

Petr se rozhodl vytvořit na stávající topení originální kryt z dubové překližky, který sem přinesl další kruhové motivy.

Pracovní kout Pracovní kout
Pracovní kout

MOTIVY KRUHU Originální koberec a tapeta tvoří rámec, do kterého Petr postupně dosazoval vybavení pracovny.

Pohled od radiátoru Tyrkysová barva závěsů a křesla, světlé dřevo na pracovním stole, nohách nábytku i policích a pestrobarevné akcenty na kruhovém koberci – pokoj působí jako trojrozměrný obraz, na který se majitelka Naďa bude vždycky ráda i jen tak dívat.

Nová pracovna Nová pracovna
Nová pracovna

NYNÍ Aby působila pracovna prostorně a vzdušně, zvolil Petr malý rohový stůl. Dnes už jsou všechny dokumenty v počítači, proto není třeba mít velkou pracovní plochu a spoustu polic.

Původní stav - pokoj pro hosty Původní stav - pokoj pro hosty
Původní stav - pokoj pro hosty

DŘÍVE Původní pokoj pro hosty byl vybavený základním nábytkem v několika různých stylech, co život přinesl a dům dal.

BARVY A KRUHY

Dominantním prvkem celé proměny je tapeta právě s kruhovým vzorem. Ve světle okrové barvě si doslova říkaly o nábytek ze světlého dřeva, proto Petr sáhl po pracovním stolku z Moebelixu – ten je navržený tak, aby mohl být umístěný v rohu a zabíral co nejméně místa, což se tentokrát velmi hodilo,  a Petr mu určil místo v nejtmavším koutě. Kontrapunktem k tapetě je velký kruhový pestrobarevný koberec, který celý prostor jako mávnutím kouzelného proutku neuvěřitelně oživil. Protože Petr pojal místnosti kompletně jako trojrozměrný obraz, zarámoval kompozici na západní straně tyrkysovými závěsy a na východní straně béžovými – tam je totiž klidová zóna, která slouží jako ložnice, a další výrazné prvky by tu byly zbytečné. Nejdůležitějším kusem nábytku, jehož výběr Petr s Naďou nepodcenili, je postel  z masivního dubu – nadčasová, stylově jednoduchá, a zároveň tak výrazná, že přítomnost opravdového dubového nábytku tady okamžitě vnímáte. Na povlečení Petr zvolil dekor  s jemnými puntíky, ale to už je opravdu vše, dál ladil pouze jednoduchý a pečlivě vybraný design lampiček a drobného nábytku. Díky šatně už není nutné zabírat další prostor skříněmi, takže nově zařízená ložnice  s pracovnou je velmi příjemná a vzdušná.

Marta Strýčková Marta Strýčková
Marta Strýčková
Malování polštářů Malování polštářů
Malování polštářů

AUTORSKÉ POLŠTÁŘE S laděním originálního interiéru pomohla Petrovi také Marta Strýčková z komunitního centra Růčo, která systematicky předělává staré věci na nové. Recyklace a upcyklace jsou i naším tématem, a tak Marta pro Petra ráda vyrobila unikátní polštáře – s požadovaným kruhovým dekorem.

Pohled od vstupu Přehledně uspořádaná šatna je z Ikea. Kombinuje otevřené police i zavřené zásuvky, nezbytným vybavením je tady historické zrcadlo.

Nová šatna Nová šatna
Nová šatna

NYNÍ Naďa si vždycky přála mít vlastní šatnu, a ani možná netušila, jak blízko ke splněnému snu má. Stačilo se nově podívat na dispozice bytu, a najednou se našlo to nejlepší místo – u ložnice!

Původní stav - pracovna a sklad Původní stav - pracovna a sklad
Původní stav - pracovna a sklad

DŘÍVE Komora s oknem sloužila jako malá pracovna a sklad všeho možného. Regály plné papírových šanonů jsou už minulostí.

Třídění odpadů s Eko-kom Třídění odpadů s Eko-kom
Třídění odpadů s Eko-kom

TŘÍDĚNÝ ODPAD Pracovny po strop zaplněné papírovými dokumenty, šanony a katalogy dnes působí jako muzeální expozice. Díky tomu se nám ale likvidace nepotřebných věcí dobře třídila – na tunu papíru jsme měli dost tašek... Více o třídění najdete na stránkách našeho partnera, odborníka na tříděný odpad, společnosti Ekokom, ekokom.cz.

Pracovní lampička Pracovní lampička
Pracovní lampička
Petrolejová lampička jako dekorace v pracovně Petrolejová lampička jako dekorace v pracovně
Petrolejová lampička jako dekorace v pracovně

OSVĚTLENÍ JAKO DETAIL Na pozadí dekorativní tapety s výrazným kruhovým vzorem se pracovní lampička i petrolejová lampa, která je artefaktem po předcích, stávají funkční dekorací a hrají tak zároveň dvě role.

BAREVNÁ ŠKÁLA

BARVAMI PŘÍRODY MŮŽETE MODELOVAT ENERGII V PROSTORU TAK, ŽE BUDE PLYNULE PŘECHÁZET OD KLIDNÉ PO ENERGICKOU A ZPĚT.

Bílá je stěna v pracovně, lampa a pracovní židle.

bílá bílá
bílá

Béžové kruhy na tapetě ladí se světlým dřevem.

béžová béžová
béžová

Postel z dubového masivu a podlaha jsou tmavší.

hnědá hnědá
hnědá

Šedé jsou velké textilní plochy v ložnici.

šedá šedá
šedá

Tyrkysová je základní barva pracovny.

tyrkysová tyrkysová
tyrkysová

Červené kruhy na koberci působí jako oživující akcent.

červená červená
červená

PROSTOR

Nejvyšší patro v řadovém činžovním domě ze 30. let bylo původně vyhrazené pokoji pro hosty a odpočívárně. Část místnosti má vinylovou podlahu a část dlažbu. Z chodby vedl ještě samostatný vstup do úložné komory s oknem, která sloužila jako archiv a skladiště na odkládání všemožných věcí.

PROBLÉM

Postupně rostoucí děti umožnily Nadě uvažovat o změně uspořádání domku tak, aby pro sebe získala více soukromého prostoru. Přála si samostatnou ložnici s pracovnou a šatnu, což nebylo díky přilehlé komoře nereálné. Jen bylo třeba vše systematicky uspořádat.

ŘEŠENÍ

Designér Petr Šlejmar navrhl vytvořit z komory šatnu a vybavit ji úložným šatním systémem. Přehledné a dobře uspořádané police jsou základem úspěchu – samozřejmě doplněné o velké zrcadlo. V místnosti s oknem na sever Petr navrhl umístit ložnici a pokoj s terasou a okny na jih se stal pracovnou.

PETR ŠLEJMAR
Designér a zároveň výtvarník miluje všechny kreativní výzvy.
„Dvě propojené místnosti potřebovaly každá svou vlastní energii. Toho jsem dosáhl pomocí barev.“

Designér Petr Šlejmar Designér Petr Šlejmar
Designér Petr Šlejmar

MAJITELKA NAĎA
Ekonomka a lektorka toužila po útulném bytě od profesionálů.
„Největší radost mi udělalo staré rodinné zrcadlo v šatně, to je detail, který jsem nečekala a pak mě dojal.“

Majitelka Naďa Majitelka Naďa
Majitelka Naďa

Nákupní košík

Postel Air, ProSpánek, dubový masiv, 180 × 200 cm, rám bez roštů a matrace, prospanek.cz, 86 990 Kč; povlečení Geon Puntík šedá, bavlněný damašek, 1 ks set povlečení 140 × 200/70 × 90 cm, 2 680 Kč, povlak na polštářek, 240 Kč, prostěradlo 90 × 200 cm, 1 290 Kč, vše Veba, veba.cz; lampičky nástěnné Rise, Normann Copenhagen, designpropaganda.cz, 3 250 Kč; box nástěnný Nature White, Bloomingville, bellarose.cz, 647 Kč; tapeta Elegance of Simplicity, role 10 m × 50 cm, bimago.art, 715 Kč; koberec Solana Dot Jute, Ø 200 cm, rugvista.cz, 6 121 Kč; psací stůl Erik, moebelix.cz, 6 499 Kč; knihovna Woodman, 90 × 185 cm, bonami.cz, 11 990 Kč; regál v ložnici RY3, 3 999 Kč, pléd Tusenfryd, 375 Kč, jysk.cz; lustr v ložnici Lanira, 5 699 Kč, lustr v pracovně Ufo, 2 599 Kč, stojací lampa Shivanja, 5 199 Kč, pracovní lampička Shivanja, 1 799 Kč, stropní osvětlení kolejnicové v šatně Ties, 3 899 Kč, vše svetla24.cz; křeslo s podnožkou Torsten, sconto.cz, 6 499 Kč; pracovní židle Langfjall, 5 490 Kč; organizér Moppe, dřevo, 649 Kč, šatní systém Elvarli, 26 100 Kč, police Lack, 110 × 26 cm, 379 Kč, háčky na stěnu Hadsten, jysk.cz, 600 Kč; závěsy béžové Vilborg, 1 790 Kč, závěsy zelené Hannalena, 1 290 Kč, vše ikea.cz


Kolik to stálo

Nábytek..............................66 072 Kč
Postel.................................86 990 Kč
Šatna...................................26 100 Kč
Osvětlení.............................19 996 Kč
Textil....................................18 101 Kč
Tapeta...................................3 575 Kč

CELKEM......................220 834 Kč

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Tříděný odpad
Z našich proměn jde vše do správných pytlů, kterými nás zásobuje Ekokom, ekokom.cz
Postel ProSpánek, prospanek.cz
Povlečení Elegantní a tradiční, Veba, veba.cz

Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představí komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

30. května – 28. října 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo, Adriana Kolda, si ráda kreslila už jako malá.
Číst článek
20. 05. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

Nová hvězda české hračky. Adriana Kolda založila značku Totemo před 4 lety, dnes její stavebnice z plastu sklízí obdiv

Česká hra z recyklovaného plastu má několik interaktivních sad, se kterými si můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Tryskáče, autíčka, ptáky, kočky... Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo je Adriana Kolda.

Design & umění
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika