PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Pravý domov v Karlíně

PRAVÝ DOMOV V KARLÍNĚ

Žije napůl v Americe, skládá hudbu pro filmy, reklamy i pro sebe a spolupracuje s největšími hvězdami Hollywoodu. První opravdový domov ale našel Kare...

Žije napůl v Americe, skládá hudbu pro filmy, reklamy i pro sebe a spolupracuje s největšími hvězdami Hollywoodu. První opravdový domov ale našel Karel Havlíček až v pražském Karlíně.

Odpočinkový prostor v patře Odpočinkový prostor v patře
Odpočinkový prostor v patře

SOUKROMÉ PATRO Z nejklidnějšího a nejvyššího podlaží členitého bytu je bývalou výtahovou šachtou vidět do kuchyně.

Majitel bytu vzpomíná: "Měl jsem přesnou představu a taky spoustu požadavků, proto trvalo dlouho, než jsem tenhle byt objevil. Chtěl jsem něco netradičního, inspirativního, co bude mít ducha a kde se mi bude dobře pracovat. Hledal jsem místo zajímavé a dost velké, aby tu měl můj bratr-dvojče apartmán, potřeboval jsem i studio, garáž a přál jsem si mít terasu. Moje tehdejší přítelkyně architektka mi tehdy doporučovala jeden objekt za druhým a já všechno odmítal tak vytrvale, až začala být trošku naštvaná.“

Průhled do kuchyně Průhled do kuchyně
Průhled do kuchyně

TENHLE, NEBO ŽÁDNÝ

Dům, kde dnes Karel žije, stál dřív než Národní divadlo. Původně sloužil jako sklad řepkového oleje, který se používal na svícení do lamp. Než se z něj staly byty, skladovala se tu ještě kukuřice a vyráběly motory. „Celá zadní stěna domu šla pryč, místo ní je dnes prosklení a nahoře přibyla dvě patra. Tehdy byl k dispozici už jen byt 3+kk, který mi připadal moc malý, a pak tenhle, příšerně drahý. ‚Vezmi velký, nebo nic!‘ zavelela přítelkyně Barbora Bencová. Ještě že jsem ji tehdy poslechl,“ vzpomíná Karel Havlíček. Právě ona a její studio B2 Architecture se pak postaralo o celou současnou podobu třípodlažního bytu.

„Ani po deseti letech bych doma nic nezměnil. Je důležité, když člověk žije a pracuje v prostředí, které se mu líbí. Ono totiž ovlivňuje kvalitu života. Pohodlí a celkově dobrý pocit uzdravuje.“Karel Havlíček, hudební skladatel

Bydlení v Bulharsku Bydlení v Bulharsku
Bydlení v Bulharsku
Byt v Bulharsku Byt v Bulharsku
Byt v Bulharsku

BULHARSKÝ SOCIALISMUSOtec pracoval jako zahraniční zpravodaj ČTK, a tak rodina několik let bydlela například i v Bulharsku.Takhle to tam vypadalo.

Kuchyň Kuchyň
Kuchyň

KUBISMUS V KUCHYNIPánsky praktická je kuchyň, kde není jediná zbytečná věc. Karel Havlíček nevaří často, raději se stravuje venku nebo si nechá dovézt jídlo domů.

Schodiště v podkroví Schodiště v podkroví
Schodiště v podkroví

HRA SVĚTLA A STÍNU„Mám rád světlo a stín, které vykreslují obrazce na zdech, a co nejmíň věcí. Je to snové, čisté, dá se tady dýchat,“ říká Karel Havlíček.

TŘI DRUHY TICHA

Prostřední část je pracovní. Je tu byt pro hosty, koupelna, studio se zázemím, a taky kuchyň propojenás obývákem a terasou. Horní část je relaxační, soukromá, stejně jako nejspodnější patro. „Když tady byl brácha, tak jsme si občas museli volat, protože jsme jeden druhého ani neslyšeli. Sám jsem byl taky překvapený, jak moc se liší akustika v různých částech budovy.“ Jedno patro bytu má okna do ulice, další do vnitrobloku. „Když jsem úplně nahoře, slyším jen ptáky a z dálky hluk města, je tu úplně jiné ticho než v ložnici, která se nachází v klidové zóně nejspodnějšího patra,“ dodává spokojeně Karel Havlíček.

Obývací pokoj Obývací pokoj
Obývací pokoj

OBRAZ OD BRATRAObýváku propojenému s kuchyní vévodí jediný obraz v celém bytě. Karlu Havlíčkovi ho namaloval na míru jeho bratr-dvojče a dal mu název Muž bez ega.

Karlínské studio Karlínské studio
Karlínské studio

HUDEBNÍ LABORATOŘTyhle zdi, kde za posledních deset let vznikla skladatelova nejlepší díla, stály ještě dřív, než se začalo stavět Národní divadlo.

PATRIOT Z KARLÍNA

„Táta byl novinář, jezdil po světě, proto jsme se jako rodina dost stěhovali. Já sám jsem pak taky hodně cestoval, dodnes napůl žiju v Los Angeles. Rád jsem měnil místa, kde jsem žil, vlastně mi to přišlo normální. Časem jsem zjistil, že mi vyhovuje mít toho v prostoru co nejméně. V Karlíně je mi dobře. Je tady spousta kaváren, umělců, mám tu hromadu známých... Dá se vlastně říct, že je to až komunitní bydlení,“ vypráví skladatel.

V americkém studiu V americkém studiu
V americkém studiu
Pracovna v Los Angeles Pracovna v Los Angeles
Pracovna v Los Angeles

VÝHLEDY V LOS ANGELESSkladatel je zvyklý hudbu spojovat s obrazem, jeho americké pracovny měly velmi inspirativní výhled.

TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU

„Někdo si píše diář, já jsem zpracoval do desky Spoken tři roky svého života. Skládám hodně hudbu k filmům, jsem zvyklý si příběhy spojovat s dějem. Dodržuju pravidlo, že zhruba 10 až 20 procent práce dělám tak, jak se to líbí mně. Třeba i zadarmo – ovšem s tím, že to bude podle mne. Komerční zakázka má vždycky limity, které umění deformují, a když někdo začne být dobrý, najednou dělá všechno jen pro někoho. Je důležité to vyvážit a dělat to tak se vším v životě. Čím víc člověk tvoří, tím víc se mu rozšiřují obzory. Tak mne začala zajímati architektura, vizuální umění a jejich propojení. Vnímání pak propojuje jednotlivé aspekty života. Proto je mi bydlení blízké a design důležitý. Vidím v něm tu nadstavbu a rád si ho užívám.“

Majitel Karel Havlíček Majitel Karel Havlíček
Majitel Karel Havlíček

PO UŠI V MUZICETři roky života vměstnal Karel Havlíček do alba Spoken (autorem loga je jeho bratr).To si po Los Angeles odbude svůj český křest na přelomu září a října.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura