PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Městská džungle

Městská džungle

Citlivě provedená rekonstrukce dvoupokojového bytu v malebné části staré Prahy zvětšila prostor nejen opticky, centimetry navíc mu přidala i v reálu. ...

Citlivě provedená rekonstrukce dvoupokojového bytu v malebné části staré Prahy zvětšila prostor nejen opticky, centimetry navíc mu přidala i v reálu.

Obývák s ložnicí na patře Obývák s ložnicí na patře
Obývák s ložnicí na patře

KOBEREC

Koberec s patinou ladí se sametovým potahem pohovky a společně vytvářejí útulný odpočinkový kout, na který pak navazuje jídelní část pod patrem.Přízemní byt na pražské Kampě využívá mladá žena studující v zahraničí zatím spíš přechodně. Prostorný interiér členěný na dva samostatné pokoje s koupelnou a elegantním patrem na spaní ale poskytuje dostatek místa i pro bydlení v páru či na pořádání party. Stěhování předcházela rozsáhlá rekonstrukce,se kterou majitelce pomáhali rodiče a designérka Mirka Došlá, jejíž práci už z našeho časopisu dobře znáte. Původní stav bytu totiž nevyhovoval současným nárokům na bydlení. „Pryč musel třeba rákosový strop, pod nímž se ukrývaly krásné dřevěné trámy. Kromě vzdušnějšího vzhledu tím hlavní obytná část získala dalších 30 cm navíc. Místnost má tak celkově 380 cm na výšku a mezi patrem na spaní a stropem je teď více místa,“ přibližuje jednu ze základních stavebních úprav Mirka.

Ložnice v patře Ložnice v patře
Ložnice v patře

TRÁMY

Objevily se pod starým rákosovým stropem, který musel při rekonstrukci pryč. Najednou je tuo třicet centimetrů více místa!

BOJ S VLHKOSTÍ

Byt byl dříve kvůli své přízemní poloze hodně vlhký, což se muselo vyřešit stavebně – podřezáníma následnou izolací několika zdí. Topení původně zavěšené na jedné ze stěn hlavní místnosti se podařilo přesunout pod okno, kde tolik nepřekáží. Na jeho místě nyní stojí zelená rozkládací sedačka, která je přirozeným centrem pokoje. V rohu místnosti navíc díky vhodněji uspořádané dispozici zbylo místo i pro jídelní stůl.

Obývací pokoj Obývací pokoj
Obývací pokoj

GLAMOUR STYL

Střídmou eleganci kombinovanou se stylem městské džungle zvýrazňuje volba růžovéa zelené barvy, zlaté detaily na nohách stolků a na rámečku obrazu a polštáře s tropickými motivy.

CO TU FUNGUJE

Inspirujte se barevnými interiérovými triky.

MODRÁ

Jedna z hlavních nosných stěn je natřená namodro a tvoří elegantní pozadí pro sametovou pohovkua čalouněné židle.

ČERNÉ AKCENTY

Černý jídelní stůl se doplňujes černou pracovní deskou v kuchyni a kovovou policía stolkem, které jsou jako promyšlené černé tečky rozmístěné po interiéru. 

BROSKVOVÁ

Broskvový odstín závěsů, křeseli několika polštářů ladí s novou vinylovou podlahou v dekoru světlého dřeva. Lososové polštáře se navíc hezky vyjímají na zelené pohovce a zklidňují energeticky silný dekor polštářů  s přírodními motivy.

Obývací pokoj s patrem Obývací pokoj s patrem
Obývací pokoj s patrem

PATRO

Masivní dřevěnou konstrukci patra na spaní se podařilo odlehčit přetřením nosných trámůa zábradlí nabílo. Schody zůstaly z praktických důvodů v původním dřevěném dekoru.

KUCHYŇ A KOUPELNA

Zásadní proměnou prošla i kuchyň s koupelnou. Ty jsou od sebe vzájemně odděleny novou příčkou a do koupelny se z kuchyně vchází posuvnými dveřmi. Nová kuchyňská linka v bílém provedení je navržena tak, aby ladila s původními špaletovými okny. Podlahu kuchyně i koupelny zdobí dlažba s hexagonálním dekorem, který je použitý také na hlavní veřejné chodbě domu. „Kromě toho, že nepravidelný tvar dlaždic sjednocuje vzhled bytu s interiérem domu, nám to také ulehčilo pokládku, protože zde nejsou pravoúhlé stěny,“ pochvaluje si řešení Mirka. Nepravidelný tvar mají také bílé obklady v koupelně a kuchyni, což oba prostory designově sjednocuje.

Pohled z kuchyně do obývacího pokoje Pohled z kuchyně do obývacího pokoje
Pohled z kuchyně do obývacího pokoje

KUCHYŇSKÝ KOUT

V jednoduché černo-bílé kuchyni Mirka využila hexagony na podlaze i na obkladu stěny. Pracovní plocha se musela přizpůsobit umístění plynové karmy. Majitelka bytu má výhodu, která některým novostavbám velmi schází – praktická kuchyň je vybavena přiléhající spižírnou.

DESIGNÉRKA MIRKA DOŠLÁ

„Ráda si hraju s barvami, těší mě ladit kontrasty městského centra s divokou přírodou. Kombinací bareva vzorů se dá vyjádřit opravdu cokoliv, stačí jen se nebát.“

Designérka Mirka Došlá Designérka Mirka Došlá
Designérka Mirka Došlá

FOTOGALERIE

Fotografie nad sedačkou pocházejí z roku 1962 a zachycují tehdejší vzhled ulic v blízkém okolí bytu. Doplňují je moderní grafiky.

KONTAKT, KTERÝ BY SE VÁM MOHL HODIT

Mirka Došlá

, interiérová designérka a specialistka na home staging,

sellafurniture.com

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura