PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Dům s dřevěnou duší

Dům s dřevěnou duší

Je to náš první dům a stavěli jsem si ho s pomocí rodiny sami. I když dnes vidíme, že má spoustu nedostatků, stal se nám domovem a řekl nám toho hodně...

Je to náš první dům a stavěli jsem si ho s pomocí rodiny sami. I když dnes vidíme, že má spoustu nedostatků, stal se nám domovem a řekl nám toho hodně nejen o stavění, ale i o nás samotných.

Ráda bych vás pozvala na návštěvu našeho domu. Vysnili, navrhli i postavili jsme ho pro čtyřčlennou rodinu
a tak si někdy říkáme, že snad ani není pravda, že se nám náš sen opravdu vyplnil. Rodinný dům jsme se rozhodli s manželem postavit těsně po dokončení vysoké školy. Celá výstavba byla jako jízda na horské dráze. Vše šlo velmi rychle i proto, že jsme se chtěli co nejdříve nastěhovat s naší čerstvě narozenou dcerou. Ačkoliv jsem vystudovala obor stavby na bázi dřeva na Mendelově univerzitě v Brně, na domě je vidět, že jsme stavěli poprvé. Dům je zděný z pórobetonu. Pomáhal nám, kdo mohl. Projekt domu navrhl děda, dřevěnou kuchyň na míru vyrobil táta ve své truhlárně, s interiérem jsem experimentovala já. Povedlo se nám nakonec dostát našemu předsevzetí a nastěhovat se skoro přesně do roka od získání stavebního povolení.

Jídelna Jídelna
Jídelna

JÍDELNA Mezi kuchyní a obývacím pokojem je jídelní kout. Protože máme velké rodiny, našli jsme nakonec řešení, jak do prostoru umístit stůl až pro osm osob.

Malá pracovna Malá pracovna
Malá pracovna

MINIPRACOVNA Výklenek vzniklý mezi vestavěnou skříní a stěnou je využitý jako malá pracovna se stolkem a policemi. Všechno vybavení je z IKEA, jen jsme zkrátili police na požadovanou šířku.

LADĚNÍ ZA POCHODU

Kvůli spěchu, ve kterém dům rostl, a minimálním zkušenostem z praxe, jsme pro interiér neměli v podstatě žádnou vizi a vše vznikalo takzvaně na koleně. Kromě toho jsme jako mladá rodina měli dost omezený rozpočet. Povedlo se nám nasekat množství chyb a zbytečných kompromisů, ale sledovat, jak dům krok za krokem roste, byla skvělá zkušenost. I díky tomu, že jsem si mohla pohrávat s řešením interiéru, jsem si ověřila, že mě to baví a určitě se tvorbě interiérů chci do budoucna věnovat. 

Kuchyň Kuchyň
Kuchyň

KUCHYŇ Okno z kuchyně vede na zastřešenou vstupní terasu. Dispozice ve tvaru písmene L mi dopřává velkou pracovní plochu i dostatek úložných prostor po obvodu obou stěn. Stěna za pracovní deskou je
z dřevotřísky, stejně jako celá kuchyň.

CO TU FUNGUJE

Dřevo a dřevodekor jsou hlavním společným znakem procházející naším domem

1. PODLAHA Vinyl v dekoru přírodního dubu tvoří jednolitou podlahovou plochu v celém domě.

2. KUCHYŇ Na míru vyrobená kuchyňská sestava má korpus, pracovní desku i sokly z dřevotřísky,
která přirozeně navazuje na podlahu.

3. OKNA A DVEŘE Od samého počátku bylo jasné, že základní charakter domu se bude odvíjet
od dřeva, takže okna a dveře jsou v dřevodekoru horské borovice.

4. DOPLŇKY Rámečky, držáky polic, garnýže, stínidla, nohy jídelních židlí i drobný nábytek nebo
nádobí, to vše působí díky dřevu teple a mile.

Ložnice Ložnice
Ložnice

NAŠE LOŽNICE Šetřili jsme místem, ale zároveň jsme si přáli zachovat velkou masivní postel po rodičích
s obrovským úložným prostorem, proto je postel přístupná jen z jedné strany. Úchytky z provázků ladí
s oblíbeným povlečením v mátové barvě.

Špalek jako noční stolek Špalek jako noční stolek
Špalek jako noční stolek

NOČNÍ STOLEK Pořádný kus dřeva u postele je jedním z mých oblíbených masivních kousků. Špalek vyrobil podle mého přání kamarád Jarda a stojí na malých kolečkách, aby se dal snadno přesouvat.

S DOTYKEM DŘEVA

Dispozice domu o podlahové ploše 150 m2 je navržena pro čtyřčlennou rodinu. Centrum tvoří prostorná obytná místnost, která spojuje kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a pracovní halu. Velký společný prostor je příjemný, protože můžeme trávit hodně času společně a slouží zároveň jako herna pro děti, které teď už máme dvě. I když jsou jejich pokoje menší, oběma do budoucna zajistí potřebné soukromí. Snad jedinou věcí, v níž jsme měli od začátku jasno, bylo to, že chceme v domě použít dubové dřevo a dřevodekory. Snadnou volbou pro nás tedy byla vinylová podlaha právě v imitaci dubu a výběr dekorů na kuchyň. To také bylo skoro celé vybavení, s nímž jsme se do domu stěhovali.

Pracovna Pracovna
Pracovna

PRACOVNA V HALE Filc z nástěnky se opakuje i na čele staršího psacího stolu z dřevotřísky, jehož pracovní desku jsem opatřila novou fólií.

Ilustrace v dětském pokoji Ilustrace v dětském pokoji
Ilustrace v dětském pokoji

OBLÍBENÉ ILUSTRACE V dětském pokoji visí řada obrázků, které jsem pro děti podle vzorů z internetu sama namalovala a zvolila barvy tak, aby zapadly do jejich pokojů. Samozřejmě dostaly také rám z masivního dřeva.

Při návrhu kuchyně jsem se inspirovala fotkou z časopisu, kterou jsem měla roky uloženou v paměti. Věděla jsem, že chci použít kontrast tmavě šedé barvy a dřeva. Díky perfektní práci truhlářství mého táty vznikla kuchyň přesně taková, jakou jsem si přála. Dům mi poskytl spoustu prostoru pro experimentování. Díky dlouhým hodinám procházení aktuální nabídky obchodů, vyhledávání výrobců a zkoušení různých rukodělných nápadů se mi povedlo dům zařídit za minimální náklady. V pracovně mám letitý pracovní stůl od rodičů, který jsem jen barevně přizpůsobila celkovému ladění našeho interiéru pomocí fólie a filcových obkladů. Hodně nábytkových kusů u nás doma pochází z Ikea. Máme spoustu knih, takže knihovna Kallax byla nutností. I nízký stolek v obýváku je zděděný kus, na který jsme nalepili zbytek desky z kuchyně. Radost mi dělá také masivní stojan na rostliny, který podle mého návrhu vyrobil jeden internetový kutil. Zjistili jsme totiž, že téměř všechny pokojové rostliny musíme orientovat k jedné stěně, protože jinde na ně není prostor nebo dostatek světla.

Dívčí pokoj Dívčí pokoj
Dívčí pokoj

DÍVČÍ POKOJ Tapeta od značky Vavex pokrývá stěnu u pracovního stolu s poličkami. Malá knihovna slouží Vandičce k ukládání hraček a knih.

Předsíň Předsíň
Předsíň
Věšáky v předsíni Věšáky v předsíni
Věšáky v předsíni

VĚŠÁKY Pro malé děti jsme připravili bytelné háčky na oblečení ve výšce, kam samy snadno dosáhnou
a můžou se tak procvičovat v samostatnosti. Místo pod oknem je ideální.

DĚTSKÝ SVĚT NA MÍRU

Postupně přibyly i dětské pokoje a nábytek na chodbě. Dívčí pokoj jsme na přání dcery ladili dorůžova
– a nebylo to vůbec snadné. V pokoji má totiž kvalitní starší postel v dekoru třešně a najít balanc mezi bílou, růžovou a tímto odstínem mi dalo hodně práce. Pomohl nám barevný koberec, kožené úchytky a růžovo-béžová tapeta. V pokoji jsme také upcyklovali starší bílou komodu, z níž jsme pomocí pracovní desky vytvořili stůl. Dcera si zvolila třpytivou bílou dřevotřískovou desku s názvem Andromeda a celá rodina jí ji potají trochu závidí.

U PIANA
Po několika letech do domu přibyl jeden z mých nejoblíbenějších kusů, a to historické piano, po kterém jsem dlouho toužila a na které také pravidelně hraji.

Interiérová architektka Bára Baštová Interiérová architektka Bára Baštová
Interiérová architektka Bára Baštová

V dětských pokojích ani na chodbě jsme se už nevyhnuli výrobě na míru. Zejména malý chlapecký pokoj bylo téměř nemožné rozumně zařídit sériově vyráběnými kusy. Teprve během vybavování pokoje nábytkem jsme přišli na to, že by ve fázi návrhu domu bývalo stačilo posunout dvě příčky o pár centimetrů a nemuseli jsme tento problém vůbec řešit. Díky zkušenostem se zařizováním domu jsem se naučila spoustu
praktických věcí, z nichž tou nejdůležitější je právě nepodcenit návrh dispozice a celý koncept předem dobře promyslet. Prý se říká, že až třetí dům, který člověk postaví, je v jeho očích dokonalý. Dnes už tomu rozumím, asi to bude pravda…

Kontakty, které by se vám mohly hodit

Interiérová laboratoř interierovalaborator.cz, Instagram:@interierova.laborator,
e-mail: bastova@interierovalaborator.cz
Truhlářství Ochozka robertochozka.wixsite.com/truhlarstvi

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představí komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

30. května – 28. října 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo, Adriana Kolda, si ráda kreslila už jako malá.
Číst článek
20. 05. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

Nová hvězda české hračky. Adriana Kolda založila značku Totemo před 4 lety, dnes její stavebnice z plastu sklízí obdiv

Česká hra z recyklovaného plastu má několik interaktivních sad, se kterými si můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Tryskáče, autíčka, ptáky, kočky... Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo je Adriana Kolda.

Design & umění
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika