PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Domov plný příběhů

Domov plný příběhů

Byt, kde žije textilní výtvarnice se sochařem a dětmi, má zcela unikátní atmosféru. Cítíte se tu trochu jako v galerii, trochu jako v útulné kavárničce, hlavně ale nenuceně a příjemně.

Bára se svojí rodinou obývá nejvyšší patro tříposchoďového činžovního domu ze začátku dvacátého století.

Jídelna Jídelna
Jídelna

Obklopeni uměním

Obrazy na zdi jsou autorská díla Báry Motlové. Jedná se o volnou malbu, ale i předsádky knih, které Bára ilustrovala.

Pracovní kout s knihovnou Pracovní kout s knihovnou
Pracovní kout s knihovnou

PRACOVNÍ KOUTJeho nedílnou součástí je stará kovová pracovní lampa, ke které má Bára niterný vztah. Bývala totiž součástí dílny, v níž se Bára učila od dědečka a tatínka dřevořezbu.

Okrajové historické městské čtvrti, které bývaly po staletí samostatnými vesnicemi, si i poté, co je postupně spolkne město, často drží milý venkovsko - sousedský ráz. Tak jako v plzeňské čtvrti Doudlevce, kde bydlí v rodinném domě kloboučnice Bára s rodinou. „Líbí se mi, že se sousedy ten zdejší venkovský odkaz stále vnímáme a i se stále snažíme pořádat spoustu sousedských aktivit,“ říká Bára. Dům býval pekárnou. Peklo se zde před druhou světovou válkou a během ní. „Kdysi tento dům koupil můj pradědeček, který se vášnivě zamiloval do mojí prababičky, svolení vzít si ji za ženu mohl dostat ale až poté, co bude mít svůj vlastní dům. Usilovně pracoval a vydělal na tento, otevřel zde pekárnu a pak dostali babičku. Já mám ten příběh moc ráda a zároveň je to pro mě ukázka toho, že když se chce, lze dosáhnout všeho. Bydlíme zde tři domácnosti. Moje maminka, sestra s dětmi a já s mým mužem Benediktem Tolarem, synem Benem a dcerou Berenikou. Každá domácnost má vlastní patro, žijeme ale všichni hodně společně, každý dělá v rámci chodu domu něco a funguje nám to dobře,“ vysvětluje Bára.

Police s modely aut Police s modely aut
Police s modely aut

MODELY AUT

Sbírka nejrůznějších autíček, z nichž některá syn Ben následně upravuje, postaršuje, lepí na ně umělé mechy či vytváří nejrůznější dioramata.

Dětský pokoj Dětský pokoj
Dětský pokoj

DĚTSKÝ POKOJ

Je kombinací klasického pokojíčku, ale zároveň dílny a ateliéru. Neustále se zde něco tvoří, kutí a patinuje. Pod postelí je schovaná velká vláčkodráha.

Ložnice s věstavnou postelí Ložnice s věstavnou postelí
Ložnice s věstavnou postelí

LOŽNICE

Vestavnou ložnici si Bára navrhla a nechala vyrobit od truhláře. Na horní skříňce je přidělané projekční plátno, na které se v rámci rodinných kinovečerů promítají filmy. Tapeta se jmenuje Korralang a je od švédské značky Boråstapeter.

BYDLENÍ S LEHKOSTÍ

JAK VYTVOŘIT PROSTOR, KTERÝ JE ORIGINÁLNÍ A INSPIRATIVNÍ.

SVOBODA

Nadhled v přístupu k vytváření interiéru. Není třeba se držet nějakých dogmat, v duchu eklektismu můžete kombinovat i zdánlivě nekombinovatelné, zároveň je ale třeba také hlídat, aby se domov nestal postupně skladištěm. Doplňků a vybavení, které již nefungují či ztratily svůj původní smysl, se bez výčitek zbavujte.

VOLNÝ PROSTOR

Vzdušnost a lehkost velkých otevřených prostorů si lze dopřát i na relativně omezeném půdoryse.

Výtvarnice Bára Motlová s dcerou Výtvarnice Bára Motlová s dcerou
Výtvarnice Bára Motlová s dcerou

SPOLEČNĚ S DCEROU

Bára Motlová s dcerou Berenikou. Zavěšený dřevěný artefakt na stěně je vyplavené dřevo z chorvatské pláže, jehož sbírání je oblíbenou dovolenkovou rodinnou kratochvílí.

GENIUS LOCI

Dávná historie domu je pro Báru a jejího manžela nesmírně důležitá, proto například rádi na stěnách snímají vrstvy původních výmaleb. „Zdi jsme částečně odkryli právě kvůli těm starým rodinným příběhům. Můj muž je sochař a restaurátor, proto se zde mnoho původních prvků zachovalo, zároveň se ale snažíme, aby to působilo i současně. Náš byt byly vlastně původně tři byty, v nichž kdysi bydlelo několik dalších příbuzných. Dispozice našeho bytu je oproti té původní zcela předělaná, bouraly se příčky a například velká okna v kuchyni jsme nově vytvořili až teprve před deseti lety. Při pořizování nábytku a doplňků se vydáváme nejčastěji cestou bazarů, zrekonstruovaných věcí z půdy nebo máme také rádi princip suvenýrů, jak tomu říkáme. Když někam jedeme, zjistíme, zda a kdy je v místě bleší trh, a vydáme se tam. Třeba nedávno jsme byli v Českosaském Švýcarsku a v místním antiku koupili krásnou lampu. Zařizování je pro nás tedy takové hodně zážitkové, kdy následně tyto věci s příběhem rádi doplníme naopak zase současnými kousky,“ dodává Bára.

Dětský pokoj Dětský pokoj
Dětský pokoj

ORIGINÁLNÍ KOUSKY

Krucifix je dílem Báry manžela, sochaře Benedikta Tolara.Od něho také kdysi dostala diskokouli, která bývá součástí rodinných diskoték.

„Bílý objekt – satelit na zdi je dílem mého muže. Jednou při rodinné hádce s ním mrštil o zem a pošlapal ho. Ihned poté jsme se nad satelitem zastavili, rozněžnili se a prohlásili, že teď objekt vypadá ještě lépe!“

Bára Motlová, klouboučnice a výtvarnice

Předsíň Předsíň
Předsíň

PŘEDSÍŇ

Báře je blízké vintage, přítomnost dřeva, berlínsko-drážďanský neokázalý styl, nadsázka, vtip a hravost. Toto vše se v předsíni bytu pěkně potkává.

Věšák ze starých běžek. Věšák ze starých běžek.
Věšák ze starých běžek.

ORIGINÁLNÍ VĚŠÁKZa vstupem do bytu si můžete odložit svršky na věšák vyrobenýz vysloužilých běžek. Sulov, nebo Artis? Vybrat si můžete i podle oblíbené značky výrobce.

KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Originální modely Klobouky, čepice a další z dílny Báry Motlové a rodinné značky Diva. tutenhuten.cz

Umělecká tvorba Některá z děl sochaře Benedikta Tolara jsou volně prodejná. tolarbenedikt.com

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura