PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Bydlet jako na milimetru

Bydlet jako na milimetru

Majitelka si přála dostat do koupelny všechno, co by tam mohlo být, kdyby měla dvojnásobek místa.


Aby designérka Ana Alačkova dostala z takového projektu jedničku s hvězdičkou, tak musela hodně počítat. Přečtěte si její zkušenost.


DŘÍVE Koupelna měla jen základní vybavení, retro rohovou vanu a hlavně chyběla druhá toaleta.

Půdorys - původní stav Půdorys - původní stav
Půdorys - původní stav

NYNÍ Ačkoli do koupelny přibyl sprchový kout a toaleta, vypadá prostor daleko větší a vzdušnější.

Půdorys - současný stav Půdorys - současný stav
Půdorys - současný stav

Pohled od vstupu
Jednotlivé zařizovací předměty na sebe navazují a tvoří harmonický celek. Schválně se soustřeďte, jestli na první pohled odhalíte šikovně ukrytý koš na prádlo a uvědomte si, jak barevnost a hebkost ručníků, které tady vidíte jako první, ovlivňuje vnímání celé koupelny.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ Poctivé počítání vedlo ke zdárnému konci proměny. A v chodbičce, kterou se vstupuje do hlavní části koupelny, zbyl prostor i na velký topný žebřík a skříň vestavěnou až ke stropu.

Původní stav - umyvadlo a rohová vana Původní stav - umyvadlo a rohová vana
Původní stav - umyvadlo a rohová vana

DŘÍVE Kdyby nedošlo k technickým problémům, mohla by docela elegantní koupelna ještě nějakou dobu plnit svou funkci. Ale ono došlo.

Pohled od umyvadla
Počítání bylo nutné i v tomto případě. Vymyslet umístění pračky se sušičkou tak, aby se daly i používat, nebylo vůbec jednoduché.

Pohled od umyvadla Pohled od umyvadla
Pohled od umyvadla

NYNÍ Na pračku a sušičku zbylo místa tak akorát. Nevzhledné přípojky jsem schovala za poličku, která poslouží i jako odkládací prostor pro prací prostředky. Tak aby byly vždy snadno po ruce!

Původní stav s rohovou vanou Původní stav s rohovou vanou
Původní stav s rohovou vanou

DŘÍVE Roh s radiátorem v původní koupelně byl poměrně nevyužitý. Keramické obklady vypadaly dobře, ale situaci pod vanou jste vidět nechtěli.

Jak si vybrat na Heureka.cz Jak si vybrat na Heureka.cz
Jak si vybrat na Heureka.cz
Vybírání na heureka.cz Vybírání na heureka.cz
Vybírání na heureka.cz

Těžký úkol popisuje sama interiérová designérka Ana: "Nechtěla jsem zklamat dvě malé holčičky, které při rekonstrukci přišly o svou oblíbenou vanu. A tak Roman dostal úkol – vybrat model, který bude ještě lepší než ten původní. Nebylo by to až tak náročné, kdyby nás neomezovaly milimetry. Ještě že měl skvělého pomocníka. Možnosti vyhledávání atypické vany na internetovém srovnávači cen ukázala Romanovi odbornice Veronika Molčanová z Heureky, heureka.cz.

Když mi majitelka této koupelny, učitelka Milena, popsala své přání, řekla jsem si, že to nebude jednoduchý úkol. Do místnosti ve tvaru L o rozloze necelých 7,5 m2 bylo podle požadavků čtyřčlenné rodiny potřeba umístit daleko víc věcí, než bylo v původní koupelně: vanu, sprchový kout, umyvadlo, toaletu, pračku se sušičkou, koš na prádlo a spoustu dalšího úložného prostoru. Při první návštěvě mi bylo jasné, že si během navrhování budu připadat spíše jako matematik. Hlavní prim celé proměny hrály výpočty na milimetry. Tiše jsem doufala, že do našeho projektu najdeme to správné... Docela pomohlo vyhledávání na Heurece.
O existenci vany o rozměrech 170 × 90 cm věděl málokdo. Já třeba vůbec. Hledání bylo úspěšné. Nová vana plně nahradila původní a holčičky měly obrovskou radost. Přály si totiž stejně veliký bazén, jaký měly předtím. Dál bylo nutné vypočítat nejen prostor mezi vanou a toaletou, ale i prostor pro pohodlné otevření dvířek pračky. Počítání mi usnadnil výběr záchodové mísy s hloubkou 46 cm. Šířka vstupu do sprchového koutu zase byla závislá na hloubce umyvadla. V brněnském showroomu Koupelny Elements jsem vybrala praktický model Sapho Orinoko. Jeho hloubka pouhých 42 cm se díky dokonalému tvaru umyvadla ukázala jako naprosto dostačující. Po několika večerech byl návrh na světě. Z prezentace jsem od paní učitelky Mileny dostala jedničku s hvězdičkou a šlo se na věc. Navrhuji v počítačovém programu, kde jsou všechny stěny rovné, proto mohu navrhovat přesně na milimetr. Realita je ovšem jiná, a tak jsem byla napjatá až do okamžiku, kdy jsem si v již hotové koupelně mohla ověřit, že se dvířka pračky doopravdy otevřou až do maximálního rozsahu. Požadavek na úložný prostor jsem vyřešila vestavnou skříní v původně nevyužité vstupní části koupelny. Koš na prádlo jsem schovala do skříňky pod umyvadlem. Vybranou dlažbu v dekoru imitace travertinu doplnily ručníky v pastelových barvách od značky Matějovský, nástěnné dekorace jsou z dílny mé sestry a designové doplňky od značky Sapho. Původní centrální osvětlení jsem doplnila o dva doplňkové zdroje. Funkční integrované v zrcadle Astro LED Sapho pro pohodlnější líčení a ambientní obvodové pro okamžiky, kdy zatoužíte po relaxaci v horké vaně plné voňavé pěny...

Pohled od pračky
Umyvadlo Orinoko od Sapho se stalo jedním z klíčových prvků této proměny. Je totiž hluboké pouhých 42 cm, takže umožňuje pohodlný vstup do sprchy.

Sprchový kout Sprchový kout
Sprchový kout

3 body k úspěchu

1. Měření
Dvakrát měř, jednou řež. Vyhnete se tak nečekaným komplikacím.

2. Osvětlení
Více zdrojů osvětlení není jen designová záležitost, ale především funkční.

3. Neutrální barva
Neutrální základ je ideální tam, kde je spousta prvků.

Koupelnové doplňky Sapho Koupelnové doplňky Sapho
Koupelnové doplňky Sapho
Umístění zrcadla Umístění zrcadla
Umístění zrcadla
Montáž koupelnového nábytku Montáž koupelnového nábytku
Montáž koupelnového nábytku

KROK ZA KROKEM S vybalením a umístěním zrcadla s integrovaným osvětlením a lupou mi ochotně pomáhal Roman. A o to, aby výsledek byl dokonalý, se postaral truhlář pan Janík, ten pod umyvadlo vyrobil a namontoval skříňku, která bude sloužit jako koš na prádlo. Zrcadlo Astro LED, Sapho, 100 × 70 cm, sapho.cz, 6 190 Kč

Pohled od sprchy
Z nudné chodbičky se stal naprosto funkční a plnohodnotný prostor, aniž by to bylo na úkor dostatečné šířky průchodu.

Chodbička s vestavnou skříní Chodbička s vestavnou skříní
Chodbička s vestavnou skříní

NYNÍ I když vestavná skříň nemá hloubku ani 30 cm, poskytuje dostatek úložného prostoru.
Její mohutnost odlehčuje výklenek, který se nabízí jako samozřejmé místo pro stylové dekorace.

Původní stav - pohled ke dveřím Původní stav - pohled ke dveřím
Původní stav - pohled ke dveřím

DŘÍVE Vstupní část do koupelny sloužila jen jako průchod bez praktického využití. Škoda nevyužitého prostoru.

Usazování vany Usazování vany
Usazování vany
Osazování sprchové zástěny Osazování sprchové zástěny
Osazování sprchové zástěny

BEZ ODBORNÍKŮ ANI RÁNU! Stejně jako výběr zařizovacích předmětů, tak ani jejich montáž nebyla jednoduchá. Klíčové vybavení koupelny je ze Sapho, ale atypický sprchový kout zaměřila a dodala firma SanSwiss, sanswiss.cz.

Keramické siluety Keramické siluety
Keramické siluety
Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac
Originální misky od Nikoliny Rodić Grgac

VÝTVARNÉ ORIGINÁLY Dcerky majitelky Mileny byly inspirací pro výběr doplňků. Svou představu jsem sdělila své sestře, akademické sochařce Nikolině Rodić Grgac, a ona ji ztvárnila v podobě dvou keramických siluet s krajkovou ozdobou. Siluety podtrhují nejen ženskost, ale i individualitu každé z holčiček. Siluety jsme pak doplnily o misky a další funkční prvky. Instagram: @nikolina.grgac

BAREVNÁ ŠKÁLA

ZÁKLADNÍ NEUTRÁLNÍ BAREVNOST OSVĚŽUJÍ DOPLŇKY, KTERÉ SE DAJÍ KDYKOLIV SNADNO ZMĚNIT.

Bílá je na omítce, sanitě a spotřebičích.

bílá bílá
bílá

Neutrální béžová na obkladech nechá vyniknout ostatním prvkům.

Béžová Béžová
Béžová

Zelené jsou bambusové ručníky a další doplňky.

zelená zelená
zelená

Elegantní šeříková na doplňcích funguje jako ženský prvek!

šeříková šeříková
šeříková

ANA ALAČKOVA
Interiérová designérka, která miluje harmonogramy a jejich dodržování. „Spolupráce na proměně, která měla řád, mě bavila od přesného zadání až po přesné výpočty.“

Designérka Ana Alačková Designérka Ana Alačková
Designérka Ana Alačková

MILENA
Majitelka bytu „Designérka Ana vybalancovala výsledek mezi přáním zákazníka a vlastní představou o funkčním a hezkém projektu, za což jí srdečně děkujeme.“

Majitelka Milena Majitelka Milena
Majitelka Milena

PROSTOR

Koupelna ve tvaru do písmene L v cihlovém bytovém domě měla základní vybavení a spoustu nevhodně využitého prostoru. Keramické obklady stěn působily elegantně, ale už měly vypadané spáry, a některé dlaždice na zemi dokonce praskly. V koupelně bylo umyvadlo, rohová vana a pračka se sušičkou, ale provozu čtyřčlenné rodiny už to nevyhovovalo.

PROBLÉM

Kvůli špatně dotaženému sifonu celých osm let zatékalo pod vanu. Po opravě závady
a vyschnutí podkladu se jednotlivé dlaždice začaly odlepovat. Navíc pod vanou byla odhalená neskutečná hromada smetí, kterou po sobě zanechala stavební firma. Havarijní stav ale nebyl jediným důvodem pro rozhodnutí o rekonstrukci. Ve čtyřčlenné rodině akutně chyběla druhá toaleta a sprchový kout, který významně sníží spotřebu vody.

ŘEŠENÍ

Razantní změnou dispozice a výběrem atypických zařizovacích předmětů vznikl prostor nejen pro chybějící toaletu a velkorysou vanu, ale i pro nový sprchový kout, po kterém tajně toužila půlka rodiny. Vzniklý prostor ve finále vypadá daleko větší, než byla koupelna před rekonstrukcí.

Nákupní košík

Umyvadlo Sapho Orinoko, 5 970 Kč, zrcadlo Sapho Astro LED, 5 190 Kč, WC Catalano New Zero, 15 896 Kč, vana Duravit Starck, 20 363 Kč, sprchová vanička SanSwiss ILA, 10 136 Kč, vodovodní baterie Hansgrohe Metropol, 6 647 Kč, vše elements.cz; sprchová zástěna SanSwiss Cadura, 16 528 Kč, sanswiss.cz; rektifikovaná dlažba Reverso Avorio, 1 442 Kč, archtiles.cz; doplňky do koupelny Sapho Altea, 2 980 Kč, sapho.cz; bambusové ručníky, Matějovský, matejovsky.cz, 3 375 Kč/set; roleta Plisse, Top styl interiér, 7 150 Kč; LED ambientní osvětlení, valmax.cz, 15 890 Kč; stavební práce včetně WC a předsíně, 130 000 Kč

Kolik to stálo

Stavební práce............... 130 000 Kč
Dlažba a obklady............. 43 260 Kč
Nábytek a sanita ........... 168 594 Kč
Osvětlení a doplňky...........24 000 Kč

CELKEM......................... 365 854 Kč


KONTAKTY, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Vybavení koupelny: Sapho, sapho.cz
Vyhledávač a srovnávač cen: Heureka, heureka.cz
Koupelnový textil: Matějovský, matejovsky.cz


Zajímá vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Designblok Cosmos v Oblastní galerii v Liberci!
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 5 min

Spektakulární instalace, která dokáže oslovit i laika. V Liberci je k vidění oceňovaná výstava českého skla Designblok Cosmos

Putovní výstava Designblok Cosmos, kterou v Praze a Miláně spatřilo již přes sto tisíc lidí, míří do regionů. Aktuálně zaparkovala v zahradě Oblastní galerie Liberec. Proč se vyplatí vyrazit na sever nám prozradila Jana Zielinski a Filip Suchomel.

Design guide
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které nejenže respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem,“ uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura