PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Pohled od závěsu
Galerie článku (5)

Bydlet jako AFRODITÉ

Majitelka Saša čekala pět let na koupelnu v přízemí, ale pořád s mužem nemohli najít správné řešení – do místnosti totiž zasahuje kus schodiště, které tu vytváří takovou skoro jeskyni. Ještě že Saša miluje antické báje!


Naše moderátorka Jana se v této proměně objevila i v roli bájné Ariadny. Než jí ale červená nit ukázala cestu z labyrintu překážek v naší proměně, natrefila na boha požitkářství, Dionýsa, který si v jeskyni zatím krátil čekání prostým obžerstvím. Těm, kdo mají rádi pohled do zákulisí, můžeme prozradit, že podobné scény se v divadle i ve filmu vpašovávají do scénářů proto, aby se věčně hladoví herci taky jednou v klidu najedli. A tak se tyto scény často zkouší i několikrát...

DŘÍVE
Malý prostor u vstupu do domu vznikl z toho, co zbylo po stavbě předsíně a schodiště do patra. Do části prostoru také schodiště zasahuje.

NYNÍ
Nová koupelna využívá všechny možnosti – v nejvyšší části je sprchový kout, pod schodiště do jeskyně se vešla zásuvková komoda.

Jak udělat z nedostatku přednost

Asi to taky znáte – ženy, které doma nemají řemeslníka, závidí těm, které ho doma mají. Ale ženy řemeslníků pláčou, protože jejich muži jsou stále v práci a nemají na údržbu domácnosti čas. Saša je příkladem té druhé ženy. A protože na koupelnu v přízemí čekala už pět let, mohlo by brzy dojít k antické tragédii. Raději jsme ji zařadili do natáčecího plánu, připravili harmonogram prací, navrhli styl a s dostatečným předstihem natočili původní stav. Základním argumentem, proč se manžel Jiří zdráhal do koupelny pustit, totiž bylo, že neví, co vykope, až se pustí do podlahy. Když před lety koupený domek rekonstruovali, vyvalil se na něj metrákový žulový balvan.

DŘÍVE
Koupelna tu byla v plánu od nastěhování do domu, ale postupně se z ní stalo skladiště, protože byla v přízemí a blízko ke vchodu.

původní stav původní stav
původní stav

Pohled od sprchy
Zub, který tu vytváří korpus schodiště, byl vlastně motivem, který dal styl celé koupelně. Prostor připomínající jeskyni designéra Petra Šlejmara inspiroval k vytvoření lázní připomínajících staré antické báje.

Pohled pod schodiště Pohled pod schodiště
Pohled pod schodiště

NYNÍ
V nejvyšší části prostoru je sprchový kout se stěnami obloženými kamennou dýhou. V kulatém zrcadle nad umyvadlem se odráží antický dekor a v jeskyni pod schodištěm je ukrytá komoda.

Sapho - zástěna walk in Sapho - zástěna walk in
Sapho - zástěna walk in

VYSNĚNÝ SPRCHOVÝ KOUT Díky tomu, že je koupelna
v přízemí, nebylo třeba pořizovat do sprchového koutu vaničku, ale stačilo jen dobře vyspádovat podlahu k odtokovému kanálku. Zástěnu tvoří pevná skleněná deska, tzv. walk in. Spolu s ní jsme v Sapho pořídili v podstatě celé vybavení koupelny.

3 body k úspěchu

1. Dispozice
Rozmístění funkcí se přizpůsobilo rozdílným výškám stropu.
Tak se využil každý metr plochy.

2. Materiály
Kámen, keramika a přírodní dřevo, to jsou dominantní prvky, které tady udávají styl.

3. Dekor
Masivní barevné pruhy
známe z učebnic historie antického výtvarného umění.

DŘÍVE
Z místnosti vedou jedny dveře přímo na dvůr – v budoucnu se počítá s přístavbou sauny, takže dveře proměnu přežily a dál čekají.

Původní stav Původní stav
Původní stav

Pohled od vstupu
Antický dekor na stěně vedle vstupních dveří se odráží v zrcadle a vytváří tak další zajímavý efekt. Na podlaze je velkoplošná dlažba v dekoru kamene, na stěně kamenná dýha a pod umyvadlem deska z masivního dřeva.

Pohled od dveří Pohled od dveří
Pohled od dveří

NYNÍ
Roh vymezený pro sprchový kout je celý obložený kamennou dýhou v pískovém odstínu. Dýha, která se snímá z kamenných bloků, se lepí v pruzích, je bezespárá a odolává vlhkosti.

Pohled od umyvadla Pohled od umyvadla
Pohled od umyvadla

Pohled od jeskyně
Dveře vedoucí do dvora jsou prozatím zakryté lehkým závěsem, aby tu zbytečně nerušily, protože se nepoužívají. Jejich čas přijde, až za nimi bude přistavená sauna.

Pohled od závěsu Pohled od závěsu
Pohled od závěsu

Pohled od závěsu
Největší divočina se před vámi rozprostře, když se díváte od závěsu ukrývajícího dveře do dvora. Hrubá omítka na zubu schodiště schválně připomíná jeskynní strukturu, do pískové barvy je přebarvené i topení. Kromě umyvadla a wc se sem vešla rovněž komoda a pračka se sušičkou zakryté dřevěným pultem.

ZPÁTKY DO MINULOSTI

V antických bájích je svět plný lásky i nenávisti jako dnes – ale málokdy si uvědomujeme, že v paláci krále Mínoa už tekla teplá voda a podlahy se vyhřívaly teplým vzduchem pomocí tzv. hypokaustu – pod vyvýšenou podlahou proudil horký vzduch z blízkého topeniště. Návrat do antiky tedy může znamenat ohlédnutí o několik tisíc let zpátky a spatřit tam to, co vidíme ve vlastním zrcadle. Včetně výrazných barevných pruhů, které našeho designéra Petra Šlejmara baví už od jeho studií výtvarného umění. Zatímco hypokausty se datují někdy kolem 2 000 let př. n. l., tzv. protogeometrický a geometrický styl dekoru byl známý už mezi 12. a 8. stoletím př. n. l.

DŘÍVE
V rohu u dveří byl přívod na pračku a topení určené do budoucí koupelny. Luxfery prosvětlují schodiště do patra.

Původní stav Původní stav
Původní stav

Pohled od sprchy
Aby bílá technika příliš nenarušovala poklidný antický ráz nové koupelny, nechal ji Petr zakrýt dřevěným korpusem, který zároveň slouží jako odkládací pult. Barevné pruhy odvádějí pozornost od komplikovaného stropu.

Pohled od sprchy Pohled od sprchy
Pohled od sprchy

NYNÍ
Žebříkový radiátor zůstal na svém místě, jen ho Petr s Romanem přestříkali na pískovou barvu a opatřili věšákem na ručníky z vyplaveného dřeva. Vedle pračky se vešla i sušička.

ČIŠTĚNÍ PÁROU
Po stavebních pracech je třeba očistit úplně všechno. Pára je šetrná k povrchům, nemusíte se jí bát ani na kamenné dýze nebo na skle, zároveň ničí bakterie a viry. Naše volba byla jasná! Parní čistič SC 2 Deluxe EasyFix Premium má vtipný i praktický design – LED kroužek zobrazuje provozní režim. Karcher.cz, 5 053 Kč.

Čištění pomocí parního čističe Čištění pomocí parního čističe
Čištění pomocí parního čističe
Kärcher parní čistič Kärcher parní čistič
Kärcher parní čistič

CO S TÍM ZUBEM?

Kromě času byl dalším zdánlivě neřešitelným problémem zub schodiště, který v části budoucí koupelny snižoval pochozí výšku a nedal se ničím zakrýt. „Napadlo mě, že schodiště vlastně vytváří v koupelně takovou malou jeskyni – a odtud už to byl jen kousek k inspiraci antikou, takže největší hendikep vlastně nakonec udal proměně její styl,“ říká Petr a vzpomíná, že rozmístit jednotlivé zařizovací prvky nebylo nic těžkého – prostě se musel připůsobit tomu, co mu prostor dovolí. „V nejvyšší části je sprchový kout, který mohl být prostorný, protože vana už by se sem stejně nevešla. Když se Saša zeptala, jestli by nemohl být obložený kamennou dýhou, byl jsem v sedmém nebi – s tímto přírodním materiálem jsme v Bydlet jako… ještě nepracovali a bylo jasné, že bude vypadat skvěle!“ vzpomíná. „Jak jsme se rozjeli ve fantazírování
o skutečné jeskyni, napadla mě dokonce celoplošná povrchová úprava hrubou stěrkou, a to včetně stropu. Bylo by to efektní, ale ukázalo se, že nám to časové možnosti nedovolí, to bychom si museli s proměnou hrát ještě o měsíc déle,“ konstatuje Petr. 

DOBRODRUŽSTVÍ V JESKYNI
Většinu prací zvládl Sašin manžel Jiří, což byla výhoda i nevýhoda. Rodina hodně ušetřila za řemeslníky, ale na druhé straně zase nebylo komu práci reklamovat… Naštěstí k tomu ani nenastal důvod. Syn Marek se může jen smát, těsně před rekonstrukcí si totiž zlomil klíční kost, a tak nemohl pomáhat. Ve finiši přišli pomoci i naši experti – designér Petr vyměřuje umístění budoucích barevných pruhů, produkční Honza osazuje umyvadlo. Na posledním snímku pracuje dcera Vendulka – to není legrace. Musí přece vyzkoušet, jestli topí podlahové topení, až ho táta poprvé zapne. Z jejího výrazu se zdá, že topí!

vybourávání podlahy vybourávání podlahy
vybourávání podlahy
pomocník pomocník
pomocník
pokládka podlahového vytápění pokládka podlahového vytápění
pokládka podlahového vytápění
hydroizolace koupelny hydroizolace koupelny
hydroizolace koupelny
vyměřování barevných pruhů vyměřování barevných pruhů
vyměřování barevných pruhů
úprava masivní dřevěné desky pod umyvadlo úprava masivní dřevěné desky pod umyvadlo
úprava masivní dřevěné desky pod umyvadlo
zednické práce zednické práce
zednické práce
zkouška podlahového vytápění zkouška podlahového vytápění
zkouška podlahového vytápění

TISÍCE SPRCHOVÝCH KOUTŮ!
Pro radu, jak se vyznat v nabídce na trhu, se Jana vydala za odborníkem. Jakub Šesták z internetového nákupního rádce Heuréka nám poradil, že nejlepší je nabídku odfiltrovat – když začnete vybírat podle ceny, výrobce a pak třeba podle typu dveří, dostanete se na nějakých deset favoritů. O těch si přečtete recenze lidí, kteří už je mají, a pak se můžete vydat do showroomu vyhlédnutý kout obhlédnout, jestli je to opravdu on. Podívejte se na Heuréka, heureka.cz.

Přestože se Sašin manžel Jiří s žádným průšvihem při vykopávání podlahy už nesetkal, jen betonování a instalace podlahového vytápění mu zabraly poctivý měsíc času, než vyschl beton a pak i betonová stěrka na topení, aby se mohla pokládat dlažba a konečně začít topit. Dalším zádrhelem byl palubkový obklad stropu, pro který se rozhodli, když bylo jasné, že se stěrka nestíhá. Nepravidelný tvar stropu znamenal neustálé vyměřování a přiřezávání, takže i tady čas běžel rychleji, než by všichni potřebovali. Zatímco běžely stavební práce, Petr hledal na trhu komodu, co se vejde do výklenku v jeskyni pod schodištěm, a nacvičoval si malování antických dekorů jedním tahem. Spokojeně konstatoval, že jakýkoli styl si vymyslíte, pomocí doplňků ho snadno vyladíte – na našem trhu už všechno je.

MAJITELKA SAŠA
Do poslední chvíle nevěřila, že se proměna opravdu stihne, a o to větší radost měla, když klapla poslední klapka a opravdu bylo všechno hotové.

Majitelka Saša Majitelka Saša
Majitelka SašaBAREVNÁ ŠKÁLA

Hra na antickou jeskyni vyžaduje barevnou uměřenost. Pracovali jsme s pískem a barvou býčí krve. Bílá je výmalba, sanita a spotřebiče. Přírodní povrchy najdete na kamenné dýze a na dřevu. Býčí krev na dekoru, jedna z nejstarších barev světa!


PETR ŠLEJMAR

Interiérový designér, který miluje historické stylizace a baví ho dotahovat zvolené období do detailů. Když víno, tak z amfory!
„Největší radost mám z kamenné dýhy, která je pro sprchové kouty vlastně ideálním bezespárým materiálem. Její dekor se v mokru ještě zvýrazní.“

PROSTOR
Místnost vedle vchodových dveří do domu má kromě vstupních dveří z předsíně ještě jedny prosklené, vedoucí do dvora. Tam je v budoucnu naplánovaná přístavba sauny. Kromě dveří prostor prosvětlují ještě luxfery ze schodiště. Protože koupelna tu byla od začátku plánovaná, je sem zavedená voda i odpad. Byla tu nefunkční toaleta a naopak připojená funkční pračka.

PROBLÉM
Do místnosti zasahuje spodní část interiérového schodiště, která snižuje pochozí výšku a vytváří tak temnou a nepraktickou jeskyni.

ŘEŠENÍ
V jeskyni je umístěná komoda, vedle původní pračky se vešla ještě sušička a oba spotřebiče částečně zakrývá dřevěný pult. Protože tu nebyla potřeba vana, vznikl prostorný sprchový kout
a do vyzděné příčky je osazené umyvadlo a zavěšená toaleta. Dveře na dvůr zakrývá závěs.

Nákupní košík

Umyvadlo Punc, 6 290 Kč, sifon umyvadlový King, 750 Kč, zrcadlo Viso, závěsné wc Brilla, 3 915 Kč, wc prkénko Edita,1 1790 Kč, splachovací tlačítko Sigma 50, 4 110 Kč, wc nádržka Geberit Kombi fix, 4 134 Kč, sklo do sprchového koutu walk in, š. 100 cm, 5 790 Kč, š. 60 cm, řezané na míru, 7 092 Kč, uchycení skel walk in, 7 092 Kč/2 ks, dlažba Horton beige, 695 Kč/m2, vše Sapho, sapho.cz; obklad z kamenné dýhy, 122 × 244 cm, kamenypro.cz, 6 990 Kč/ks; skříňka Enhet, 1 450 Kč/ks, osuška Siesjön, 149 Kč, ručník Siesjön, 79 Kč, vše ikea.cz; dávkovač mýdla Nore, 129 Kč, kelímek na kartáček Nore, 99 Kč, wc kartáč Nore, 209 Kč, miska na mýdlo Nore, 89 Kč, odpadkový koš Haverdal 31, 150 Kč, váza Denno, 269 Kč, vše jysk.cz; světlo stropní vestavné, LED panel 185 mm, 18 W, baumax.cz, 699 Kč/ks; stolička, 5 950 Kč, dekorace ryby, od 1 350 Kč/ks dle konkrétního rozměru a provedení, vázy a nádoby, od 940 Kč/ks, vše snel.cz; stínidlo lustru Zvonkohra perleť, d. 110 cm, truhlikov.cz, 629 Kč

Kolik to stálo

Sanita a materiál 92 579 Kč
Dlažba 7 874 Kč
Obklad stěn 32 278 Kč
Doplňky a textil 3 450 Kč
Práce 27 236 Kč
CELKEM 163 417 Kč

Kontakty, které by se vám mohly hodit

Heuréka Nákupní rádce, díky kterému se v nabídce neztratíte. Heureka, heureka.cz
Kärcher Parní čisticí stroj je do koupelny ideální. karcher.cz
Sapho Vše do koupelny najdete v showroomech
v Příbrami a Líbeznicích nebo v e-shopu sapho.cz.

Zaujala vás tato proměna? Podívejte se na ni online!

Proměna online

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

"Náš záměr byl vytvořit prvky, které nejen, že respektují historii místa, ale zároveň přinášejí čistý estetický dojem," uvádí Eduard Herrmann.
Číst článek
19. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Pražské hřbitovy budou krásnější. Designéři navrhli nové navigační prvky a jednoduchý, přesto funkční mobiliář

Designéři Josef Tomšej a Eduard Herrmann se mohou radovat z vítězství v mezinárodní designérské soutěži na navigační prvky a mobiliář pro celkově 33 hřbitovů, vyhlášené hřbitovními a pohřebními službami hl. města Prahy.

Design & umění
Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění