PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Bydlení ve stylu BIEDERMEIER

Bydlení ve stylu BIEDERMEIER

Kritické hlasy odsuzovaly biedermeier jako idylu hřbitova. Dnes to klidně může být hygge nebo boho – a spousta z nás si v tom klidu domova aspoň někdy...

Kritické hlasy odsuzovaly biedermeier jako idylu hřbitova. Dnes to klidně může být hygge nebo boho – a spousta z nás si v tom klidu domova aspoň někdy ráda lebedí.

bydlení pod lupou

∼ BIEDERMEIER ∼

Satirické zobrazení dvou šosáckých maloměšťáků pana Biedermanna a pana Bummelmayera dalo zpětně jméno novému stylu.

V roce 1848 si německý spisovatel Joseph Victor von Scheffel vymyslel pro mnichovský časopis Fliegende Blätter (Létající stránky) dvě postavičky, které se mu spojily v jednoho komického veršotepce Gottlieba Biedermeiera. Bieder znamená v němčině dobrý, počestný, ale i šosácký, maloměšťácký, konzervativní nebo prostoduchý. Maier je časté německé příjmení, jako u nás Novák – prostě prototyp maloměšťáka. Ten kladl důraz na přiměřenost, uklidňující atmosféru a uklizenou domácnost. A mimochodem, bydlení tehdy bylo atraktivním tématem v tisku!

Bydlení ve stylu BIEDERMEIER Bydlení ve stylu BIEDERMEIER
Bydlení ve stylu BIEDERMEIER
Kdybyste chtěli vědět, kdy se součástí bytu stal obývák, tak to bylo právě v této éře, která bývá ohraničována roky 1815 a 1848.“— Pavlína Blahotová, šéfredaktorka

V Anglii, Francii a Rusku vládl klasicismus a empír. V německy mluvících zemích, mezi něž jsme v 19. století přirozeně patřili, byla v době Bachova absolutismu zřejmá tendence prostých měšťanů nevidět, neslyšet a neřešit. A protože z příčiny vyplývá důsledek, občané soustředili svou pozornost na budování rodinného krbu a začali si vylepšovat bydlení, v němž se mohli svobodně realizovat - a tak to konečně začalo být doma mnohem pohodlnější.

HNÍZDOVÉ STOLKY

Jednoduchý variabilní nábytek vyplynul z přirozené potřeby dostat do malých prostor co největší pohodlí.

Bydlení ve stylu BIEDERMEIER Bydlení ve stylu BIEDERMEIER
Bydlení ve stylu BIEDERMEIER

NOVÍ OBYVATELÉ

Města se rozrůstala o nové obyvatele, kteří přicházeli z venkova za prací do manufaktur a průmyslových podniků ‒ ti často bydleli v pavlačových domech, kde museli platit nájem, a tak své byty zařizovali podle většinou nijak ideálních finančních možností. Inspirace šlechtickými sídly se tedy přizpůsobovala skromnějším prostorám i rodinným rozpočtům. Symbolem zjednodušení a zlevnění nábytkového vybavení jsou bezpochyby thonetky, židle z ohýbaného dřeva, oblíbené dodnes. Michael Thonet představil poprvé svůj ohýbaný nábytek na průmyslové výstavě v Koblenci v roce 1841. I přes Metternichovu přízeň se z Vídně, kde vlastní firmu založil, raději přestěhoval do Koryčan, kde měl výrazně větší klid na práci, a hlavně všude kolem bukové lesy. Možná vás překvapí, že úspěšná podnikatelská rodina už tehdy prosazovala udržitelné podnikání a kromě přísných pravidel těžby a svozu dřeva také stanovila pravidla ochrany ptactva v lesích, kde se buky kácely. 

Postel na spaní →

Postele přišly o pompézní nebesa, zjednodušily se jejich tvary a staly se intimním nábytkem určeným výhradně pro spaní. Už žádné přijímání návštěv!

kulatý stůl ↓

Nejoblíbenějším typem se stal kulatý stůl na jedné noze, který odkazoval až do antiky. Působil jako ideální střed rodiny, která se kolem snadno vešla.

Bydlení ve stylu BIEDERMEIER Bydlení ve stylu BIEDERMEIER
Bydlení ve stylu BIEDERMEIER
Jídelna ve stylu Biedermeier Jídelna ve stylu Biedermeier
Jídelna ve stylu Biedermeier

NOVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Devatenácté století je v mnoha ohledech blízké dnešní době a jeho osobnosti známe téměř jako své vrstevníky. Nebo víte o někom, kdo by nikdy neslyšel o Magdaleně Dobromile Rettigové? I ona je symbolem orientace na domácí pohodu a klid. Literární kritik Arne Novák ji sice později odsoudil jako maloměšťačku, která dělí dny na všední a sváteční a ohraničuje své nudné manželství spižírnou a postelí, plotnou a prádelníkem, ale my víme dvě věci: Za prvé ‒ Arneho vyplísnila jeho matka, spisovatelka Teréza Nováková, zastánkyně emancipačního hnutí, a za druhé ‒ podle kuchařek paní Magdaleny se naučily česky psát a číst i ty ženy, které by k tomu zřejmě nic jiného přivést nedokázalo.

Skleník Skleník
Skleník

← skleník

K vystavení rodinných pokladů sloužil skleník, nejlépe průhledný ze tří stran a vybavený zrcadlem, aby se efekt zdvojnásobil.

KONZOLOVÝ STOLEK ↓

Stolky, které měly nohy vykroužené do tvaru lyry, vycházely už z klasicismu, ale byly stále oblíbené pro svou zdobnost i praktičnost.

Chodba ve stylu Biedermeier Chodba ve stylu Biedermeier
Chodba ve stylu Biedermeier

NOVÉ TYPY NÁBYTKU

Potřebám flexibilního vybavení místností vyhovovaly nejrůznější typy stolů a stolků ‒ od rozkládacích po hnízdové, které se zasunovaly pod sebe. V této době také vznikl víceúčelový šicí stolek nebo snadno přenosný stolek servírovací. Božena Němcová pracovala u jednoduchého psacího stolu s dvoupatrovým nástavcem, lépe situovaní spisovatelé nebo úředníci používali stoly se stahovací roletkou.     Do domácnosti přibyl také elegantní toaletní stolek s pohyblivým vyklápěcím zrcadlem, o jakém se dříve dámám ani nesnilo. Víte, že symbolem biedermeierovského útulného domovase stal ušák? Byl známý už dříve z francouzských a anglických sídel, ale nyní se vrátil na výsluní společně s novou funkcí rodiny ‒ v jednom bytě teď totiž žilo společně i několik generací a ušák byl výhradním místem babiček a dědečků. 

garnitura

Sestava křesel, pohovky a sedátek čalouněných v jednom stylu byla předchůdkyní dnešních sedacích souprav. Ovšem slovo garnitura, které vyjadřovalo společný styl několika částí, dnes vztahujeme spíše k politice.

Obývací pokoj ve stylu Biedermeier Obývací pokoj ve stylu Biedermeier
Obývací pokoj ve stylu Biedermeier
Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak
ČSOB - Úvěr k dotaci
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Touha a odhodlání žen uskutečňovat své sny i v díle Dušana Jurkoviče. Výstava Vesna 2.0 láká na specifickou lokaci

24. května 2024 – 30. března 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Eduard Herrmann a Matěj Coufal se potkali už na škole a započali tak svou úspěšnou kariéru
Číst článek
25. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Náš konec nebyl ze dne na den. Úspěšná dvojice Herrmann & Coufal se rozpadla, jak zpětně hodnotí 10 let spolupráce a celý obor?

Kreativní duo Herrmann & Coufal po deseti letech ukončilo společné působení. Dvojice, kterou respektovala odborná veřejnost i soukromý sektor v otevřeném rozhovoru o designu a jeho složitostech.

Rozhovory
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide