PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Bydlení podle feng-šuej

Bydlení podle feng-šuej

pracovnaKdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlep...

pracovna

Kdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlepší podmínky, zkuste vsadit i na symboliku a uvidíte, že výsledek se dostaví.

Ideální by bylo pociťovat při každém vstupu do kanceláře inspiraci, je to významné pro pěstování fantazie a tvořivosti.Jiří Šmikmátor, specialista na feng-šuej

Pro umístění domácí pracovny neplatí tak přísná pravidla, jako je tomu u firemních kanceláří, kde je třeba respektovat funkce a zaměření jednotlivých klíčových lidí (např. šéfové by neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy). V případe domácí pracovny je naopak vhodnější a praktičtější, když bude tato místnost blízko vstupu do domu, aby návštěvy nenarušovaly chod domácnosti. Ideální je zřídit do této pracovny samostatný vstup zvenčí, samozřejmě pokud to je možné.

Minimalistická pracovna Minimalistická pracovna
Minimalistická pracovna

BARVY

Jejich volba muže zapůsobit na vaše soustředění i kreativitu, záleží, co chcete podpořit. Při provádění změn doporučuji být trpělivý, provádět je postupně a sledovat jejich dopady na vaši náladu i pracovní výsledky.

MONITOR

Jeho záření vytváří z blízkého okolí středně těžkou patogenní zónu. Pokud ho zrovna nepoužíváte, nenechávejte ho běžet ve Stand-By režimu, alevypnete ho zcela.

ŽIDLE

Spousta jich je krásných, ale jen některé jsou zároveň ergonomické. Tato působí lehce a vzdušně, ale je vhodná spíše pro krátkodobé sezení.

Pořádek

Uspořádaná pracovní plocha, ať už jde o desku stolu, či ponk v dílně, je přímo spojena s pořádkem v myšlenkách a čistým záměrem. S úklidem přichází úleva a energie.

Pokud nemůžete věnovat pracovně vlastní místnost, umístěte kout se stolem a počítačem kamkoliv jinam než do ložnice.

POHLED OD STOLU

Pokud dispozice domu nebo bytu umožňuje výběr z více možností umístění pracovny podle světových stran (myšleno od geometrického středu jednotlivých podlaží), tak přednost mají sektory s orientací na JV, V, SZ nebo JZ (to je pracovna s dobrou energií pro ženy), ostatní sektory jsou méně vhodné. Z hlediska typologie místnosti je stěžejní otázkou umístění pracovního stolu – ten by měl zaujímat důstojné místo co nejdále ode dveří, ale s dobrým výhledem na ne, současně byste měli vidět ven z okna, nehledět přímo do zdi, ale dívat se přes celou místnost, což podporuje rozhled a tvořivost a podněcuje fantazii. Směr pohledu od stolu souvisí s pracovní oblastí a zájmy: všeobecněpřínosnými směry jsou JV a V pro růst a rozvoj všech aktivit včetně financí, další motivující směry jsou například J pro obchod a právní záležitosti, JZ pro oblast rodiny a personalistiky a SV pro sebepoznání a nasměrování v živote.

KDE NESEDĚT?

Zásadně je nevhodné umístění pracovního křesla zády ke dveřím, k oknům, do přímé linie dveře–dveře (nebo okno). Toto uspořádání vede k neklidu, nesoustředění se, ke ztrátě výkonnosti i vlastní motivace. Do místnosti by měla volně proudit energie vstupními dveřmi, částečněi oknem, odstranit by se mely různé překážky v toku energie, jako je třeba masivní nábytek kolem vstupu, poruchy vstupních dveří nebo podlahya podobně. Místnost je dobré vybavit živými rostlinami a vkusnými dekoracemi, které budou v systému Pa-Kua symbolizovat jednotlivé zájmové oblasti: kariéru, bohatství, pracovní cíle a vše, čeho chcete dosáhnout.

Zasedací místnost s pracovnou Zasedací místnost s pracovnou
Zasedací místnost s pracovnou

VÝHLED

Od stolu byste měli vidět ven z okna. Pokud se navíc díváte na jih, východ nebo jihovýchod, je to přímo perfektní!

Ideál

Hlavním úkolem je najít své ideální pracovní místo a ponořit se do jeho energie, jen tak můžete v tomto prostoru naplno  využít svůj potenciál. Zkoušejte, hledejte a nespěchejte.

PRO LEPŠÍ PRÁCI

NĚKDY K DOSAŽENÍ VELKÉHO EFEKTU STAČÍ I MENŠÍ ZMĚNY.

1

Záření

Vzhledem k velké koncentraci elektromagnetického záření v pracovně se doporučuje sedět co nejdále od elektroinstalací, Wi-Fi routeru, hromadných zásuvek apod. Dělejte si také častější přestávky a travte je venku na čerstvém vzduchu při procházkách nebo cvičení.2

Ve firmě

Pokud zařizujete kanceláře v rámci svojí firmy, je třeba najít pro danou funkci optimální umístění – např. šéfové by rozhodne neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, ale naopak co nejdále od něj, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy.

PRÁCE A BARVY

Co se týká barevného uspořádání kanceláře, tak existuje spousta metod pro používání barev; obecnědoporučuji volit barvy jednak podle potřeby zvýšení, snížení nebo stabilizace energie pro daného člověka v kanceláři, a jednak podle účelu místnosti: například pro kancelář reklamního studia nevystačíme s běžně doporučovanou „solidní hnědou“, neboť tento provoz potřebuje naopak prezentovat návštěvníkům svou barevnou fantazii a kreativitu. V neposlední řade je také dobré respektovat světové strany, především co se týká oslunění – například v J sektoru můžete tlumit energii Ohne tmavšími barvami a dekoracemi, naopak v S  sektoru zvolte pestřejší barvy pro nabíjení celého prostoru. Rozhodující je ale stejně vždy vaše vlastní vnímání barev.

PA-KUA A SYMBOLIKA

Systém Pa-Kua je založený na proudění energie od vstupu dovnitř místnosti a každý sektor v ní má svůj význam. Analogicky, jak jdete za svým cílem, tak se od vstupu jde přímou cestou do sektoru Cílů, přičemž vlevo je Minulost, vpravo Budoucnost. Právě v pracovně se tohoto rozmístění předmětu, které symbolizují hodnoty, jichž chcete dosáhnout, hojně využívá. Naše tabulka vám ukáže, jak na to.

Bydlení podle feng-šuej Bydlení podle feng-šuej
Bydlení podle feng-šuej

VSTUP DO MÍSTNOSTI

BOHATSTVÍ, PENÍZE 

zlaté nebo pozlacené dekorace

CÍLE, SLÁVA, UZNÁNÍ 

symbolika Cílu firmy = panel Radost, Spokojenost, vize rozvoje firmy

PARTNERSKÉ VZTAHY

pracovní kolektiv, prezentace obchodních partnerů

MINULOST FIRMY

starší, zavedené produkty, odkazy k minulosti firmy 

ZDRAVÍ volný čas

BUDOUCNOST FIRMY

novinky, panel Budoucnost firmy, mapy Evropy nebo světa

VEDENÍ, MOUDROST

knihy, časopisy, osvěta

KARIÉRA, ZAČÁTEK

vodní element (fontánka), plakát s vodopádem

NÁPOMOCNÍ PŘÁTELÉ 

soška nebo plakát patrona firemních aktivit

Pracovní kout v obývacím pokoji Pracovní kout v obývacím pokoji
Pracovní kout v obývacím pokoji

S ČISTÝM STOLEM

Kdykoliv budete začínat nějakou novou práci, ukliďte napřed celý stůl a uvolněte místo pro nový projekt. Ten se rozběhne mnohem snadněji, než kdyby byl stul plný zbytku po starých projektech.

Tohle ne!

(NE)DOBRÉ POSEZENÍ SPRÁVNÁ ERGONOMIE A ZÁSADY FENG-ŠUEJ JDOU RUKU V RUCE.

Je to jednoduché: co je nepohodlné, to vás vyčerpává. Velmi důležitá je kvalita pracovní židle, a to proudržení dlouhodobého zdraví zad, ramen a krku. Pozice monitoru by měla být vždy přímo proti vám, i malý úhel při natáčení hlavy muže časem způsobit bolesti i poškození pátere. Výšku židle upravte tak, aby chodidla stála rovně na podlaze a spodní strana stehen se lehce dotýkala sedací části židle.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představí komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

30. května – 28. října 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo, Adriana Kolda, si ráda kreslila už jako malá.
Číst článek
20. 05. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

Nová hvězda české hračky. Adriana Kolda založila značku Totemo před 4 lety, dnes její stavebnice z plastu sklízí obdiv

Česká hra z recyklovaného plastu má několik interaktivních sad, se kterými si můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Tryskáče, autíčka, ptáky, kočky... Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo je Adriana Kolda.

Design & umění
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika
Foto Ondrej Kosik
Číst článek
12. 05. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Na kreativní práci potřebuji dostatek času. Žena si musí vybrat, muži mohou dát kariéře opravdu všechno, otevírá složité téma sklářka Kateřina Handlová

Před rokem a půl převzala po Rony Pleslovi kreativní vedení sklárny Rückl a v první kolekci Heroine vzdala hold ženským hrdinkám. S designérkou Kateřinou Handlovou jsme si povídaly i o tom, jakou pozici podle ní mají ženy v současném českém designu.

Rozhovory