PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Bydlení podle feng-šuej

Bydlení podle feng-šuej

pracovnaKdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlep...

pracovna

Kdo by nechtěl, aby se mu v práci dařilo, bavila ho, a ještě dobře vydělávala? Dovolte prostoru kolem vás, aby vám poskytl pro práci ty nejlepší podmínky, zkuste vsadit i na symboliku a uvidíte, že výsledek se dostaví.

Ideální by bylo pociťovat při každém vstupu do kanceláře inspiraci, je to významné pro pěstování fantazie a tvořivosti.Jiří Šmikmátor, specialista na feng-šuej

Pro umístění domácí pracovny neplatí tak přísná pravidla, jako je tomu u firemních kanceláří, kde je třeba respektovat funkce a zaměření jednotlivých klíčových lidí (např. šéfové by neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy). V případe domácí pracovny je naopak vhodnější a praktičtější, když bude tato místnost blízko vstupu do domu, aby návštěvy nenarušovaly chod domácnosti. Ideální je zřídit do této pracovny samostatný vstup zvenčí, samozřejmě pokud to je možné.

Minimalistická pracovna Minimalistická pracovna
Minimalistická pracovna

BARVY

Jejich volba muže zapůsobit na vaše soustředění i kreativitu, záleží, co chcete podpořit. Při provádění změn doporučuji být trpělivý, provádět je postupně a sledovat jejich dopady na vaši náladu i pracovní výsledky.

MONITOR

Jeho záření vytváří z blízkého okolí středně těžkou patogenní zónu. Pokud ho zrovna nepoužíváte, nenechávejte ho běžet ve Stand-By režimu, alevypnete ho zcela.

ŽIDLE

Spousta jich je krásných, ale jen některé jsou zároveň ergonomické. Tato působí lehce a vzdušně, ale je vhodná spíše pro krátkodobé sezení.

Pořádek

Uspořádaná pracovní plocha, ať už jde o desku stolu, či ponk v dílně, je přímo spojena s pořádkem v myšlenkách a čistým záměrem. S úklidem přichází úleva a energie.

Pokud nemůžete věnovat pracovně vlastní místnost, umístěte kout se stolem a počítačem kamkoliv jinam než do ložnice.

POHLED OD STOLU

Pokud dispozice domu nebo bytu umožňuje výběr z více možností umístění pracovny podle světových stran (myšleno od geometrického středu jednotlivých podlaží), tak přednost mají sektory s orientací na JV, V, SZ nebo JZ (to je pracovna s dobrou energií pro ženy), ostatní sektory jsou méně vhodné. Z hlediska typologie místnosti je stěžejní otázkou umístění pracovního stolu – ten by měl zaujímat důstojné místo co nejdále ode dveří, ale s dobrým výhledem na ne, současně byste měli vidět ven z okna, nehledět přímo do zdi, ale dívat se přes celou místnost, což podporuje rozhled a tvořivost a podněcuje fantazii. Směr pohledu od stolu souvisí s pracovní oblastí a zájmy: všeobecněpřínosnými směry jsou JV a V pro růst a rozvoj všech aktivit včetně financí, další motivující směry jsou například J pro obchod a právní záležitosti, JZ pro oblast rodiny a personalistiky a SV pro sebepoznání a nasměrování v živote.

KDE NESEDĚT?

Zásadně je nevhodné umístění pracovního křesla zády ke dveřím, k oknům, do přímé linie dveře–dveře (nebo okno). Toto uspořádání vede k neklidu, nesoustředění se, ke ztrátě výkonnosti i vlastní motivace. Do místnosti by měla volně proudit energie vstupními dveřmi, částečněi oknem, odstranit by se mely různé překážky v toku energie, jako je třeba masivní nábytek kolem vstupu, poruchy vstupních dveří nebo podlahya podobně. Místnost je dobré vybavit živými rostlinami a vkusnými dekoracemi, které budou v systému Pa-Kua symbolizovat jednotlivé zájmové oblasti: kariéru, bohatství, pracovní cíle a vše, čeho chcete dosáhnout.

Zasedací místnost s pracovnou Zasedací místnost s pracovnou
Zasedací místnost s pracovnou

VÝHLED

Od stolu byste měli vidět ven z okna. Pokud se navíc díváte na jih, východ nebo jihovýchod, je to přímo perfektní!

Ideál

Hlavním úkolem je najít své ideální pracovní místo a ponořit se do jeho energie, jen tak můžete v tomto prostoru naplno  využít svůj potenciál. Zkoušejte, hledejte a nespěchejte.

PRO LEPŠÍ PRÁCI

NĚKDY K DOSAŽENÍ VELKÉHO EFEKTU STAČÍ I MENŠÍ ZMĚNY.

1

Záření

Vzhledem k velké koncentraci elektromagnetického záření v pracovně se doporučuje sedět co nejdále od elektroinstalací, Wi-Fi routeru, hromadných zásuvek apod. Dělejte si také častější přestávky a travte je venku na čerstvém vzduchu při procházkách nebo cvičení.2

Ve firmě

Pokud zařizujete kanceláře v rámci svojí firmy, je třeba najít pro danou funkci optimální umístění – např. šéfové by rozhodne neměli obsazovat místnosti blízko vstupu, ale naopak co nejdále od něj, jinak hrozí, že nebudou mít rozhodující postavení při řízení firmy.

PRÁCE A BARVY

Co se týká barevného uspořádání kanceláře, tak existuje spousta metod pro používání barev; obecnědoporučuji volit barvy jednak podle potřeby zvýšení, snížení nebo stabilizace energie pro daného člověka v kanceláři, a jednak podle účelu místnosti: například pro kancelář reklamního studia nevystačíme s běžně doporučovanou „solidní hnědou“, neboť tento provoz potřebuje naopak prezentovat návštěvníkům svou barevnou fantazii a kreativitu. V neposlední řade je také dobré respektovat světové strany, především co se týká oslunění – například v J sektoru můžete tlumit energii Ohne tmavšími barvami a dekoracemi, naopak v S  sektoru zvolte pestřejší barvy pro nabíjení celého prostoru. Rozhodující je ale stejně vždy vaše vlastní vnímání barev.

PA-KUA A SYMBOLIKA

Systém Pa-Kua je založený na proudění energie od vstupu dovnitř místnosti a každý sektor v ní má svůj význam. Analogicky, jak jdete za svým cílem, tak se od vstupu jde přímou cestou do sektoru Cílů, přičemž vlevo je Minulost, vpravo Budoucnost. Právě v pracovně se tohoto rozmístění předmětu, které symbolizují hodnoty, jichž chcete dosáhnout, hojně využívá. Naše tabulka vám ukáže, jak na to.

Bydlení podle feng-šuej Bydlení podle feng-šuej
Bydlení podle feng-šuej

VSTUP DO MÍSTNOSTI

BOHATSTVÍ, PENÍZE 

zlaté nebo pozlacené dekorace

CÍLE, SLÁVA, UZNÁNÍ 

symbolika Cílu firmy = panel Radost, Spokojenost, vize rozvoje firmy

PARTNERSKÉ VZTAHY

pracovní kolektiv, prezentace obchodních partnerů

MINULOST FIRMY

starší, zavedené produkty, odkazy k minulosti firmy 

ZDRAVÍ volný čas

BUDOUCNOST FIRMY

novinky, panel Budoucnost firmy, mapy Evropy nebo světa

VEDENÍ, MOUDROST

knihy, časopisy, osvěta

KARIÉRA, ZAČÁTEK

vodní element (fontánka), plakát s vodopádem

NÁPOMOCNÍ PŘÁTELÉ 

soška nebo plakát patrona firemních aktivit

Pracovní kout v obývacím pokoji Pracovní kout v obývacím pokoji
Pracovní kout v obývacím pokoji

S ČISTÝM STOLEM

Kdykoliv budete začínat nějakou novou práci, ukliďte napřed celý stůl a uvolněte místo pro nový projekt. Ten se rozběhne mnohem snadněji, než kdyby byl stul plný zbytku po starých projektech.

Tohle ne!

(NE)DOBRÉ POSEZENÍ SPRÁVNÁ ERGONOMIE A ZÁSADY FENG-ŠUEJ JDOU RUKU V RUCE.

Je to jednoduché: co je nepohodlné, to vás vyčerpává. Velmi důležitá je kvalita pracovní židle, a to proudržení dlouhodobého zdraví zad, ramen a krku. Pozice monitoru by měla být vždy přímo proti vám, i malý úhel při natáčení hlavy muže časem způsobit bolesti i poškození pátere. Výšku židle upravte tak, aby chodidla stála rovně na podlaze a spodní strana stehen se lehce dotýkala sedací části židle.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Designem k porozumění. Národní cena za studentský design hlásí blížící se deadline přihlášek. Vizuální styl, knihu či například typografii můžete přihlásit už jen do konce června!

Deadline přihlášek: 30. červen 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Tváří Eiri je Klára Holanová
Číst článek
17. 06. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

AI ve službách módy. Na počátku jsme byly šokované a užaslé, říká zakladatelka značky Eiri, která experimentuje s umělou inteligencí

Značka Eiri vytváří pomocí generativních programů dívčí a ženské obličeje k nerozeznání od skutečných. Tyto tváře pak tiskne na oblečení, takže působí, jako by vystupovaly z nekonečna virtuálního prostředí. Jsou na místě obavy nebo nadšení?

Design & umění
Návrh bez názvu 41
Číst článek
14. 06. 2024
Ondřej Balada
Doba čtení 3 min

Učebnice českého porcelánu, kterou není snadné číst. UPM představilo tradiční materiál ve zbytečně rigidní expozici

Pražské Uměleckoprůmyslové museum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni představuje tři století českého porcelánu. Jak výstava takto široký příběh pro české země důležitého materiálu prezentuje? A pro koho je vlastně určena?

Názory & polemika
Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Eduard Herrmann a Matěj Coufal se potkali už na škole a započali tak svou úspěšnou kariéru
Číst článek
25. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Náš konec nebyl ze dne na den. Úspěšná dvojice Herrmann & Coufal se rozpadla, jak zpětně hodnotí 10 let spolupráce a celý obor?

Kreativní duo Herrmann & Coufal po deseti letech ukončilo společné působení. Dvojice, kterou respektovala odborná veřejnost i soukromý sektor v otevřeném rozhovoru o designu a jeho složitostech.

Rozhovory