PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Bydlení pod lupou: BOHO CHIC

Bydlení pod lupou: BOHO CHIC

I ve stylu, který hlásá, že pravidla neexistují, se dají najít pravidla. Jak jinak by si zařídili byty ti, kdo se bohémství teprve učí?— Pavlína Blaho...

I ve stylu, který hlásá, že pravidla neexistují, se dají najít pravidla. Jak jinak by si zařídili byty ti, kdo se bohémství teprve učí?— Pavlína Blahotová, šéfredaktorka

Byt v boho stylu odráží svobodomyslnou osobnost svého majitele. A kdyby náhodou svobodomyslný nebyl, aspoň doma si tak může připadat.

Boho jako bohém, chic jako šarmantní. Kolik takových lidí potkáváte denně na ulici, v zaměstnání, ve škole? Denní povinnosti poutají naše duše do pracovních uniforem a sportovních dresů s reflexními prvky. Pracujeme v práci, pracujeme na sobě – a jestli se někdy cítíme jako motýl ve skafandru, tak právě boho styl našich domovů nám skafandr snímá a rozepíná křídla. Jeho pojmenování připomíná dávnou nedotknutelnost cikánských rodů, které putovaly Orientem a žily jen podle pravidel, která si určovaly samy. Boho, bohém, Bohemian, jeden základ a různé významy slova, které se stále častěji otiskuje do podoby našich domovů. V boho stylu se potkávají etnické prvky z celého světa, indické, marocké i indiánské, tak jako se na jedné polici skládají suvenýry z mnoha cest. Podobně míchá různé kultury a styly eklektický styl, ten je ale více o nábytku a designu. Boho chic je obraz duše. Prolíná módou, výtvarným uměním i návrhy interiérů. V módě preferuje přírodní materiály a ladí lněné šaty s indiánským pončem a růžemi ve vlasech podle Fridy Kahlo. V interiéru vás přivítá makramé závěsem, obloží spoustou polštářů, přehozů a dek, omámí vás vonnou svíčkou a rozloučí se lapačem snů.

Boho Chic ložnice Boho Chic ložnice
Boho Chic ložnice

KRAJKA může mít různé podoby, od nášivky na rukávech přes luxusní přehoz po uměleckou fotografii. Je na vás, jaký zvolíte odkaz na tradiční rukodělné umění předků.

JAK TO DOMA VYLEPŠIT

Máte zařízený byt, jen byste mu chtěli přidat trochu bohémské energie? Pokud máte velký dřevěný stůl a na něm nudný ubrus, sundejte ubrus a je to. Centrem vaší kuchyně bude kus nábytku, který stmeluje rodinu a u něhož je všem dobře. Dřevěnému stolu sluší barevné židle, klidně každá jiná. Podívejte se po zásobách, možná máte ty pravé odložené ve sklepě. Parádu naděláte i s židličkami z bazaru, kterým namalujete patinu nebo je přestříkáte několika odstíny pudrových sprejů. Servírujte na spoustě barevného nádobí, naučte se používat čerstvé bylinky a pěstujte je všude kolem sebe. Zelená stěna, závěsné květináče v nejrůznějších shlucích, to vše je správně. Obývací pokoj přizpůsobte novému způsobu života – jako bohémové, kočovní cikáni nebo indiánské babičky budete nejspíš často polehávat kolem ohně (radši krb než televize) a pokuřovat dýmku míru. Určitě si vystelte podlahu co nejměkčími koberci, ideální by samozřejmě byly pravé kožešiny nebo kravské kůže – a nezapomeňte na spoustu sedacích polštářů a taburetů. Pohovku přehoďte pleteným přehozem s třásněmi a etno vzorem a také ji vybavte polštáři. 

Macramé doplňky Macramé doplňky
Macramé doplňky

TŘÁSNĚ Provázky a obdiv k ruční práci letí v každé podobě. Můžete mít háčkované stínidlo, pletený koš nebo drhaný závěs. A klidně to všechno vyrobte sami.

DÁVNÉ BARVY I VZORY

I když si při představě Indie, Maroka a Latinské Ameriky určitě vybavíte zářivé barvy, boho interiér si vystačí s klasickým základem v přírodních barvách a ideálně v přírodních materiálech. Buďte odvážní v doplňcích, které se dají snadno vyměnit. Když začnete něčím tak dominantním, jako je koberec nebo mandala na stěně, bude změna okamžitá a výrazná. Při stylové proměně bytu nepořádejte rovnou letecké dny a to, co přestane sloužit, na čas někam jen uložte. Pokud si chcete nevázanou radost z rebelování dopřát, ale založením jste spíš hodná holka nebo slušný chlapec, je možné, že vás bohémské období brzy opustí a budete se chtít vrátit ke klidným pořádkům.

RETRO KYTKY

Tchynin jazyk, dracéna, kaktusy nebo palmy a všechno zelené, co se pne nebo to visí, to jsou vaše nové interiérové doplňky. Nebo nejsou nové? Vaši rodiče možná sprásknou ruce, že tyhle kytky přece oni měli doma a vy jste jimi opovrhovali, ale taková je doba. Rostliny, které by mohly být retro, jsou naopak úplně in. Jejich odolné a velké listy dokonale splňují přání nechat se uprostřed svého bytu pohltit přírodou. 

DEKY A PLÉDY nikdy jich není dost, a pokud se máte inspirovat orientálními pohádkami Tisíce a jedné noci, potřebujete ještě spoustu třásní, a hlavně baldachýn!

Boho ložnice Boho ložnice
Boho ložnice

HRA SE SVĚTLEM

I když se rozhodnete jen pro pár kosmetických změn, v útulné doupě proměníte byt s pomocí zajímavého osvětlení. V tom je boho styl otevřený všem náhodám. Okoukaná stínidla nahraďte ratanovými nebo proutěnými, na stojací lampy pověste stínidla s třásněmi. Stolní lampičky můžete mít v marockém duchu, a když k tomu ještě přidáte spoustu aromatických svíček, je to tam. Teď už bude jen důležité najít si dost času, abyste se ve svém útulném, romantickém a bohémsky nevázaném bytě také dokázali zastavit, posadit se, těmi vonnými svíčkami se obklopit a užít si tu krásnou chvíli, kterou jste si sami nadělili jako dar. Boho je totiž i o tom, že se máte rádi.

POLŠTÁŘE A TABURETY Symbolikou pohodlí a neformálnosti je měkký polštář. Můžete se o něj opírat, ale také na něm sedět na zemi. V kurzu jsou marocké kožené taburety: Afričané si je vycpávají obnošeným šatstvem, takže slouží i jako sezonní úložiště.

Obývací pokoj v boho stylu Obývací pokoj v boho stylu
Obývací pokoj v boho stylu

BOHÉMOVÉ…

JSOU RŮZNÉ TEORIE O TOM, PROČ SE Z NAŠÍ ZEMĚ STALA BOHEMIA, KRAJ ZASLÍBENÝ BOHÉMŮM.

Víme, že kočovným cikánským národům se říkalo v Byzantské říši athinganoi – nedotknutelní. V Evropě byli vlídně přijímáni a například císař Zikmund vydal romskému králi v roce 1417 glejt zaručující ochranu. Když přišli Romové v roce 1419 do Prahy, zrovna se schylovalo k válce, a tak pokračovali do Francie. Tam se jich Francouzi ptali, odkud přicházejí. Představili se prý jako Bohemi, tedy Češi. Ovšem Zikmund vydal Romům v roce 1423 další glejt s podpisem „Rex Bohemiae“, a mohl to být on, kdo dal Romům ve Francii jméno Bohéme.

Obývák Boho Chic Obývák Boho Chic
Obývák Boho Chic
Orientální koberec Orientální koberec
Orientální koberec

KOBERCEOrientální koberec se z konzervativních obýváků našich rodičů vrací na výsluní – a často dokonce nejen na podlahu, ale i na zeď, tak jak sloužil už před tisíci lety.

Rubriky:
Štítky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Ravak
ČSOB - Úvěr k dotaci
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Touha a odhodlání žen uskutečňovat své sny i v díle Dušana Jurkoviče. Výstava Vesna 2.0 láká na specifickou lokaci

24. května 2024 – 30. března 2025
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Pohled z okna v Luciině pokoji v Desavě a její portrét.
Číst článek
12. 06. 2024
Redakce
Doba čtení 2 min

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představuje komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

Exposures, první velká retrospektiva pražské rodačky a fotografky Lucie Moholy má výstavu v Kunsthalle. Přes 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih a audionahrávek. Mnohé z nich se veřejnosti ukazují vůbec poprvé.

Design & umění
Vila 63 je novou pobočkou Café Jen
Číst článek
10. 06. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Espresso tonic, Aperol a design, prosím! Vybíráme dokonalé letní zahrádky, které okouzlí stylem a šarmem

Čeká nás předpověď plná slunečných dní. Kam se skočit ochladit v horkých měsících? Přinášíme seznam zahrádek, kde si ke kávě můžete objednat třeba svěží design s nevšední lokací.

Design guide
Nadané české sklářky: Hana Vopravilová, Dominika Pertýlová a Karolína Vorlíková.
Číst článek
07. 06. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 5 min

Křehká trojice. Představujeme mladé designérky, které dokážou ze skla vykouzlit zázraky

Každá je jiná, ale jedno mají společné – sdílejí lásku ke sklu! Představujeme vám tři mladé nadané české sklářky a jejich tvorbu.

Design & umění
Designnews GRAM
Číst článek
05. 06. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Úctyhodná proměna. Lukáš Žďárský otevřel osobité bistro Gram v místě, kde bývala firemní recepce

Lukáš Žďárský je milovník gastronomie a designu. S partou kolegů zvelebuje staré prostory a probouzí k životu nové koncepty. Kreativně, s respektem k historii místa. Nejnovějším přírůstkem v pestrém portfoliu je vinohradský podnik GRAM.

Design guide
Návrh bez názvu 4
Číst článek
31. 05. 2024
Anna Jurečková
Doba čtení 3 min

Jste v podstatě na nule. Magdalena Rutová se rozhodla promluvit o složité finanční situaci ilustrátorů

Když Magdalena Rutová během březnového udílení cen Czech Grand Design získala titul Ilustrátorka roku 2023, převzetí ceny využila pro důležitý apel. V něm upozornila na nepříznivou finanční situaci oceňovaných ilustrátorů a ilustrátorek.

Rozhovory
Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Eduard Herrmann a Matěj Coufal se potkali už na škole a započali tak svou úspěšnou kariéru
Číst článek
25. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Náš konec nebyl ze dne na den. Úspěšná dvojice Herrmann & Coufal se rozpadla, jak zpětně hodnotí 10 let spolupráce a celý obor?

Kreativní duo Herrmann & Coufal po deseti letech ukončilo společné působení. Dvojice, kterou respektovala odborná veřejnost i soukromý sektor v otevřeném rozhovoru o designu a jeho složitostech.

Rozhovory
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide