PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Shutterstock 1867917709 kopie

5 zelených opatření

V září startuje nová vlna dotačního programu Nová zelená úsporám. Myslí nejen na vlastníky domů, ale i na bytová družstva, seniory a nízkopříjmové domácnosti.

„Už na podzim 2024 můžete bydlet v Timber Praha, prvním dřevěném bytovém komplexu v hlavním městě. Energeticky nejúspornější domy třídy A nabízejí bydlení s dobrou energií, mají tepelná čerpadla, fotovoltaické panely, geotermální vrty, retenční nádrže k opětovnému využití dešťové vody a systémy Smart Home.“

Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka UBM Development Czechia Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka UBM Development Czechia
Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka UBM Development Czechia

JEDNODUŠŠÍ VYŘÍZENÍ

Dotační program Nová zelená úsporám využilo už 180 000 domácností a celkem získaly
22 miliard Kč. V nové etapě je připraveno 55 miliard Kč a Státní fond životního prostředí ČR zjednodušil podání žádosti. Už nemusíte předkládat faktury a zpravidla ani projektovou dokumentaci. Kromě zateplení, pořízení ekologických zdrojů energie (nově i výměnu starého plynového kotle za tepelné čerpadlo) a výstavby pasivních domů podporuje i zelené střechy, využití dešťovky a dobíjecí stanice pro elektromobily, a to i v již realizovaných projektech po 1. lednu 2021, nebo pokud dům teprve kupujete. Výše dotace dosahuje 50 % nákladů a k tomu můžete získat i bonus za kombinaci opatření, šetrný projekt k prostředí či za vybraný region.

ÚSPORY V DOMĚ

Ekologičtější vytápění a výroba zelené energie jdou ruku v ruce se zateplením. Dle dosažené úspory se vypočítává výše podpory až do 950 000 Kč, vztahuje se i na památky. O další dotace (například až 140 000 Kč na výměnu zdrojů tepla, až 60 000 Kč na ohřev teplé vody, až 100 000 Kč na instalaci fotovoltaiky a 105 000 Kč na řízené větrání se zpětným získáváním tepla, až 50 000 Kč na získání tepla z odpadních vod) lze požádat až po realizaci zateplení. Až 535 000 Kč můžete dostat při výstavbě nebo koupi  nového domu (s plochou maximálně 350 m2) s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití energie z obnovitelných zdrojů. NZÚ podporuje až 100 000 Kč zelené střechy a využívání dešťové a šedé vody (až 105 000 Kč).

Úpravy začněte zateplením, primárně míst, kudy teplo nejvíce uniká, pokračujte výměnou oken a pak investujte do ekologických zdrojů energie (fotovoltaické panely či tepelné čerpadlo) a využití dešťové či šedé vody a rekuperace vzduchu.

DOTACE I PRO BYTY

Stejná úsporná opatření lze provést i u bytových domů. Dotace pokryje až 70 % nákladů, poplatky do fondu oprav se tak příliš nezvýší. Komplexní rekonstrukce nájemníky zatíží nejméně a uspoří nejvíce nákladů na provoz. Dotaci lze čerpat i na výsadbu zeleně.

POMOC PRO VŠECHNY

Program Nová zelená úsporám Light myslí na seniory, invalidní důchodce a příjemce dávky na bydlení. Pokud vlastní dům nebo chatu, mohou čerpat dotaci na výměnu oken, vchodových dveří, zateplení fasády, střechy, stropu i podlahy, na pořízení solárního ohřevu vody. Na jeden dům lze získat až 240 000 Kč, při kombinaci opatření a úprav většího rozsahu se vyplatí požádat v rámci standardní NZÚ. Žádost se podává pouze on-line, na webu najdete seznam poradců dle krajů.

HLADKÉ VYŘÍZENÍ

K podání žádosti vám postačí bankovní identita. Podmínkou je doložení projektu realizace a průkazu energetické náročnosti budovy. Výběr použitých materiálů či dodavatelů je širší oproti minulým fázím programu, stačí jen doložit jejich energetickou náročnost. Na úspory reagují i banky a nabízejí výhodnější půjčky na realizaci ekologických opatření, třeba Expres solární půjčka od Moneta Money Bank má úrok 6,49 % ročně (do 1,5 milionu Kč). ČSOB nabízí sazbu 6,9 %, Buřinka snížení úroku o 0,3 % a RSTS o 0,15 %.

Filtrační šachta Filtrační šachta
Filtrační šachta

DEŠŤOVOU VODU JE TŘEBA PŘED SVEDENÍM DO NÁDRŽE A DALŠÍM POUŽITÍM PŘEFILTROVAT. KVALITA VODY ZÁLEŽÍ I NA TYPU STŘECHY. VHODNÝ SYSTÉM I S DOTACÍ POŘÍDÍTE NAPŘÍKLAD V AQUANIXU.

JAK SI NEJLÉPE POŘÍDIT FOTOVOLTAIKU? VÍ PAVEL MATĚJOVIČ, PROVOZNÍ ŘEDITEL SPOLEČNOSTI SCHLIEGER S NEJVÍCE REALIZACEMI NA TRHU.

Pavel Matějovič Pavel Matějovič
Pavel Matějovič

Co je třeba promyslet před pořízením fotovoltaiky?

Rozhodující je plánované využití fotovoltaické elektrárny. Půjde o celkovou úsporu elektrické energie v domácnosti, nebo spíše o zajištění ohřevu vody, provoz klimatizace, nabíjení elektromobilu a dalších zdrojů? Zamyslete se nad možnostmi ukládání získané energie do akumulátorů a nad jejím využitím i v době, kdy slunce právě nesvítí.

Jak si vybrat optimální řešení?

Poraďte se s odborníky, kteří s ohledem na současnou a budoucí spotřebu energie, plánované využití a požadovanou úsporu navrhnou řešení, které bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům a bude realizovatelné v lokalitě vaší nemovitosti.

Do jakých objektů se hodí jaká fotovoltaika? 

Základním řešením je fotovoltaická elektrárna s akumulací do vody, která se hodí do menších nemovitostí. Druhou variantou je fotovoltaická elektrárna s akumulací přebytků do baterie, ze které můžete čerpat energii po západu slunce, kdy fotovoltaické panely nepracují, ale také v době výpadku elektrické sítě. Třetí způsob nabízí fotovoltaická elektrárna s využitím přebytků pro vytápění (v létě i pro chlazení) domu tepelným čerpadlem. Řešení s baterií a tepelným čerpadlem jsou vhodná pro střední a větší rodinné domy.

Na kolik pořízení fotovoltaiky vyjde?

Každý projekt je naceňován individuálně podle požadavků klienta a parametrů nemovitosti. Náš tým ho připravuje včetně žádosti o dotaci a jejího podání. S instalací FVE máme bohaté zkušenosti, jelikož jich každý měsíc v průměru montujeme přes 700.

Jak fotovoltaiku využívat co nejefektivněji?

Investice se může vrátit už po 4–5 letech. Přenastavte ohřev vody na poledne, pracujte s odloženým startem u energeticky nejnáročnějších spotřebičů tak, aby „běžely“, když se nejvíc vyrábí, a také se o FVE starejte. Alespoň jednou ročně solární panely čistěte.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představí komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

30. května – 28. října 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska

Nejnovější články

Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo, Adriana Kolda, si ráda kreslila už jako malá.
Číst článek
20. 05. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

Nová hvězda české hračky. Adriana Kolda založila značku Totemo před 4 lety, dnes její stavebnice z plastu sklízí obdiv

Česká hra z recyklovaného plastu má několik interaktivních sad, se kterými si můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Tryskáče, autíčka, ptáky, kočky... Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo je Adriana Kolda.

Design & umění
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika