PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Shutterstock 2348608561 kopie

5 pravidel peněz ve vztahu

Společným soužitím by se vaše finanční situace měla zlepšovat. Nastavte si model nakládání s penězi tak, aby vyhovoval oběma, a nebojte se ho při změně situace upravit.

Jedinou jistotou života je smrt. Ulehčete rodině fungování v případě vaší smrti či těžkého úrazu a sepište si všechny své závazky, přístupy a hesla a uložte je do trezoru či na jiné tajné místo. Partnerovi heslo řekněte nebo mu předejte indicii.

SPOLEČNĚ SE DOMLUVTE

Způsob placení na začátku vztahu by neměl tvořit model společného fungování. Jakmile spolu začnete žít, domluvte se, jak chcete společné výdaje platit. Někdo o penězích mluvit nechce, jiný potřebuje mít jasno, další přebírá model svých rodičů a jiný hledá ideální fungování zkoušením různých způsobů. Aby se peníze nestaly jablkem sváru vašeho vztahu, mluvte o nich otevřeně a hledejte variantu, která vyhovuje vám oběma. Pokud do vztahu vstupujete s dluhy, zvažte, jak se chcete vzájemně podílet na splácení. Konsolidace půjček pomůže snížit měsíční závazky, ale při rozepřích či rozchodu to může být velký problém. Stejně tak si vyjasněte i platby za děti z předchozích vztahů a pobavte se i o společné budoucnosti, na co chcete spořit, jestli souhlasíte s dluhy či hypotékou.

KDO DRŽÍ KASU?

Pro jasný přehled, kolik peněz měsíčně utratíte, se jeví ideální jeden účet, ze kterého platíte nájemné, energie, jídlo, benzin, dětské kroužky a další běžné náklady. Zřiďte si k němu oba přístupy. Pokud na něj oba posíláte své veškeré peníze, domluvte se, jak je můžete utrácet. Pokud máte každý ještě svůj účet na vlastní koníčky, domluvte se, jakou částku na společný účet budete platit – buď procenta z příjmu, nebo určitou částku. Alespoň jednou ročně částku aktualizujte podle inflace a reálných cen.

Peníze jsou jedním z nejčastějších důvodů hádek. Předejděte jim jasnou formulací svých očekávání. Pokud druhý dohodu neplní, zvažte odchod či oddělené finance.

ROZDĚLTE SI PLATBY

Soukromí si uchováte oddělenými účty, tak nezjistíte, kolik druhý vydělává ani utrácí. Domluvte se, kdo bude co platit ve společném životě (dovolenou, restaurace, nákupy pro děti…) a jak se zajistíte na budoucnost. Můžete mít i zcela odlišné strategie, které povedou ke stejnému výsledku, ale měli byste být s nastavením oba v pohodě. Situace se zásadně změní se ztrátou práce, nástupem na rodičovskou dovolenou, péčí o nemohoucí rodiče nebo vážnou nemocí či smrtí druhého. Zajistěte si přístup k financím druhého včas, ať nechtěně nezůstanete bez peněz.

VÝHODY MANŽELSTVÍ

Svatbou se stáváte jednou účetní jednotkou, a cokoliv získáte, je vaše společné. Pokud neuzavřete předmanželskou smlouvu, ve které určíte pravidla jinak. Společné jmění manželů můžete v manželství zrušit či zúžit u advokáta. Patří do něj majetek i dluhy (i když si půjčku vezme jen jeden na koupi věcí pro oba)! Naopak dar, dědictví a náhrada nemajetkové újmy, případně náhrada výhradního majetku, do SJM nepatří. Po smrti rozdělí notář majetek i dluhy a pak vypořádává dědictví.

VĚŘÍTE SI?

Chcete-li sdílet své finance, můžete si vybrat dva způsoby: mBank nabízí společný účet, kdy jste oba spolumajitelé a máte stejná práva, můžete si tedy brát i půjčky bez souhlasu druhého. Po smrti můžete s penězi nakládat, ale pozor na dědictví. V ostatních bankách můžete být jen disponentem účtu druhého (i u rodinných účtů) a rozsah práv si upravíte. „Pro přidání disponenta a při úpravě jeho práv musíte do banky přijít osobně oba, myslete na to proto včas,“ doporučuje Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Finance Finance
Finance

K JEDNOMU ÚČTU MŮŽETE MÍT VÍCE PLATEBNÍCH KARET I DISPONENTNÍCH OSOB, ZKONTROLUJTE SI VŠAK V BANCE I JEJICH PRÁVA PRO PŘÍPAD SMRTI ČI LIMITŮ PLATEB KARTOU.

Jan Onheiser Jan Onheiser
Jan Onheiser

CO SE DĚJE S PENĚZI PO SMRTI PARTNERA? JAK SE NEDOSTAT DO FINANČNÍ NOUZE, VÍ JUDr. JAN ONHEISER Z ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘE ONHEISER MIECHOVÁ.

Máme společný účet. Mohu s penězi nakládat i po smrti partnera?

Neurčil-li zůstavitel (majitel účtu), že banka po jeho smrti nemá provádět další platby, tak obecně platí, že i nadále bude banka provádět například zadané trvalé příkazy, splátky hypotéky, inkaso a podobné platby. Vždy ale záleží na podmínkách dané banky. Jiné podmínky mohou být v případě pouhého dispozičního oprávnění, obecně řečeno „podpisového práva k účtu“, nebo v případě tzv. společného účtu manželů či partnerů. Doporučuji proto ověřit si u banky, zda dispoziční oprávnění a trvalé platební příkazy zůstávají v platnosti i v případě úmrtí.

Lze tedy udělat nějaká opatření před smrtí, aby pozůstalí mohli s penězi nakládat?

Pozůstalí budou moci s penězi volně disponovat až po skončení dědického řízení, protože až tím okamžikem se určí, kdo je dědicem a komu dané finanční prostředky náležejí. Do té doby není možné s prostředky volně disponovat. Doporučuji veškeré platby omezit pouze na nezbytné výdaje a postupovat vždy s péčí řádného hospodáře. Není vyloučeno, že po skončení dědictví bude dědicem jiná osoba, než která se původně domnívala, že bude dědit, a měla dispoziční právo k účtu. Tato osoba by pak byla povinna veškeré výdaje z účtu vydat oprávněnému dědici.

A co v případě většího majetku?

Doporučuji ustanovit ještě za života osobu, tzv. správce pozůstalosti, který v případě úmrtí bude spravovat majetek zůstavitele do doby projednání dědictví.

Může banka bankovní účet zablokovat?

Podnět k tomu může dát notář či soud např. na návrh dalšího z dědiců. Třeba proto, že osoba s dispozičním oprávněním užívá finanční prostředky nad nezbytné platby, tj. mimo nezbytně vynaložené výdaje. Pokud by manžel/ka disponoval/a s penězi nad rozsah, který bude tvořit jeho odpovídající dědický díl, bude vždy povinen/povinna neoprávněně užitou část vrátit dalším dědicům.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

AKCE A UDÁLOSTI

Kdo byla významná fotografka Bauhausu? Kunsthalle Praha představí komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy

30. května – 28. října 2024
Zobrazit detail →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Masná 130 byt plný designu
Číst článek
29. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 2 min

Variace na dokonalost. Manželé zachránili historický dům v Českém Krumlově a vybudovali z něj architektonický skvost

Český Krumlov patří mezi vyhledávané turistické cíle už desítky let. Nese to s sebou výhody i nevýhody. Stejně vás ale pohltí, nehledě na davy turistů. Možná i proto, že zde stále podniká řada osvícených lidí, kteří této jihočeské perle vracejí vkus.

Interiér & architektura
Aneta Honzová s Natálií Costantino a hodinami UNDER PRESSURE
Číst článek
27. 05. 2024
Markéta Blažková
Doba čtení 4 min

Cítíme společenský tlak. V práci je často nevýhoda, že vypadáme na dvacet, svěřují se talentované designérky Honzová & Costantino

Jak se daří duu mladých designérek prosadit v produktovém designu? Do svého světa nás nechaly nakouknout Aneta Honzová s Natálií Costantinovou. V rozhovoru se rozpovídaly o studiu na UMPRUM, genderových výzvách i O překážkách při startu kariéry.

Design & umění
Architekti z hurá studia mají zkušenosti z rekonstrukcí malých bytů
Číst článek
24. 05. 2024
Kateřina Tobišková
Doba čtení 3 min

Celý byt velký jako obývací pokoj? I malé bydlení může mít své kouzlo, dokazují architekti z hurá studia

Uvažujete o vlastnickém bydlení, ale děsí vás přesun do menších prostor? O zařizování výrazně menšího bydlení jsme mluvili s architekty Alexandrou a Jakubem Hoffmannovými (hurá studio) a jejich klientkou Jolanou Hršelovou z projektu 37,5 m2.

Interiér & architektura
Betonové bludiště a podzemní katedrála zanechají nesmazatelný dojem
Číst článek
22. 05. 2024
Jana Brandtlová
Doba čtení 4 min

Tajuplná mystika v Brně. Monumentální vodojemy staré přes 100 let se dočkaly vkusné a působivé renovace

Prosím, 3x vodojem a navrch jeden nový park! Brno v březnu zpřístupnilo poslední vodojem z trojice monumentálních památek a rozhodně se nedrželo zpátky. Proběhla i vkusná revitalizace parku včetně návštěvnického centra. Pojďme se podívat pod povrch!

Design guide
Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo, Adriana Kolda, si ráda kreslila už jako malá.
Číst článek
20. 05. 2024
Lenka Kašparová
Doba čtení 5 min

Nová hvězda české hračky. Adriana Kolda založila značku Totemo před 4 lety, dnes její stavebnice z plastu sklízí obdiv

Česká hra z recyklovaného plastu má několik interaktivních sad, se kterými si můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Tryskáče, autíčka, ptáky, kočky... Designérka a vůdčí osobnost značky Totemo je Adriana Kolda.

Design & umění
Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika